یکشنبه, 04 مهر 1400
یکشنبه, 04 مهر 1400
Sunday, 26 September 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۸۴۰ ]

 

 

بخش ورزش- تیم ملی فوتبال ایران بعد از برگزاری دو دیدار رسمی مقابل سوریه و عراق در انتخابی جام جهانی، چند پله در رنکینگ فیفا صعود کرد و به لطف شکست بد موقع ژاپن مقابل عمان، جایگاه نخست آسیا را به دست آورد.

یوزهای ایران که بعد از جام ملت‌های آسیا در سال ۹۷، صدر جدول رده‌بندی آسیا را به ژاپن واگذار کرده بودند، در یک عملیات جالب توجه و به لطف پیروزی‌های متوالی تیم ملی زیر نظر اسکوچیچ، به سلطه یک ساله و نیمه ژاپن پایان بخشیدند. از طرفی تیم ملی اکنون در رده بیست و دوم جهان قرار دارد و می‌تواند با ادامه این روند رو به رشد و درخشان، به جمع ۲۰ تیم برتر جهان صعود کند.

اگرچه رنکینگ جهانی به جز قرعه‌کشی‌ها در تعیین وضعیت و کیفیت تیم‌ها تاثیر چندانی ندارد اما برای کشورهایی که در حلقه تیم‌های مدعی و درجه یک جهان نیستند، همیشه می‌تواند فاکتوری مهم برای محاسبه عملکرد آن دوره لقب بگیرد.

اعلام رنکینگ غیر رسمی از سوی سایت‌های فوتبالی جهان، بهانه‌ای شد تا بهترین جایگاه تیم‌ملی در دوران سرمربیگری کی‌روش و برانکو با تیم ملی را هم مرور کنیم و ببینیم شاگردان اسکوچیچ چقدر تا بهترین رکورد تاریخ فوتبال ایران فاصله دارند.

قرار گرفتن تیم ملی با اسکوچیچ در رتبه بیست و دوم جهان به معنی شکسته شدن رکورد کارلوس کی‌روش در تیم ملی فوتبال است و مرد کروات حالا در جایگاهی قرار دارد که سرمربی پرتغالی در هشت سال سرمربیگری با تیم ملی به آن رسیده بود.

البته نباید این نکته را هم نادیده گرفت که اسکوچیچ تیم ملی را در حدود رتبه ۳۰ جهان تحویل گرفت اما هنگام سرمربیگری کی‌روش، تیم ملی در جایگاه ۵۰ تا ۶۰ جهان قرار داشت.

در هر حال اسکوچیچ توانست با رساندن تیم ملی به رتبه بیست و دوم جهان، مهر تاییدی بر روند رو به رشد تیمش بزند و از حالا خودش را برای رسیدن به رکورد تاریخی برانکو ایوانکوویچ آماده کند.

 

هفت پله تا رکورد برانکو با تیم ملی

جایگاه کنونی تیم ملی، تهدیدی هم برای رکورد برانکو ایوانکوویچ محسوب می‌شود که در آستانه حضور در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، تیم ملی را تا رتبه پانزدهم جهان رسانده بود و ایران بالاتر از کشورهایی مانند سوئد، اروگوئه، دانمارک، یونان، کرواسی، لهستان، کلمبیا، کاستاریکا، روسیه، رومانی، پاراگوئه، اوکراین، ساحل عاج و بلغارستان قرار داشت.

در جولای سال ۲۰۰۵، رنکینگ فیفا، برای مردم ایران یک اتفاق تاریخی را رقم زد. تیم ملی پس از موفقیت در صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ و کسب پیروزی‌های متوالی با برانکو در مرحله مقدماتی، به طور مشترک با ایرلند در رده پانزدهم رنکینگ فیفا گرفت و پایین تر از ایتالیای رده چهاردهمی بود که قهرمان جهان شد!

در آن مقطع قدرت‌های فوتبال جهان حال و روز کنونی را نداشتند و به طور مثال تیم ملی بلژیک، صدرنشین مطلق فعلی جهان، در رده ۵۰ دنیا قرار داشت. داستان وقتی جالب تر می شود که ایران در ژوئن سال ۲۰۰۵ در رتبه هفدهم قرار گرفت و آلمان، تیم ۲۱ جهان بود!

البته رسیدن تیم ملی به رده پانزدهم جهان به هیچ وجه کار آسانی نیست چرا که همین الان تیم اسکوچیچ در رده بندی جهان از تیم پانزدهم یعنی کلمبیا حدود ۱۰۰ امتیاز عقب است و به نظر نمی‌رسد با پیروزی در همه هشت بازی آینده خود در مسیر جام جهانی به این رکورد دست یابد.

 

مقایسه تیم اسکوچیچ با ادوار گذشته تیم ‌ملی

 

تیم ملی کشورمان با هدایت سرمربی جدید حداکثر امتیازات را در مرحله انتخابی کسب کرده تا امیدها به صعود مستقیم پررنگ‌تر از گذشته باشد. نگاهی اجمالی داریم به عملکرد آماری در مراحل انتخابی تمامی ادواری که منجر به صعود تیم ملی به مرحله نهایی جام جهانی شده است.

 

جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین

در مرحله اول تیم کشورمان با عربستان و سوریه بازی کرد و با کسب ۸ امتیاز کامل از ۴ بازی به مرحله بعدی راه یافت. در مرحله دوم، ایران با هنگ‌کنگ، کره‌جنوی، استرالیا و کویت همگروه شد. از ۸ بازی ۱۴ امتیاز به دست آورد و تنها دو تساوی با کره‌جنوبی داشت. به این ترتیب به عنوان تیم اول و با ۴ امتیاز ختلاف نسبت به کره‌جنوبی راهی کشور آرژانتین شد.

 

جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه

ایران در مرحله اول با قرقیزستان، سوریه و مالدیو همگروه شد. از ۶ بازی، ۵ برد و یک تساوی (مقابل سوریه) به دست آورد و با ۱۶ امتیاز به مرحله بعدی رسید.

در مرحله دوم، عربستان، چین، قطر و کویت همگروه‌های ایران در گروه اول بودند. تیم کشورمان از ۸بازی، ۳برد، ۳مساوی و ۲ باخت را تجربه کرد و با این حساب ۱۲ امتیازی شد. عربستان با ۱۴ امتیاز سهمیه مستقیم را کسب کرد و ایران راهی مرحله پلی‌آف شد. از گروه دوم نیز کره جنوبی ۱۹ امتیازی راهی فرانسه شد.

ایران در پلی آف اول با ژاپن ۱۳امتیازی از گروه دوم، بازی کرد که در این بازی سامورایی‌ها ۳ بر ۲ برنده شدند. ایران راهی پلی آف دوم شد و پس از حذف تاریخی نماینده اقیانوسیه پس از ۲۰ سال مسافر جام جهانی شد.

 

جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان

تیم ملی از دور دوم وارد مسابقات انتخابی شد. همگروهی با اردن، قطر و لائوس منجر به ۵ برد از ۶ بازی شد. تیم کشورمان در این گروه یک باخت مقابل اردن را تجربه کرد اما با ۱۵امتیاز به مرحله سوم رسید.

تیم ملی در مرحله سوم در گروه B با ژاپن، بحرین و کره شمالی بازی کرد. از ۶ بازی ۴ برد، یک تساوی و یک باخت حاصل شد تا ایران با ۱۳امتیاز جواز حضور در جام جهانی را کسب کند. در این گروه ژاپن با ۱۵ امتیاز تیم اول شد. عربستان و کره‌جنوبی هم در گروه دیگر به ترتیب با ۱۴ و ۱۰ امتیاز صعود کردند.

 

جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

در مرحله دوم تیم ملی بر اساس قرعه کشی به مصاف مالدیو رفت و پس از پیروزی پنج بر صفر به مرحله سوم رسید. در این مرحله و در گروه E تیم کشورمان با قطر، بحرین و اندونزی همگروه شد. سه برد و سه تساوی ایران ۱۲ امتیازی را به عنوان تیم اول به مرحله چهارم رساند.

در مرحله چهارم، کره جنوبی، ازبکستان، قطر و لبنان همگروه‌های تیم ملی بودند. ۸بازی، ۵برد، یک مساوی و ۲باخت ایران را با ۱۶امتیاز مسافر سرزمین قهوه کرد. کره جنوبی با ۱۴ امتیاز به عنوان تیم دوم این گروه و همچنین ژاپن و استرالیا با ۱۷ و ۱۳ امتیاز به عنوان سهمیه‌های بعدی از گروه B‌ راهی جام جهانی شدند.

 

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

ایران از مرحله دوم وارد مسابقات و با عمان، ترکمنستان، گوام و هند در گروهD‌ همبازی شد. از ۸ بازی ۶ برد و ۲ تساوی تیم ملی را ۲۰ امتیازی کرد و در مرحله سوم با کره جنوبی، سوریه، ازبکستان، چین و قطر همگروه شد.

در گروهA‌ از ۱۰ بازی، ۶ برد و ۴ مساوی حاصل کار ایران بود و تیم کشورمان با ۲۲ امتیاز به عنوان تیم اول صعود کرد. کره جنوبی به سختی توانست از جذب فرار کند و با ۱۵ امتیاز بعد از ایران به جام جهانی رسید. از گروه دیگر نیز ژاپن با ۲۰ امتیاز و عربستان با ۱۹ امتیاز جواز صعود را کسب کردند. استرالیا نیز از پلی‌آف به جمع دیگر تیم‌های آسیایی اضافه شد.

 

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

تیم کشورمان در مرحله دوم و در گروهC با عرق، بحرین، هنگ کنگ و کامبوج بازی کرد. در دور رفت این مسابقات ایران ۲ برد و ۲ باخت را به ثبت رساند تا موقعیت خطرناکی ایجاد شود و ایران در آستانه حذف قرار بگیرد. اما از بازی های دور برگشت که دراگان اسکوچیچ هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت، تیم کشورمان توانست از ۴ بازی حداکثر امتیازات را کسب کند تا به همراه ۶امتیاز قبلی با ۱۸ امتیاز خیال همه را راحت کند و به مرحله سوم برسد.

در مرحله سوم، ایران در گروهA‌با کره جنوبی، امارات، سوریه، لبنان و عراق همگروه شد. تاکنون تیم کشورمان از ۲ بازی، ۲ برد به دست آورده و با ۶ امتیز و اختلاف ۲ امتیازی نسبت به کره جنوبی در صدر جدول قرار دارد تا اهالی فوتبال به صعود مستقیم و راحت بیش از پیش امیدوار باشند. در گروهB نیز استرالیا و عربستان با ۶ امتیاز، تیم‌های اول و دوم هستند.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان