چهارشنبه, 02 تیر 1400
چهارشنبه, 02 تیر 1400
Wednesday, 23 June 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۷۱ ]

گیلان امروز- دانشمندان با استفاده از ابزار جدید و به کارگیری شیوه‌های خاص خود که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است شدت طوفان‌ها را تشخیص می‌دهند.

صاعقه‌های قدرتمند معمولا نشان دهنده قدرت بالای طوفان هستند اما گاهی حتی طوفان‌های ضعیف نیز می‌توانند صاعقه‌های بزرگی را به همراه داشته باشند. به همین دلیل افرادی که به پیش‌بینی این موضوعات می‌پردازند باید دقت بسیاری را چاشنی مشاهدات و آزمایش‌های خود کنند.

دانشمندان با استفاده از ابزار جدیدی به نام " نقشه بردار صاعقه زمین ثابت" (Geostationary Lightning Mapper) که بر روی جدیدترین ماهواره‌های زیست محیطی عملیاتی اداره ملی اقیانوسی و جوی وجود دارد، اطلاعاتی درباره صاعقه در طوفان‌ها جمع‌آوری کردند و به طور خاص به بررسی دو نوع از بزرگ‌ترین صاعقه‌ها در داخلی‌ترین قسمت یا هسته داخلی توفند دوریان پرداختند.

آنها دریافتند هنگامی که شدت طوفان زیاد شده بود، برخورد صاعقه در آن توفند نیز بزرگتر و پرانرژی‌تر از قبل بوده است. این ابزار با تشخیص مداوم اندازه و انرژی برخوردهای صاعقه، حتی در اقیانوس‌های آزاد (open oceans) کار می‌کند. این ابزار مجهز به یک حسگر است که به عنوان یک آشکارساز رویداد نوری عمل می‌کند و تغییرات ایجاد شده در قله ابر که توسط رعد و برق به وجود آمده را تشخیص می‌دهد.

این ابزار همچنین می‌تواند مکان، مساحت متوسط و کل انرژی نوری صاعقه را تشخیص دهد. این ویژگی ابزار یاد شده به دانشمندان امکان می‌دهد تا از چندین منظر جدید صاعقه را بررسی کنند. محققان قصد دارند در آینده تعداد زیادی از طوفان‌ها را تجزیه و تحلیل کنند تا تفاوت الگوهای صاعقه بین طوفان‌های مختلف را شناسایی کنند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان