شنبه, 23 تیر 1403
شنبه, 23 تیر 1403
Saturday, 13 July 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۴۲ ]

ام البنین فتوحی سدهی
گردشگری از مباحث مهمی است که علاوه بر جنبه‌های اقتصادی دارای مزیت‌ های فراوانی از قبیل ایجاد اشتغال، توسعه اجتماعی و غیره است.گردشگری در زمره صنایع توسعه پایدار، فرصت بزرگ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای شهرها محسوب می شود.
گردشگری از مباحث مهمی است که علاوه بر جنبه‌های اقتصادی دارای مزیت‌ های فراوانی از قبیل ایجاد اشتغال، توسعه اجتماعی و غیره است.
توسعه گردشگری شهری با ارتقای ابعاد کمی و کیفی با حداکثر بازده یکی از مهترین فعالیت های عمده مدیریت اجرایی شهرها در عصر حاضر است. وجود جاذبه های متنوع در شهرها چون اماکن تاریخی ، فضاهای سبز، مراکز فرهنگی، امکانات ورزشی، مراکز خرید و بازراها و.. جزء فاکتورهای مهم شکل گیری گردشگری شهری محسوب می شود.
رشت شهری با جاذبه های جذاب و زیبای خدادادی است اما این جاذبه چقدر می تواند در صنعت گردشگری شهر رشت موثر باشد ؟
آیا اکتفا کردن به طبیعت خدادای برای توسعه گردشگری کافی است ؟!
کلانشهر رشت به رغم داشتن فضاها و ظرفیت های گردشگری اما به یک شهر عبوری تبدیل شده است.
انچه که در حال حاضر از سفره گردشگری نصیب شهر رشت شده مسافرانی است  که  فقط این شهر را به چشم یک  شهر عبوری می بینند و اغلب پس از درنگی کوتاه به سرعت با آن خداحافظی کرده و راهی شهرهای دیگر می شوند.
سئوال اینجا است که چرا رشت بیشتر نقش یک شهر عبوری را به خود گرفته تا یک مقصد گردشگری؟ آیا جاذبه های گردشگری و توریستی این شهر به حدی نیست که بتواند علاقه مندان سیر و سفر را به خود جذب کند یا دلیل را باید در عوامل دیگری جستجو کرد؟
موقعیت هایی که در حال حاضر می تواند ظرفیت های رشت را در زمینه گردشگری افزایش دهد بسیار است.مثال بارز آن تالاب عینک که از موقعیت و پتانسیل کم نظیری برخوردار است و می تواند مکان مناسبی برای تفریح و گردشگری باشد. همچنین جنگل ۴۵۰ هکتاری لاکان که یکی از فرصتهای سرمایه گذاری استان است و در راستای گسترش و افزایش سرانه‌ی فضای سبز به شهرداری واگذار شد اما احداث پارک جنگلی لاکان که درسال ۹۶ و طی انعقاد تفاهم نامه‌ سه جانبه ای بین استانداری، منابع طبیعی و شهرداری رشت به مدیریت شهری رشت واگذار شد،  هنوز در انتظارسرمایه گذاری بخش خصوصی است
یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری دو رودخانه زرجوب و گوهر رود است که می توان ضمن پاکسازی آنها از فاضلاب ، از حاشیه این دو رودخانه با الاچیق های کوچک که با فرهنگ و سنت گیلان هماهنگی داشته باشد بهره برد. همچنین استفاده درست از برند شهر خلاق خوراک و نیز شهر دوستدار کودک که می توان با اجرای برنامه های متنوع در این عرصه، باعث افزایش روز افزون و ماندگاری مسافرین در شهر رشت شد.
البته داشتن هتل های مناسب و خانه مسافرهای شیک و مدرن در شهر رشت یکی از مطالبات جدی شهروندان و نیز گردشگران است که باید به این مهم پرداخته شود.
راهنمای گردشگر موضوع بسیار مهمی در گردشگری است. انجمن گردشگری یکی از فعالترین انجمن‌ها است و کمیته‌های زیادی تشکیل در این راستا تشکیل شده است اما هنوز خروجی که میتوانست برای رشد و توسعه صنعت گردشگری رشت داشته باشد را به همراه نداشت
متاسفانه در سالهای گذشته شورای شهر و نیزحوزه مدیریت شهری در مسئله گردشگری ، کم کاری و کوتاهی های زیادی مرتکب شدند.
امروز شاهد آن هستیم که در چهار طرف شهر رشت، نشانی اماکن گردشگری شهرهای دیگر ارائه می شود اما از معرفی موقعیت های گردشگری رشت خبری نیست.
هنوز در رشت شرایطی فراهم نشده که گردشگران ماندگاری داشته باشند که اگر این کار صورت گیرد سبب درآمد زایی و رونق اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
مدیریت شهری فقط در گرو صنعت ساخت و ساز نیست بلکه با رونق بخشی گردشگری میتوان به اقتصاد پویای شهری نائل شد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان