چهارشنبه, 02 تیر 1400
چهارشنبه, 02 تیر 1400
Wednesday, 23 June 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۷۱ ]

 

 

پروژه بازگشت با شاگردان اسکوچیچ

بخش ورزش- تیم ملی ایران مقابل بحرین برتری قاطعی رقم زد تا شرایطش در جدول به مراتب بهتر شود.

تیم ملی فوتبال ایران موفق شد در دیدار با بحرین و در خاک این کشور یک برتری قاطع با نتیجه 3 بر صفر را رقم بزند و گام بلندی در مسیر صعود به دور بعدی رقابت ها بردارد. به بهانه درخشش تیم ملی در بازی روز گذشته به بررسی عملکرد نفر به نفر ملی پوشان پرداختیم.

 

بیرانوند

علی بیرو روز کم فشاری را پشت سر گذاشت و موقعیت‌های زیادی روی دروازه‌اش ایجاد نشد ولی در همان چند موقعیتی که بحرینی‌ها ساختند واکنش‌های خوب و به موقعی داشت و در خروج ها هم عملکرد مناسبی داشت و روی یک موقعیت دروازه ایران را نجات داد تا در مجموع نمره مثبتی از این دیدار بگیرد.

 

صادق محرمی

مدافع راست تیم ملی که اسکوچیچ نشان داده اعتقاد زیادی به او دارد مثل همیشه در نفوذها خوب ظاهر شد ولی در عملکرد دفاعی نتوانست انتظارها را برآورده کند و چند باری از جناج راست بحرینی‌ها توانستند روی دروازه ایران خطرساز شوند ولی در کل عملکرد خوب و قابل قبولی ازخودش به نمایش گذاشت و بعید است در دیدارهای بعدی اسکوچیچ او را در ترکیب اصلی قرار ندهد.

 

شجاع خلیل زاده

یکی از دو مدافع وسط تیم ملی بود که در زدن ضربات اول چه روی حملات هوایی و چه روی حملات زمینی موفق و کم اشتباه ظاهر شد ولی پاس هایی که او بعد از دریافت توپ داشت معمولاً به مقصد نمی‌رسید و مشکل بزرگ شجاع بازیسازی از انتهای زمین بود ولی هماهنگی او با کنعانی زادگان زوج خوب و مستحکمی در دفاع میانی تیم ملی ساخته است.

 

کنعانی‌زادگان

کنعانی زادگان هم عملکری مشابه شجاع خلیل زاده داشت و در دفاع کم اشتباه بود ولی در بازی سازی از عقب زمین نتوانست انتظارات را برآورده کند و همین موضوع شکافی میان خط دفاع و هافبک تیم ملی ایجاد کرده بود. مدافع میانی تیم ملی یک اشتباه هم در محوطه جریمه داشت که نزدیک بود کار دست ملی پوشان دهد ولی در کل روز کم اشتباهی را پشت سر گذاشت و خصوصا در نیمه دوم تمام توپ های ارسالی را به خوبی قطع کرد.

 

میلاد محمدی

یکی از تغییرات اسکوچیچ در این بازی حضور او در پست دفاع چپ تیم ملی بود ولی محمدی نتوانست همان بازیکن همیشگی باشد و انتظارات از او برآورده نشد. هم در وظایف دفاعی نا موفق بود و چند باری از جناح او حملاتی از سوی بحرینی ها روی دروازه ایجاد شد و هم اینکه در نفوذها نتوانست به خط حمله کمک کند و اولین تعویض اسکوچیچ هم در این بازی بود.

 

احمد نوراللهی

نوراللهی در بازی با بحرین مثل خود تیم ملی دو نیمه متفاوت داشت. در نیمه نخست مثل اکثر بازیکنان دیگر عملکردی در حد انتظار نداشت ولی در نیمه دوم خوب و کم اشتباه ظاهر شد و توانست روی یکی از گل‌های تیم ملی هم اثر گذار باشد. نوراللهی از بازیکنان مورد علاقه اسکوچیچ است و توانست در بازی با بحرین با عملکرد قابل قبولش نمره خوبی کسب کند.

 

احسان حاج صفی

کاپیتان تیم ملی در بازگشت به ترکیب اصلی حتی سایه ای از خودش هم نبود و خیلی ها از او به عنوان ضعیف‌ترین بازیکن ایران مقابل بحرین یاد می‌کنند. احسان روز گذشته اصلاً در فرم مطلوب خودش نبود و عدم پوشش مناسب فضای جلوی دفاع و تعداد پاس های اشتباه زیاد او در دقایقی بازی ملی پوشان را از ریتم انداخت. حاج صفی با این حال یک موقعیت خوب روی دروازه بحرین روی شوت از راه دور ایجاد کرد که می‌توانست در نیمه اول ما را پیش بیاندازد.

 

علی قلیزاده

یکی از هافبک های کناری تیم ملی بود که به واسطه درخشش در بازی با هنگ کنگ، از امیدهای اصلی ایران در بازی با بحرین بود و وظیفه او هم مثل همیشه و بر اساس توانایی‌هایش برداشتن یک مقابل یک ها و شکستن خط دفاع بحرین بود که در این کار عملکرد موفقی داشت ولی ارسال های او از جناحین تقریباً هیچ کدام به مقصد نرسید تا نتواند عملکرد بازی با هنگ کنگ را تکرار کند.

 

وحید امیری

خیلی ها او را بهترین بازیکن تیم ملی در مجموعِ دو بازی با هنگ کنگ و بحرین می‌دانند و شاید جزو معدود خوب‌های ایران در نیمه اول بازی با بحرین بود که این درخشش باعث شده خبر مصدومیت احتمالی او نگرانی‌هایی برای بازی با عراق ایجاد کند. امیری مصدوم شد و در نیمه دوم تعویض شد ولی در دقایق حضور در زمین عملکرد کم نقصی داشت و ضرباهنگ فاز هجومی تیم ملی از از جناحین با حضور او ریتم خوبی گرفته بود و هر بار پا به توپ می‌شد زمینه طراحی یک حمله و موقعیت گل را ایجاد می‌کرد.

 

مهدی طارمی

انتقاداتی که به دلیل خراب کردن موقعیت ها در بازی با هنگ کنگ از او صورت گرفته بود در کنار خراب کردن چند موقعیت در نیمه اول بازی با بحرین می‌رفت تا طارمی را آماج انتقادات زیادی پس از پایان بازی قرار دهد ولی عملکرد درخشان او در نیمه دوم باعث شد نه تنها انتقادی را متحمل نشود که حتی ستاره تیم ملی هم لقب بگیرد. یک گل زده و دو پاس گل از سوی طارمی باعث شد او نقش اصلی برتری کلیدی و حیاتی مقابل بحرین را ایفا کند و این بازی درخشان باعث می‌شود کسی نتواند بابت از دست دادن چند موقعیت از او خورده‌ای بگیرد.

 

سردار آزمون

زوج مخوفی با مهدی طارمی ساخته که می‌تواند برای حریفان تیم ملی وحشت آفرین باشد. سردار با استفاده از استارت های انفجاری خودش و چهارچوب شناسی دقیقی که دارد عمق خط دفاع بحرین را هدف قرار گرفته و قفل بازی را بشکند و دو گلی که در این دیدار به ثمر رساند از او چهره اصلی این برد را ساخت و در کنار طارمی ستاره های این بازی بودند. روشن شدن موتور گل زنی سردار در تیم ملی خبر خوبی برای ما و خبر بدی برای سایر حریفان خواهد بود.

 

سامان قدوس

تعویض طلایی اسکوچیچ بین دو نیمه بود که با ورودش به زمین تغییر را بین دو تیم رقم زد. قدوس پدیده این دیدار بود که ریتم خوبی به حملات تیم ملی داد و قدرت بالای حمل توپ او در کنار پاس های دقیقی که برای بازیکنان ارسال کرد سد دفاعی بحرینی ها را شکست و ایجاد موقعیت حمله را برای تیم ملی ایران راحت تر کرد و او را می‌توان پشت سر طارمی و سردار ستاره بازی با بحرین معرفی کرد.

 

سعید عزت اللهی

یکی از تعویضی های نیمه دوم اسکوچیچ بود که برای محکم کردن کمربند میانی تیم ملی و پر کردن فضای جلوی مدافعین وارد زمین شد و اشتباه چندانی هم نداشت. عزت اللهی فرصت خوبی داشت تا یک بار دیگر دروازه بحرین باز شود ولی ضربه سر او از مقابل دروازه با کم دقتی به بیرون رفت تا فرصت درخشش در این دیدار را از دست بدهد.

 

سایر تعویضی ها

مهدی ترابی که یکی از تعویضی های اسکوچیچ بود به جای قلیزاده در سمت راست قرار گرفت و چند نفوذ خوب هم ایجاد کرد و روی گل سوم ایران توانست تاثیر مثبتی بگذارد تا از تعویض های خوب اسکوچیچ باشد.

مهدی قایدی هم در دقایق اندکی که فرصت حضور پیدا کرد عملکرد بدی نداشت و یک موقعیت خوب روی دروازه ایجاد کرد که با بدشانسی از دست رفت.

مرتضی پورعلی‌گنجی هم مثل قایدی فقط دقایقی در زمین حضور داشت که اتفاق خاصی در مورد او رخ نداد.

 

جزئیات اتفاقات رختکن تیم ملی

اتفاقاتی که در رختکن تیم ملی فوتبال ایران پس از پیروزی برابر بحرین رخ داد نشان داد این تیم برخلاف تصوراتی که می شد یکدل و متحد برای رسیدن به پیروزی و صعود تلاش می‌کند.

پیروزی سه بر صفر شاگردان دراگان اسکوچیچ سبب شد تا ویدئویی از حاشیه‌های این دیدار توسط اینستاگرام رسمی فدراسیون فوتبال منتشر شود.در این ویدئو که قبل و بعد از ثبت نتیجه بازی از رختکن تیم ملی ایران گرفته شده بود، برنامه‌ریزی این تیم برای رسیدن به برد با تکیه بر آرامش و نظم تیمی همراه بود.

دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال ایران قبل از شروع بازی به بازیکنان خود در رختکن گفت: به شما اعتماد دارم، قابل باور هستید و از همان دقیقه اول قوی وارد زمین شود؛ نصف راه را رفته‌ایم و حالا فقط باید ببریم.

پس از او، احسان حاج‌صفی که بازوبند کاپیتانی تیم ملی ایران را در دیدار با بحرین بر بازو بسته بود، برای هم‌تیمی‌هایش صحبت کرد و گفت: همه چیز مشخص است، فقط باید ببریم؛ آرامش، تمرکز و نظم تیمی را تا آخر بازی حفظ کنید، اسیر حاشیه نشوید و با شلوغ‌کاری بحرینی‌ها هم مثل عملکرد داور کاری نداشته باشید.

مهدی طارمی آخرین بازیکن تیم ملی بود که قبل از شروع بازی خطاب به هم‌تیمی‌هایش گفت: قرار است ۹۰ دقیقه بازی کنیم و از ۵ دقیقه آن هم باید لذت ببریم. هر کس حتی ۵ دقیقه در زمین باشد، باید برای خانواده و ملت ایران بازی کند.

بازیکنان تیم ملی با بدرقه کادر اجرایی وارد زمین مسابقه شدند تا برد سه بر صفر مقابل بحرین را رقم بزنند.

پس از این برد، تساوی و شادی بازیکنان تیم ملی در ویدئوی منتشر شده دلچسب‌تر از همیشه بود تا تک‌تک اعضای تیم برای این برد تاریخی به یکدیگر تبریک بگویند.

علیرضا بیرانوند دروازه‌بان شماره یک تیم ملی فوتبال ایران که برای تیم باشگاهی آنتورپ بلژیک بازی می‌کند، با مشت‌های گره کرده (Come on) می‌گفت.

شجاع خلیل‌زاده که بازی قابل قبولی را در قلب دفاع تیم ملی ایران داشت، خدا را مخاطب جمله‌اش قرار داد و گفت: عزت و ذلت دست خداوند است.

جمله کوتاه امیر عابدزاده مقابل دوربین تلویزیونی، نشان از انگیزه بالای ملی‌پوشان برای برد در منامه بود. او خطاب به دوربین گفت: اولین برد تاریخ مبارک همه.

سردار آزمون که موفق شد دو گل از سه گل تیم ملی را به ثمر برساند، همراه با مهدی قائدی راهی رختکن شد و درباره عدم موفقیت مهاجم ملی‌پوش استقلال در گلزنی گفت: پایش کوچک بود، توپ داخل دروازه نرفت.

مهدی طارمی که با دو پاس گل و یک گل ستاره تیم ملی بود، توجه دوربین ویدئویی بخش رسانه‌ای فدراسیون را نیز به خود جلب کرد.

او در گفتگو با تصویربردار درباره تحسین مربی پرتغالی بحرین از عملکرد خودش اظهار داشت: مربی گفت خیلی خوب بودی، من هم به او گفتم همه تیم خوب بودند، به همدیگر تبریک گفتیم و آرزوی موفقیت کردیم.

طارمی که هنگام ورود به رختکن با تشویق هم‌تیمی‌هایش روبرو شد، برد تیم ملی را برای همه دانست و گفت: تمام بازیکنان عالی بودند.

وقتی بازیکنان تیم ملی به طارمی تبریک می‌گفتند، او باز هم تمام ملی‌پوشان را مخاطب جمله‌اش قرار داد و عملکردشان را ستودنی توصیف کرد.

ورود اسکوچیچ به رختکن تیم ملی با رقص معروف محمدحسین کنعانی‌زادگان مدافع این تیم همراه بود.

آب پاشی عزت‌اللهی و کریم انصاری‌فرد نیز بخشی از شادی ملی‌پوشان بود.

طارمی سپس رو به بازیکنان گفت: خیلی خوب بودید، همین تلاش را باید برای بازی با عراق بگذارید.

شهاب‌الدین عزیزی‌خادم رئیس فدراسیون فوتبال نیز پس از این پیروزی وارد رختکن تیم ملی شد، به بازیکنان خسته‌نباشید گفت و برایشان صحبت کرد.

او ضمن تبریک این پیروزی اظهار داشت: از زحمات شما تشکر می‌کنم، عالی بودید و همین روحیه را باید برای بازی با عراق حفظ کنید.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان