سه شنبه, 12 مهر 1401
سه شنبه, 12 مهر 1401
Tuesday, 04 October 2022
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۰۹۵ ]

 

 

 

گیلان امروز- دانشمندان دریافته اند که یک آزمایش ساده تعادل می‌تواند احتمال مرگ شما طی ۱۰ سال آینده را پیش بینی کند. کسانی که قادر به انجام این کار نیستند، احتمال مرگ زودهنگامشان تقریبا دو برابر سایرین است.

محققین بر این باورند که می‌توان از این تست در جهت ارزیابی سریع افراد مسن استفاده کرد. این مطالعه بر روی هزار و ۷۰۲ فرد ۵۱ تا ۷۵ ساله و بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ انجام شد. در شروع این تحقیق از شرکت کنندگان خواسته شد به مدت ۱۰ ثانیه بدون هیچ کمی روی یک پا بایستند. به آن‌ها گفته شد که پای خود (قسمت مچ به پایین) را روی پشت ساق خود قرار دهند، بازو‌های خود را صاف نگه داشته و مستقیم به جلو خیره شوند. هر شرکت کننده اجازه سه بار تلاش روی هر پا را داشت و از هر پنج نفر، یک نفر در این آزمایش مردود شد.

در طول ۱۲ سال از آغاز این مطالعه، ۱۲۳ نفر جان خود را به دلایل مختلف از دست دادند. محققان به یافته‌های خیره‌کننده‌ای دست یافتند؛ اینکه کسانی که قادر به حفظ تعادل نبودند، احتمال مرگشان بیشتر بود. در واقع این تحقیق نشان داد ناتوانی در ۱۰ ثانیه ایستادن روی یک پا بدون تکیه گاه با ۸۴ درصد افزایش خطر مرگ به دلایل مختلف مرتبط است.

با بالا رفتن سن، حفظ تعادل دشوارتر می‌شود، اما از حدود دهه ششم زندگی به بعد، به شدت کاهش می‌یابد. تعادل تنها نیازمند قدرت عضلانی نیست، بلکه به هماهنگی، قدرت بینایی و واکنش سریع مغز نیاز دارد.

در این آزمایش که آمادگی اسکلتی عضلاتی فرد را نشان می‌دهد، شرکت‌کنندگان بر اساس میزان راحت نشستن و بلند شدن از زمین با حداقل کمک امتیاز یک تا ۱۰ می‌گیرند. بر این اساس اگر بتوانید بدون کمک، خودتان را روی زمین پایین بیاورید، امتیاز پنج را به دست می‌آورید و اگر بدون استفاده از دست، زانو، ساعد یا سایر کمک‌ها به حالت ایستاده بازگردید پنج امتیاز دیگر می‌گیرید. به ازای هر تکیه گاه یا کمکی که در این آزمایش می‌گیرید یک امتیاز از شما کسر می‌شود.

در مطالعات محققان مشخص شد احتمال مرگ افرادی که امتیازی کمتر از هشت داشتند دو برابر بیشتر از افراد با نمره هشت یا بالاتر بود.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان