چهارشنبه, 02 تیر 1400
چهارشنبه, 02 تیر 1400
Wednesday, 23 June 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۷۱ ]

 

بخش اجتماعی- متأسفانه هشدارهای وزارت بهداشت و درمان نشان‌دهنده احتمال فرارسیدن موج و پیک جدید کرونا در کشور است.

به گزارش ایسنا، فهیمه نظری، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: «بیش از یک سال از حضور ناخوانده ویروس کووید-۱۹ در دنیا می‌گذرد. ترس و وحشت، سرایت بیماری و مرگ میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا سوغات این  ویروس منحوس بوده است. در این بین نحوه مواجهه بسیاری از جوامع در برخورد با ویروس کرونا به عنوان ملاک و معیار مهم و قابل ارزیابی در تداوم و یا گسست مهار این بیماری شناخته شده است.

کشور ما نیز از اسفند ۹۸ با موج اول کرونا روبه‌رو شد. در این موج به علت ناشناخته‌بودن ویروس، آماده‌نبودن مردم و مسئولین، تأمین مواد ضروری اقلام بهداشتی نظیر ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده در اولویت قرار گرفت و شرایط بسیار بحرانی هم برای مردم و هم برای نظام بهداشت و درمان به وجود آمد. بنابراین جهت کنترل شرایط بهترین تصمیم تعطیلی کشور بود. شاید بتوان گفت در موج اول، همکاری مردم با نظام بهداشت و درمان مثبت گزارش شد. در اواسط تابستان ۹۹ مردم از خانه‌ماندن، فشارهای روحی ناشی از آن، تعطیلی کسب و کارشان خسته شدند و همین امر موجب شد تا برخی از پروتکل‌های بهداشتی از سوی آنها نقض و شکسته شود و جامعه با موج دوم کرونا مواجه شود. با فرارسیدن پاییز ۹۹ افراد مبتلا به کرونا در سراسر کشور افزایش یافت و این بار با عبور از موج دوم، وارد موج سوم کرونا شدیم و این موج تا نوروز ۱۴۰۰ تداوم یافت.

با شروع سال نو به واسطه تناقض در اعمال و اجرای سیاستگذاری‌ها، دستورالعمل‌ها و عدم وحدت رویه بین دولت و وزارت بهداشت و سازمان‌های مسئول از یکسو و رعایت‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم، از سوی دیگر بستر را برای ورود به موج چهارم مهیا ساخت. همراه با این موج، خوشبختانه با اقدام مناسب وزارت بهداشت واکسیناسیون افراد با اولویت قراردادن گروه‌های درمانی و آسیب‌پذیر آغاز شد و تاکنون با توصیه‌های بهداشتی از سوی  وزارت بهداشت و درمان روبه‌روییم. در مقابل بسیاری از مردم به توصیه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی توجه جدی نشان نمی‌دهند.

نیک است بدانیم در حال حاضر تنها کمتر از یک درصد از مردم جامعه ما علیه این بیماری واکسینه شده‌اند و هنوز بخش زیادی از مردم در ایران واکسن دریافت نکرده‌اند و باید ذکر شود که همچنان خطر مبتلاشدن مردم به کرونا و عوامل خطرزا نظیر فرارسیدن تعطیلات تابستانی، برگزاری مراسم عروسی قبل از ماه محرم، عزاداری ماه محرم و ... وجود دارد. هر یک از این موارد می‌تواند سلامت عموم مردم جامعه را به خطر اندازد. متأسفانه هشدارهای وزارت بهداشت و درمان ایران نشان‌دهنده احتمال فرارسیدن موج و پیک جدید کرونا در کشور است. لذا ضرورت دارد تا بار دیگر مردم با یک تصمیم و اراده جمعی به توصیه‌ها جهت توقف و کنترل ویروس کرونا عمل و اقدام کنند. این امر میسر نمی‌گردد مگر با یک توافق دوجانبه از سوی مردم و مسئولین، از طریق آگاهی و آموزش‌دادن جدی و گوشزدکردن مرتب به مردم از طریق رسانه‌ها و البته همکاری مردم با آنها. به خاطر داشته باشیم هنوز این احتمال وجود دارد که هر یک از ما در اثر عدم رعایت دستورات و پروتکل‌های بهداشتی به ویروس کرونای جهش‌یافته مبتلا شویم. پیشنهاد می‌شود کماکان توصیه‌ها را جدی بگیریم، از سفرهای غیر ضروری جداً بپرهیزیم، در تجمعات و مراسم حضور نداشته باشیم زیرا سهل‌انگاری هر یک از ما می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری را بر زندگی دیگران وارد کند.»

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان