یکشنبه, 02 آبان 1400
یکشنبه, 02 آبان 1400
Sunday, 24 October 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۸۵۶ ]

 

گیلان امروز- نمایندگان و مسؤولان شرق گیلان و استان قزوین جهت بررسی پروژه جاده ابریشم در گیلارکش دیلمان حضور یافتند.

به گزارش فارس ، نمایندگان و مسؤولان شرق گیلان و استان قزوین جهت بررسی پروژه جاده ابریشم در گیلارکش دیلمان حضور یافتند.جاده ابریشم پروژه‌ای است که از شهرهای لاهیجان، سیاهکل و بخش دیلمان عبور کرده و شرق گیلان را به‌صورت مستقیم به استان قزوین متصل می‌کند و نقش مؤثری در کوتاه شدن مسیر دارد. با راه‌اندازی محور مواصلاتی قزوین به دیلمان، راه ارتباطی بین این دو منطقه به یک‌سوم کاهش می‌یابد.

استان قزوین و گیلان از دیرباز به دلیل همسایگی و وجود پتانسیل‌های کشاورزی، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی مبادلات گسترده‌ای را داشته‌اند که این مبادلات با آمدوشد مردم علاوه بر مسیر قزوین-لوشان-رشت، از مسیر آلولک-دستگرد-کش‌آباد در استان قزوین به روستاهای انبوه،کمنی،گیلارکش، پیرکوه و شهر دیلمان و اشکورات انجام می‌گرفت.

 

احیای جاده ابریشم بسیاری از مشکلات مردم را حل می‌کند

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با تأکید بر اینکه مسؤولان دو استان قزوین و گیلان باید فعالیت گذشتگان را احیا کنند، اظهار کرد: احیای جاده ابریشم گیلان به قزوین می‌تواند بسیاری از مشکلات که برای مردم به وجود آمده را حل کند.

رسول فرخی با بیان اینکه وسعت منطقه دیلمان و سیاهکل درگذشته، ۲۲ هزار کیلومتر بود، افزود: مردمان این منطقه زمانی که با اسلام آشنا شدند، در حوزه اسلامی جانش را فدا کردند همان‌طوری که در سریال مختار مشاهده کردید، لشکری که به مختار کمک کرد، لشکر دیلمان بود.

وی با بیان اینکه جاده ابریشم راه مبادلات تجاری بین گیلان، قزوین، ری، کاشان و اصفهان بود، گفت: مهم‌ترین سند جاده ابریشم، پل بزرگ انبوه و کاروانسرای تی‌تی در سیاهکل است.

 

برای بهره‌برداری ظرفیت‌های انسانی منطقه گرد هم آمده‌ایم

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به ظرفیت‌های موجود در دو استان گیلان و قزوین اظهار کرد: این اتفاق می‌تواند با استفاده از ظرفیت هر دو استان و ظرفیت نیروی انسانی بسیاری از مشکلات را حل کند.

صفری با اذعان به اینکه در حوزه نظام اقتصادی به‌خوبی عمل‌نکرده‌ایم، گفت: نظام اقتصادی ما به‌هم‌ریخته است چراکه مدل مرتبطی با آرمان‌ها و فرهنگ جمهوری اسلامی تعریف نکرده‌ایم.

وی با اشاره به مشکلات نظام اقتصادی افزود: در حوزه نظام اقتصادی هیچ‌یک از دولت‌ها از مدلی منطبق بر شرایط و ظرفیت‌های منطقه استفاده نکرده‌اند که همه ریشه در زد و بندهای سیاسی دارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان نیز با بیان اینکه بحث زیرسازی راه فرعی در دستور کار اداره راهداری و راه و شهرسازی استان گیلان قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: تا هفته‌های آتی امکان‌سنجی خواهیم کرد تا کار شروع شود.

عباس صابر با اشاره به اینکه مشکلات این منطقه توسط ادارات مختلف احصا خواهد شد، گفت: گزارش‌ها توسط ما به نمایندگان گیلان و قزوین تحویل داده می‌شود تا بتوانیم با استفاده از هم‌افزایی مشکلات را برطرف کنیم.

وی با تأکید بر اینکه برای اجرای این پروژه باید از منابع و اعتبارات دیگر استفاده شود، افزود: در این زمینه نیازمند کمک نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی هستیم.

 

امروزه به دلیل محاسبات اقتصادی و بهینه بودن مسیر آلولک که تا دیلمان ۷۵ کیلومتر بیشتر فاصله ندارد، منطقه ییلاقی اشکورات و دیلمان حجم انبوهی از محصولات کشاورزی و دام‌پروری خود را که بالغ‌بر ۳۰۰ تن فندق، ۱۵۰۰ تن گردو، ۲۰۰۰ تن حبوبات و گل‌گاوزبان و بیش از ۱۰۰ تن عسل است، به بازار قزوین عرضه می‌دارند.

در حال حاضر شاهد بازدید مسؤولان ارشد عمرانی استان قزوین و گیلان و تصویب آسفالت جاده مذکور هستیم که موجب خرسندی و خشنودی مردم زحمتکش منطقه شده است.

در صورت آسفالت شدن این جاده که به تصویب دولت رسیده است، از مهاجرت چشمگیر مردم منطقه به دیگر استان‌ها جلوگیری می‌شود همچنین شاهد جذب گردشگران از قزوین به گیلان با توجه به زیبایی مسیر آن نیز خواهیم بود.

روستای گیلارکش که قدمتی بالغ‌بر ۵۰۰ سال دارد از توابع پیرکوه در مسیر پیر کوه-وسمه جان-کمنی قرار داشته و بیشترین سهم باغات فندق و خشکبار را به خود اختصاص داده است.

جاده ابریشم پروژه‌ای است که از شهرهای لاهیجان، سیاهکل و بخش دیلمان عبور کرده و شرق گیلان را به‌صورت مستقیم به استان قزوین متصل می‌کند و نقش مؤثری در کوتاه شدن مسیر دارد.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان