دوشنبه, 01 مرداد 1403
دوشنبه, 01 مرداد 1403
Monday, 22 July 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۴۷ ]

اتفاق‌های اخیر در منطقه آغاز دوره جدیدی از مناسبت خارجی ایران است. دلیل آن هم می‌تواند روی کارآمدن دولت سیزدهم باشد. البته تحرکاتی که در منطقه به خصوص در افغانستان رخ داده با ایران بی‌ارتباط نیست و در این شرایط نمی‌توان به اتفاق‌های سیاسی به شکل جزیره‌ای نگاه کرد، اختلافات میان آذربایجان و ارمنستان هم پای ایران را به این مناقشه باز کرده است، اما با رویکرد متفاوتی که دولت سیزدهم دارد و از آنجا که اقتدار جمهوری اسلامی ایران برای قدرت های جهانی شناخته شده است عاقلانه این است که کشورهای همسایه نیز در تور مخالفان جمهوری اسلامی گیر نیافتاده و مناسبات خود را با این کشور پهناور و قدرتمند تقویت کنند و البته این دور اندیشی را هم خواهند داشت.

موقعیت ژئوپلیتیکی ایران در تاریخ بسیار حساس بوده است و دولت می‌تواند با ارائه برنامه‌ها این بحران‌ها را تغییر دهد.
آمارها نشان می‌دهد سهم جمهوری آذربایجان در سبد تجارت خارجی ایران اندک و ناچیز است ، در بهار امسال ۹۳ درصد از کل صادرات ایران راهی ۲۰ کشور شده است که در این لیست نام جمهوری آذربایجان و ارمنستان هم به چشم می‌خورد.
میزان صادرات ایران به جمهوری آذربایجان به ارزش ۷۵ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل نمایانگر رشد ۱۵ درصدی در ارزش صادراتی است. جایگاه جمهوری آذربایجان در بین ۲۰ کشور اول بازار صادراتی رتبه ۱۴ است.»
حال به گفته تجار باید منتظر ماند و دید برای جلوگیری از تنش‌ها و بحران‌های پیش آمده و همچنین احیای تجارت خارجی دولت چه برنامه‌ای را در نظر دارد؟
در چند روز اخیر اخباری مبنی بر مسدود شدن مرز زمینی آستارا توسط آذربایجان مطرح شده و از آنجا که آذربایجان هیچ گاه مرز خود را بر روی تجارت و بازرگانی ایران مسدود نکرده است و تجارت در پایانه مرزی شهرستان علی رغم کدورت های سیاسی دو کشور همچنان به قوت خود پابرجاست ، تجار و بازرگانان امیدوار هستند این کدورت ها در آینده صمیمیت این دو کشور دوست و همسایه را بیش از پیش تقویت نماید.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی گیلان ،رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی گیلان در این رابطه با ابراز تاسف از اظهار نظر نادرست برخی از افراد غیر دولتی در زمینه تجارت میان ایران و آذربایجان در آستارا گفت : هر گونه اظهار نظر در رابطه با انسداد مرز از سوی افراد غیر مسوول نگران کننده است ، چون ایران و آذربایجان تا این لحظه رابطه بسیار خوبی به لحاظ تجاری با یکدیگر دارند و تا کنون هم هیچ محدودیتی برای تجارت ایران و آذربایجان در مرز آستارا مشاهده نشده است .
هادی تیز هوش تابان با رد اینکه گفته شود آذربایجان مشکلات عدیده ای را برای صادرکنندگان ایرانی در مرز آستارا ایجاد کرده است به برخی از فعالان اقتصادی توصیه کرد که در زمینه تجارت برون مرزی با احتیاط بیشتری صحبت کرده و از مسائل سیاسی هم پرهیز کنند .
وی اذعان کرد : روند تجارت این روزها اگرچه با کندی در پایانه مرزی آستارا روبرو است و این اتفاق به دلیل ضعف در زیرساخت های تجاری دو طرف به صورت مقطعی همواره از گذشته وجود داشته است.
این فعال اقتصادی به لزوم کیفیت تجارت برای صادرات به آذربایجان تاکید کرد و افزود : اینکه ما بتوانیم زیرساخت های تجاری خودمان را ارتقا دهیم در زمینه توسعه ناوگان کشتیرانی ، بهبود شبکه ریلی و حل مشکلات فعلی تجارت زمینی گام بر داریم موضوعاتی است که پیوسته بر روی آن بحث و بررسی داریم تا تجارت ما با کیفیت بالاتری روبرو باشد و دولت جدید هم بر این موضوع اهتمام دارد ، لذا از آنجا که اقتصادیون سیاسی نیستند ما باید به دولت جدید پیشنهادات اقتصادی بدهیم و این دولت هم تا کنون نشان داده است که صدای بخش خصوصی را می شنود و از دولت هم بخواهیم در کمیسیون های اقتصادی مشکلات بخش خصوصی در امر تجارت و بازرگانی را مرتفع کند.
رییس اتاق بازرگانی گیلان از اخبار منتشر شده اخیر مبنی بر ایجاد صف های 10 کیلومتری در پایانه مرزی آستارا نیز اشاره کرد و از غیر واقعی بودن این وضعیت در آستارا پرداخت و ادامه داد: پایانه مرزی آستارا با مشکلات سیسمتی روبرو است و گمرکات دو کشور به دلیل ضعف اینترنت و دیگر مشکلات روند سرعت تردد کامیون ها را با کندی روبرو کرده اند و اگر وجود این مشکلات که همیشگی هم هست و صف های دو کیلومتری را 10 کیلومتری عنوان کنیم در واقع دادن اطلاعات نادرست است و در شرایطی که ضرورت دارد تجار هیچ گونه اظهار نظری مبنی بر دامن زدن بر اختلافات نکنند این گونه مصاحبه ها منافع ملی را به مخاطره می اندازد و امیدواریم که چنین مصاحبه هایی که از روی ناآگاهی بوده است تکرار نشود.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه از رونق گرفتن تجارت طی یک ماه آینده به واسطه شروع برداشت محصولات پاییزی و مرکبات اشاره کرد و با بیان اینکه از این مدت تردد کامیون های صادراتی بیشتری را در پایانه مرزی آستارا شاهد خواهیم بود افزود : تجارت زمینی محصولات مواد غذایی به روسیه از مرز زمینی آستارا از طریق آذربایجان است و بخشی از محصولات فساد پذیر و مواد غذایی از طریق ریل و از طریق کانتینرهای یخچالی توسط کشتیرانی دریای خزر که از سال گذشته راه اندازی شده است صورت می گیرد که این جا لازم است از تلاش شرکت کشتیرانی دریای خزر به واسطه ایجاد خط منظم دریایی از انزلی و آستارا به آستراخان روسیه قدردانی کنم و امیدواریم با فعال شدن تجارت شاهد افزایش سهم ناوگان کشتیرانی در آب های خزر باشیم و به همین منظور تجار و بازرگانان هم از خدمات کشتیرانی دریای خزر رضایت لازم را دارند.
تیز هوش تابان با ابراز امیدواری مبنی بر احداث خط ریلی رشت به بندر کاسپین و همینطور توسعه زیرساخت ها در بندرو گمرک آستارا خاطر نشان کرد : بخش خصوصی ، انجمن صادرکنندگان و بازرگانان و همینطور گمرک استان در آستارا تلاش دارند تا روند تجارت در این شهرستان مرزی با سهولت صورت گیرد و با کارگروهی که در استانداری با مدیریت معاونت اقتصادی استاندار ایجاد شده است بتوانیم با راهکارهایی را که برای رفع مشکلات کامیون ها ی حمل کالاهای صادراتی در آستارا ارائه دادیم شاهد حل این مشکلات در آینده علی الخصوصی آغاز فصل رونق تجارت در شش ماهه دوم امسال باشیم و در اینجا هم از همکاری گمرکات استان قدردانی می کنیم.
حل انتظار کامیون های صادراتی با انتقال ترانشیب به محوطه بندر آستارا
رییس انجمن صادرکنندگان و واردکنندگان آستارا هم در گفتگو با خبرنگار ما از رد مشکلات فعلی در آستارا برای تردد کامیون های صادرات بار اشاره کرد و با بیان این مطلب که شایعه صف های 10 کلیومتری کامیون های صادراتی در آسترا صحت ندارد گفت : صف های طولانی کامیون ها یک پدیده تلخ همیشگی است که بروز این اتفاق ناشی از مشکلات و ضعف های موجود در زیرساخت های دو طرف است.
بهراد سهراب نژاد با اشاره به اینکه خوشبختانه مسائل سیاسی اخیر خللی در کار تجار و بازرگانان ایجاد نکرده است و بازرگانان هیچ گاه تمایلی برای ورود به مسائل سیاسی ندارند و کشورمان در همه موارد مشکلات خود را با جایگاه منحصر بفردی که دارد مرتفع می کند افزود : در حال حاظر روزانه حدودا 200 کامیون از پایانه گمرکی خارج و حدودا 200 کامیون وارد پایانه گمرکی می شود که برخی مسائل زیرساختی همراه با برخی از دلال گری های سودجویانه روند تردد کامیون ها را با کندی روبرو می کند.
این تاجر و بازرگان آستارایی با ارائه راهکاری مبنی بر آمادگی بندر خصوصی آستارا برای در اختیار قرار دادن این بندر برای نراتشیب کالا در آستارا خاطر نشان ساخت : در حال حاضر یکی از مشکلات پیش امده کند شدن تردد کامیون ها نامناسب بودن محوطه گمرک و رها شدن ساخت محوطه گمرکی آستارا توسط پیمانکار است که این اتفاق موجب شده است تا بخشی از محوطه قابلیت تردد برای کامیون ها را ندارد و موجب صف های طولانی کامیون ها می شود در این رابطه بندر آستارا آمادگی خود را برای انتقال ترانشیب کالا به موحطه بندری که مکان وسیع و حتی دارای امکانات نگهداری کالا برای مدت بیشتر را دارد بنابراین موجب ایجاد فرصت بیشتر به صاحب کالا برای تهیه خودرو با نرخ بهتر و ارزانتر می شود.
وی افزود : انجمن هم پیشنهاد دیگری برای نظم بخشیدن و حل معضلات دلالی دارد که با این اتفاق دلال اجازه ورود به محوطه بندری را ندارد و از سویی این راهکار پیش بینی شده است که بتوانیم برای کامیون هایی که خالی وارد خاک ایران می شوند و با ترفندهایی زمینه بالا بردن حمل کرایه را ایجاد می کنند ، آنان را مکلف کنیم تا ظرف 48 ساعت می توانند برای تهیه و حمل بار در داخل محوطه گمرک ایران تردد و در غیر این صورت باید از مرز ایران خارج شوند . این اتفاق موجب می شود تا آنان بستر منفعت طلبی در افزایش کرایه بار را از دست بدهند و تاجر با قیمت مناسب کامیون مورد نیاز خود برای حمل بار را تهیه کند.
به اعتقاد سهراب نژاد با این اتفاق با در پیش بودن شروع فصل رونق تجارت کامیون های بیشتری در مدت زمان کمتر از مرز ایران به اذربایجان ورود و خروج می کنند و تاجر هم با قیمت مناسب کالای صادراتی خود را برای صادرات به بازارهای هدف که مهمترین آن بازار روسیه از طریق مرز اذربایجان است را حمل خواهد کرد.

هیچ کمبودی برای حمل کالا در دریای خزر نداریم

مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر گفت: با ظرفیت کامل آماده حمل انواع کالاهای صادراتی و وارداتی در منطقه دریای خزر هستیم و کمبودی در این زمینه نداریم.
به گزارش پایگاه اقتصادی رشت امروز به نقل از روابط عمومی کشتیرانی«داوود تفتی» با بیان اینکه برخی شبهه افکنی‌ها نسبت به توانمندی‌های حمل و نقل دریایی کشور در دریای خزر اقدامی غیرسازنده است، تصریح کرد: کشتیرانی دریایی خزر با توان حمل ۲۰۰ هزار تن انواع کالا و همچنین در اختیار داشتن ۶ هزار TEU کانتینر معمولی، یخچالی و تهویه دار با ظرفیت و آمادگی کامل حمل انواع کالاهای صادراتی و وارداتی در منطقه دریای خزر را انجام می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه این شرکت کشتیرانی طی قراردادی عملیاتی با سازمان توسعه تجارت ایران موظف به انجام ۶ فقره سفر دریایی و حمل کالای کانتینری در دریای خزر شده است، افزود: بر اساس این قرارداد، کشتیرانی دریای خزر طی برنامه‌ای منظم و علاوه بر فعالیت معمول خود در جهت تسهیل هر چه بیشتر امر صادرات و واردات کشور، ۶ سفر ماهیانه را از بنادر انزلی، امیراباد و نوشهر به بنادر روسی ماخاچ کالا و آستاراخان و همچنین بندر آکتائو قزاقستان صورت خواهد داد.
مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر ادامه داد: به غیر از این، کشتیرانی دریای خزر از بنادر آستارا و فریدونکنار نیز بر اساس نیاز صاحبان کالا سفرهای صادراتی به بنادر یاد شده منطقه را انجام می‌دهد.
وی ضمن تاکید بر اینکه کشتیرانی دریای خزر در جهت حمل انواع کالا هیچ نوع محدودیتی ندارد به در اختیار داشتن ۲۰۰ TEU کانتینر یخچالی آماده به خدمت مستقر در بنادر آستارا، انزلی و امیرآباد اشاره کرد و گفت: کشتیرانی دریای خزر مُبدع و آغازگر حمل و نقل کانتینری در دریای خزر بوده و در همین راستا به جز کانتینرهای معمولی و یخچالی، کانتینرهای تهویه دار را برای حمل بهینه انواع صیفی جات و محصولات کشاورزی نیز در ناوگان خود فعال نموده است.
کاپیتان تفتی در همین رابطه اضافه کرد: کشتیرانی دریای خزر به عنوان عضوی از گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در زمینه تامین انواع کانتینر، پشتیبانی همه جانبه این گروه را با خود دارد و در صورت نیاز هر تعداد کانتینر که لازم باشد به سرعت در اختیار صاحبان کالا قرار می‌دهد.
وی با رد برخی اظهار نظرها مبنی بر اینکه کشتیرانی دریای خزر کشتی تمام کانتینری در اختیار ندارد تصریح کرد: از ۲۳ فروند شناور تملیکی کشتیرانی دریای خزر ۱۵ فروند شناور قادر هستند به صورت تمام کانتینری فعالیت کنند، همچنین دیگر شناورها نیز به روزرسانی شده اند و آن‌ها نیز توان حمل کانتینر در انواع معمولی و یخچالی را دارا هستند.
تفتی ادامه داد: این شناورها از ۵۶ تا ۲۰۰ TEU توان حمل کانتینر را دارند و با افزودن پلاگ‌های برق، تقویت ژنراتورها و بعضاً استفاده از ژنراتورهای پرتابل می‌توانند کانتینرهای یخچالی و تهویه دار را نیز به راحتی حمل کنند.
مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر در ادامه سخنان خود در پاسخ به این پرسش که برخی به علت فقدان برنامه منظم زمانبندی تردد شناورها از این کشتیرانی انتقاد کرده اند، ضمن رد این ادعاها، خاطر نشان کرد: غیرممکن است بدون برنامه تردد منظم کشتی‌ها به بزرگترین و موثرترین کشتیرانی منطقه دریای خزر بدل می‌شدیم.
وی افزود: برنامه منظم هفتگی تردد شناورها در مسیرهای مختلف صادراتی و وارداتی به صورت مستمر و از طریق نامه‌ها و اطلاعیه‌های اداری به تمامی بنادر، سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین اتاق‌های بازرگانی استان‌هایی که درگیر صادرات و واردات کالا از طریق دریای خزر هستند از پیش اعلام شده و در پایگاه اینترنتی شرکت نیز جهت اطلاع عموم بارگذاری می‌شود.
تفتی با بیان اینکه این برنامه‌های هفتگی به هیچ وجه قابل تغییر نیست، اظهار کرد: کشتی‌ها به محض حرکت از مبداء و پیش از رسیدن به مقصد، برای گسیل مجدد به مقصد بعدی برنامه ریزی می‌شوند مگر اینکه برخی مسائل جوی و آب و هوایی تأخیری در حرکت آن‌ها ایجاد کند که آن نیز به سرعت و در برنامه تردد هفته بعد دیده شده و جبران می‌شود.
مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر درباره برخی مشکلات در عبور شناورها از رود ولگا طی شش ماهه دوم سال نیز گفت: آبخور کانال ولگا در فصول سرد سال به علت یخبندان و برخی مسائل دیگر کاهش می‌یابد، اما کشتیرانی دریای خزر بر خلاف برخی دیگر از شرکت‌ها و یا مالکان شناورها برای تردد در این زمان از سال به هیچ وجه شناوری را به صورت نیمه پُر به این مسیر نمی‌فرستد.
وی افزود: ما در کشتیرانی دریای خزر با “کنترل ظرفیت” شناورهای مناسب عبور از کانال ولگا را به این مسیر می‌فرستیم، با این اقدام ضمن کنترل هزینه‌ها نیازی نیز به افزایش کرایۀ حمل نیست، کشتی‌های بزرگتر نیز در مسیرهای دیگر با ظرفیت کامل به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
کاپیتان تفتی یکی از مهم‌ترین امتیازات و مزیت‌های کشتیرانی دریای خزر نسبت به دیگر شرکت‌ها را کرایۀ حمل به صرفه و اقتصادی آن دانست و خاطر نشان کرد: این شرکت به عنوان بزرگترین ناوگان تجاری منطقه دریای خزر با دارا بودن ظرفیت و امکانات مناسب قادر است با اقتصادی‌ترین قیمت ممکن کالاها را به مقاصد صادراتی و وارداتی خود برساند در عین حال در صورت تکمیل ظرفیت ملکی خود این امکان را نیز دارد که با اجاره چارتری شناور، خدمات خود را به صاحبان کالا استمرار دهد.
وی بازار حمل و نقل دریایی دریای خزر را بازاری رقابتی توصیف کرد و گفت: به واسطه ظرفیت‌ها و مدیریت بهره‌ور موفق شده ایم که در این رقابت بهترین قیمت‌ها را به صاحبان کالا پیشنهاد دهیم.
مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر درباره حمل برخی کالاها مانند نهاده‌های دامی و گندم نیز تصریح کرد: کشتیرانی دریای خزر در این رابطه به صورت تجمیعی قراردادهایی را منعقد کرده بنابراین اولویت اول ما اجرای تعهدات مندرج در این قراردادهاست، اما این باعث نشده که خدمات رسانی به دیگر صاحبان کالا متوقف شود و آن‌ها به صورت منظم و مشخص نوبت دهی شده‌اند و در زمان تعیین شده چه با کشتی‌های تملیکی و چه چارتری اجاره‌ای نسبت به حمل کالای آن‌ها اقدام خواهد شد.
کاپیتان تفتی در بخش دیگری از اظهارات خود به موضوع مسیرهای جایگزین دریایی در شمال غرب و جمهوری باکو اشاره کرد و گفت: با درگرفتن برخی مشکلات در این مسیر تجاری زمینی، اقدام برای دریامحور شدن مسیرهای صادراتی و وارداتی کشور در این بخش نیز در دستور کار قرار گرفته است که کشتیرانی دریای خزر با تمام قوا برای آن اعلام آمادگی کرده است.
وی در پاسخ به برخی شبهه افکنی‌ها نسبت به توانایی‌های دریایی کشور برای پوشش کامل تجارت در قسمت شمال غرب، خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی افراد بدون توجه به دستاوردهای بی بدیل و تاریخی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در زمینه تجارت در دریای خزر که حاصل آن برپایی مجهزترین بنادر در منطقه و در اختیار داشتن بزرگترین ناوگان تجاری در دریای خزر است، در وضعیت حساس کنونی به دنبال تضعیف این دارایی‌های راهبردی هستند.
کاپیتان تفتی با تاکید بر اینکه کشتیرانی دریای خزر با در اختیار داشتن ۶ هزار TEU ظرفیت حمل کانتینر عملاً توانایی حملی برابر با ۶ هزار کامیون در ماه را در مسیر ترانزیتی شمال غرب کشور را به صورت بهینه و بسیار ایمن‌تر و ارزانتر از حمل زمینی دارد، اظهار کرد: این توانایی به جز ۲۰۰ هزار تن توان حمل غیرکانتینری کشتیرانی دریای خزر است، بنابراین قویاً اعلام می‌داریم که دریا محور شدن تجارت در دریای خزر با امکانات فعلی کاملا اجرایی و در دسترس تجار و تولیدگنندگان محترم است.
وی با یادآوری اینکه در زمینه حمل هیچ نوع کالایی محدودیتی نداریم، افزود: همانطور که پیش از این گفته شد، در صورت تکمیل ظرفیت حمل نیز قادر هستیم با استفاده از اجاره چارتری شناورهای دیگر به سرعت به ظرفیت حمل خود بیفزاییم تا هیچ نوع کالای صادراتی و وارداتی ایرانی در مبداء و مقصد خود روی زمین باقی نماند.
مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر با مذموم دانستن سخنان عده‌ای که تلاش دلسوزان دریایی و بندری کشور در دریای خزر را زیرسوال می‌برند، گفت: باید بپذیریم برای خنثی سازی خباثت دشمنان تحت فشار ظالمانه‌ترین تحریم‌های تاریخ نیازمند همدلی و همکاری تمامی بخش‌ها از خصوصی و دولتی هستیم.
وی با یادآوری این واقعیت که کشتیرانی دریای خزر آغازگر حمل و نقل کانتینری در منطقه دریای خزر بوده است، تصریح کرد: آمارهای سازمان بنادر و دریانوردی مبین این واقعیت است که با تلاش‌های صورت گرفته میزان حمل کالا در دریای خزر نسبت به سال قبل شاهد رشد ۱۵۰ درصدی بوده است.
کاپیتان تفتی در پایان اظهارات خود با بیان اینکه برای کشتیرانی دریای خزر هیچ مانعی جهت خدمت رسانی به صاحبان ایرانی کالا وجود ندارد، تاکید کرد: پس از توسعه حمل و نقل کانتینری در دریای خزر هم اکنون برای حل معضل عبور از ولگا در ۶ ماهه دوم سال در حال رایزنی با راه آهن روسیه برای حمل کانتینرهای ایرانی از طریق بندر ماخاچ کالا به مقاصد صادراتی از طریق ریل به صورت حمل و نقل ترکیبی و بی نیاز شدن از مسیر ولگا هستیم.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان