سه شنبه, 06 مهر 1400
سه شنبه, 06 مهر 1400
Tuesday, 28 September 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۸۴۱ ]

 

گیلان امروز- مدیرکل دفترامور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و محدودیت منابع آبی، در سال زراعی جدید ۲.۲ میلیون تن برنج تولید خواهد شد.

«فرامک عزیز کریمی» در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه برنج محصول آب بری است، افزود: امسال علیرغم کاهش منابع آبی تولید ما ۲.۲ میلیون تن برنج سفید پیش بینی می شود و البته از سال گذشته با ۶۶۰ هزارتن برنج سفید وارد سال زراعی جدید شده ایم بنابراین مشکلی نداریم.

 مدیرکل دفترامور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: در سال ۹۸ به دلیل بارندگی های مناسب با تولید ۲.۹ میلیون تن برنج، کل نیاز کشور در داخل تامین شد، این درحالیست که در سال ۹۹ نیز با کاهش بارندگی ها و محدودیت منابع آبی توانستیم در کشور ۲.۵ میلیون تن برنج تولید کنیم.

وی تصریح کرد: نیاز سالانه کشور به برنج سه میلیون تن است بنابراین در سال ۹۹ فقط ۵۰۰ هزارتن کسری برنج داشتیم.

عزیزکریمی گفت: هر ساله بیش از ۲.۵ میلیون تن برنج از محل تولید داخلی و یک میلیون تن از محل واردات تامین می شود، بنابراین به لحاظ مقدار، کمبودی در این زمینه وجود ندارد. 

به گفته وی، اکنون برداشت در استان های گیلان،  مازندران و گلستان بالای ۹۰ درصد انجام شده و در حال سفید کردن و ارایه محصول به بازار هستند.

 مدیرکل دفترامور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره ممنوعیت تولید برنج در برخی استان ها، گفت: طبق آمارها در ۱۹ استان کشور برنج کاری انجام می شود.

وی اضافه کرد: براساس مصوبه سال ۹۷ مقرر شد تولید برنج در همه استان ها به غیر از استان های شمالی کشور در یک روند سه ساله محدود و ممنوع شود، اما سال گذشته با مصوبه ای دیگر از سوی مجلس شورای اسلامی این تصمیم به کارگروه های سازگاری و استانی زیر نظر استانداران واگذار شد تا براساس منابع آبی استانی تصمیم گیری کنند.

عزیز کریمی با بیان اینکه در استان های غیرشمالی محدودیت کشت داریم نه ممنوعیت، گفت:  مجموع سطح زیرکشت برنج در کل کشور ۶۵۴ هزار هکتار است در سال های پرآب مانند ۹۸ نزدیک ۸۰۰ هزار هکتار کشت در کشور انجام شد و اکنون این محدودیت در ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی استان های غیرشمالی کشور اعمال می شود.

وی افزود: از این میزان سطح زیرکشت حدود ۴۴۰ هزار هکتار مربوط به استان های شمالی کشور و بیش از ۱۹۰ هزار هکتار مربوط به بقیه استان های کشور است.

 مدیرکل دفترامور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: امسال امیدواریم در استان های غیرشمالی کشور با اقداماتی همچون افزایش بهره وری آب،  خشکه کاری و رعایت آبیاری تناوبی، علی رغم کمبود منابع آبی عملکرد خوبی در تولید برنج داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، به تازگی دولت برای حمایت از مصرف کنندگان و تعدیل قیمت برنج در بازار به دلیل ممنوعیت فصلی واردات، به عرضه ۱۰۰ هزار تن برنج از ذخیره احتیاطی شرکت بازرگانی دولتی ایران اقدام کرد.

همچنین مقرر شد در صورت نیاز بازار این موضوع تدوام داشته باشد.

 

 

وزیر جهاد کشاورزی: دست دلالان و سودجویان باید قطع شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: خط قرمز وزارت جهاد کشاورزی حمایت از تولیدکننده داخلی در حوزه کشاورزی و دامپروری است و در این مسیر دست دلالان و سودجویان باید قطع شود.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سید جواد ساداتی نژاد» با بیان اینکه بارها اعلام کرده ایم که ما به طور کلی با قیمت گذاری دستوری و غیرواقعی موافق نیستیم، افزود: حفظ تولید بزرگترین حمایت از مصرف کنندگان است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: برای حمایت از مصرف کننده، ما کالا در اختیارشان قرار می دهیم، اولین اصل فراوانی و در دسترس بودن کالاست که این با استمرار تولید امکانپذیر است.

وی تصریح کرد: خط قرمز ما حمایت از تولیدکننده در حوزه کشاورزی و دامپروری است بنابراین قیمت ها باید به گونه ای تعیین شود که قیمت واقعی باشد و برای تولید کننده ما به صرفه باشد و حتی دغدغه مصرف کننده، دغدغه ما است به طوری که حتما باید با تمهیداتی تلاش کرد کالا با قیمت واقعی به دست مصرف کننده برسد و دلالان و سودجویان دستشان باید قطع شود.

ساداتی نژاد گفت: در این مسیر باید به تشکل ها و اتحادیه اعتماد کرد که در دنیا از این روش استفاده می کنند، البته این اعتماد دو طرفه است تا بتوانیم با کمک آنها با  بازاررسانی، محصولات بازار را تنظیم و کنترل کنیم.

وی افزود: تشکل ها در بازار مرغ طی هشت روز گذشته نشان دادند این آمادگی به ظهور رسیده و در کنترل بازار کمک می کنند.

 

انتقال اطلاعات از وزارت صمت به جهاد کشاورزی تا پایان هفته

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما به طور کلی در حوزه بازار و تنظیم بازار نیاز به اطلاعات دقیق داریم، گفت: اگر قرار است بازار تنظیم شود باید اطلاعات دقیق و درست در اختیار داشته باشیم.

ساداتی نژاد افزود: البته مذاکراتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام داده ایم تا اطلاعاتی که در سامانه تجارت وزارت صمت قرار دارد به طور کامل در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد و وزیر صنعت با این موضوع موافقت کردند.

وی اظهارداشت: اطلاعات تا پایان هفته در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار می گیرد تا این وزارتخانه بتواند با چشم باز نسبت به بازار تصمیم گیری کند. 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان