یکشنبه, 04 مهر 1400
یکشنبه, 04 مهر 1400
Sunday, 26 September 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۸۴۰ ]

 

 

گیلان امروز- مدیرکل محیط زیست گیلان از جذب ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار توسط محیط زیست گیلان برای مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی خبر داد و گفت: تاکنون حدود ۲۰۰ هکتار در گیلان از وجود گیاه سنبل آبی پاکسازی شده است.

ساسان کفایی در گفت‌وگوی خبری اظهار داشت: طبق تعریف کنوانسیون رامسر بسیاری از آب بندان‌ها، شالیزارها و آبگیرهای استان گیلان حتی نواحی ساحلی آن در حیطه تالاب قرار می‌گیرند.

مدیرکل محیط زیست گیلان با بیان اینکه مجموعا 24 هزار هکتار تالاب بین‌المللی در استان وجود دارد عنوان کرد: وجود سه تالاب بین‌المللی انزلی با مساحت 19 هزار و 485 هکتار، تالاب امیرکلایه با مساحت هزار و 230 هکتار و تالاب پارک ملی بوجاق با مساحت حدود سه هزار و 433 هکتار در گیلان جایگاه بالایی را برای استان به ارمغان آورده است.

کفایی میزان مساحت کل تالاب‌های گیلان را 32 هزار هکتار با احتساب هشت هزار هکتار مساحت آب‌بندان‌ها تخمین زد و تصریح کرد: تالاب انزلی نگینی یک تالاب ساحلی - دریایی در شمال ایران است و ارزش و اعتبار آن برای سازمان حفاظت محیط زیست اگر از دریاچه ارومیه بیشتر نباشد قطعا کمتر هم نیست.

وی از ثبت بیش از 50 گونه ماهی در تالاب انزلی سخن گفت و با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن ماهیان مهاجر شمار این گونه‌های مشاهده شده به 70 نوع هم می‌رسد اذعان کرد: بیش از 260 گونه پرنده در تالاب انزلی دیده شده و بیش از هشت گونه از پرندگان در تالاب وجود دارند که بیش از یک درصد جمعیت جهانی خودشان را اختصاص می‌دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان عوامل انسانی را در سالیان اخیر مهم‌ترین تهدید برای تالاب‌ها خواند و با بیان اینکه میزان عمق تالاب انزلی به سطح آب دریا وابسته است افزود: آن چیزی که هم‌اکنون تالاب بین المللی انزلی را بیش از همه آزار می‌دهد، ورود بی رویه انواع فاضلاب‌ها به داخل آن است که سبب رشد گیاهانی مانند سنبل آبی می‌شود.

کفایی ورود رسوبات از حوزه‌های آبخیز را هم در روند کاهشی آب تالاب انزلی مؤثر دانست و ابراز داشت: بر اساس آخرین برآوردها چیزی حدود 68 هکتار از عرصه نیزاری اراضی حاشیه‌ای تالاب انزلی اخیرا دچار آتش‌سوزی شد و متاسفانه برخی افراد سودجو درصدد تصرف اراضی ساحلی بوده و چنین آتش‌سوزی‌هایی را راه می‌اندازند.

وی با بیان اینکه با اقدام به موقع و قاطع دادستانی بندرانزلی و نیروی انتظامی این افراد سودجو شناسایی و دستگیر شدند اضافه کرد: پایش‌های مداوم شبانه‌روزی یگان حفاظت محیط زیست گیلان امری است که ما به جد در دستور کار قرار دادیم و تلاش می‌کنیم در صورت کشف تصرفات بلافاصله پرونده قضایی آن ایجاد و ضمن معرفی افراد به دادگاه رفع تصرف انجام گیرد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان