یکشنبه, 04 مهر 1400
یکشنبه, 04 مهر 1400
Sunday, 26 September 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۸۴۰ ]

 

گیلان امروز- رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: آموزش به شالیکاران به منظور افزایش میزان تولید برنج است و با توجه به تعداد بالای بهره‌برداران همتی جدی را می‌طلبد.

مریم حسینی در گفت‌وگو با تسنیم ، درباره چگونگی انتقال یافته‌ها به مزارع کشاورزان به منظور پوشش خلاء عملکرد اظهار داشت: خلاء عملکرد به فاصله بین پتانسیل عملکرد با میانگین عملکرد گفته می‌شود.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور عنوان کرد: همه ساله کشاورزان پیش‌رو که یافته‌های بهزارعی و اصول مدیریت زراعی را به خوبی در مزرعه انجام می‌دهند عملکرد خیلی بالاتری نسبت به سایر کشاورزان دارند.

حسینی تصریح کرد: دلیل این اختلاف تا حد زیادی مدیریت زراعی است که شامل نحوه آماده‌سازی شالیزار، انتخاب بذر، نحوه و میزان کوددهی، کنترل عوامل خسارت‌زا، چگونگی آبیاری، زمان و نحوه برداشت و پس از برداشت است.

وی خاطرنشان کرد: موسسه تحقیقات برنج کشور دارای اعضای هیئت علمی و محققانی در تخصص‌های مختلف زراعت، فیزیولوژی، آبیاری، مکانیزاسیون، خاک‌شناسی، حشره‌شناسی، علف‌های هرز، بیماری‌شناسی و صنایع غذایی است.

حسینی گفت: این متخصصان علاوه بر انجام پروژه‌های تحقیقاتی و انتقال آخرین یافته‌ها جهت ارائه دستورالعمل‌های فنی به کشاورزان، مستقیماً نیز با آن‌ها در ارتباط بوده و در طرح یاوران تولید به‌عنوان محقق معین همراه با کارشناسان و مروجان در سراسر پهنه‌های شالیزاری  کشور فعال هستند.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور اظهار داشت: از این رو آموزش و ترویج یافته‌های بهزارعی از روش‌های مختلف مانند بازدیدهای روزانه، مدرسه در مزرعه، دوره‌های آموزشی، دست‌نامه، دستورالعمل زراعی و موارد دیگر انجام می‌شود.

حسینی افزود: با توجه به تعداد زیاد بهره‌برداران در حوزه برنج، آموزش و ترویج انتقال یافته‌های جدید به شالیکاران نیازمند همتی جدی است و محققان و کارشناسان فعال در حوزه شالیزار در این زمینه تلاش می‌کنند.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور تصریح کرد: استفاده از رسانه، ارسال پیامک‌های پیش آگاهی جهت مدیریت زراعی و اپلیکیشن‌های طراحی شده نیز جهت تسریع انتقال آخرین یافته‌ها به کشاورزان مفید است.

حسینی افزود: در واقع انتقال دانش به مزرعه به منظور پوشش خلاء عملکرد و افزایش تولید برنج در واحد سطح و در نهایت افزایش میزان تولید برنج ایرانی است؛ به‌عنوان مثال چگونگی مدیریت مزرعه، تغذیه خاک و گیاه، کنترل عوامل خسارت‌زا، عوامل مؤثر در کاهش ضایعات است.

وی ابراز داشت: همچنین توجه به پیش‌آگاهی‌ها، اعمال آبیاری تناوبی، استفاده از کمباین جهت برداشت و نکات پس از برداشت و انتقال شلتوک به شالیکوبی‌ها، همگی در میزان عملکرد شلتوک در مزرعه و پایین آوردن میزان ضایعات موثر هستند.

حسینی گفت: موسسه تحقیقات برنج کشور در سه سال اخیر، در مزارع کشاورزان شالیکار پروژه‌های مزارع الگویی یا پایلوت را به منظور به‌کارگیری آخرین یافته‌های تحقیقاتی در مزرعه و ترویج آن‌ها بین کشاورزان شالیکار اجرا کرده است.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور بیان کرد: مزارع الگویی در چندین نقطه از مناطق مختلف استان‌های گیلان و مازندران انتخاب و آزمایش خاک قبل از فصل زراعی انجام شد و از همان ابتدای فصل زراعی و آماده‌سازی زمین، محققان به همراه مروجان در کنار کشاورزان بوده‌اند.

حسینی خاطرنشان کرد: این محققان و مروجان به صورت مستمر ضمن بازدید از مزارع، آخرین یافته‌ها را در اختیار شالیکاران قرار داده و به  صورت عملی نیز آموزش‌های لازم داده شده است؛ در این طرح محققان و مروجان به صورت پیوسته در کل فصل زراعی، شالیکاران را همراهی کرده‌اند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان