چهارشنبه, 02 تیر 1400
چهارشنبه, 02 تیر 1400
Wednesday, 23 June 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۷۱ ]

 

مائده اسفندمز

سال ۹۴ که رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در سازمان بین المللی یونسکو به ثبت رسید، این امید می رفت که برخورداری از یک برند بین المللی می تواند نقطه عطفی برای توسعه پایدار این شهر باشد. چه بسا که هدف از ثبت شهرهای خلاق در رشته های مختلف در عرصه ی بین الملل، همین توسعه فرهنگی و بهره مندی از مزایای آن بوده است. هدفی که توسط رییس وقت سازمان یونسکو در سال ۹۴ (۲۰۱۴م) به وضوح مطرح شد، این بود که شبکه شهرهای خلاق یونسکو، نشان‌دهنده پتانسیل بسیار بالای فرهنگ برای تقویت توسعه پایدار است. به عبارت بهتر "شهرها با پیوستن به این شبکه متعهد می شوند که با نگرش تقویت خلاقیت و صنایع فرهنگی، مشارکت را در زندگی فرهنگی ارتقا داده و فرهنگ را در طرح‌ها و استراتژی های توسعه اقتصادی و اجتماعی بگنجانند".

پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق یونسکو با هدف برندسازی رشت شکل گرفت. حال اینکه غنای فرهنگی رشت و گیلان در طی سالیان دور همواره به گواهی تاریخ تایید و تثبیت شده است. ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک ، شاهدی دیگر بر این غنای فرهنگی بود که اگرچه در لوای آشپزی و تنوع غذاها معرفی شد اما در بطن خود نشانگر نبوغ، ظهور استعدادها و روحیه تنوع، تغییر و توسعه خواهی در مردم این دیار داشته که با در هم آمیختگی با فرهنگ های مختلف به روشنگری و روشنفکری منتج شده است.

در پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق یونسکو، دستگاه های مختلفی مانند دانشگاه گیلان، اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، یاریگر شهرداری رشت برای تحقق این مهم بودند اما در نهایت همه مسئولیت های اجرایی بر عهده مدیریت شهری رشت گذاشته شد که خود درگیر نبود ثبات در مدیریت بود و طی ۶ سال گذشته، چهار شهردار را به خود دید.

نبود ثبات مدیریتی مطمئنا در عمل به برنامه ها و اهداف برنامه ریزی شده، تاثیر بسیار دارد. به طوری که با تغییر مکرر شهرداران و مدیران بخش های مختلف، سردرگمی، بی برنامگی و دور شدن از اهداف تعیین شده، نخستین پیامدی است که به بار می آید و پس از آن، بی تفاوتی و عبور از اهداف تعیین شده بدون دستیابی به ثمره و نتیجه پیش بینی شده آن، پیامد تلخی بعدی است که رخ می دهد.

 

 

 

برندسازی رشت به عنوان شهر خلاق خوراک هم دست مایه همین بی ثباتی و بی تفاوتی شد. هرچند در زمان ثبت رشت به عنوان شهر غذا، چشم انداز گسترده ای برای آن پیش بینی شده بود اما در نهایت طی ۶ سال گذشته اقدامی قابل توجه برای پیشبرد اهداف تعیین شده و تحقق آن چشم انداز بین المللی و ملی صورت نگرفت.

 

 وعده هایی که برای شهر خلاق خوراک عملیاتی نشد

اگرچه برگزاری چند نمایشگاه غذا و راه اندازی چند رستوران در گوشه و کنار شهر، بار سنگین این برند را به دوش کشید اما در نهایت ورود سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای تحقق این برند بین المللی در رشت محقق نشد و شعار «از مزرعه تا سفره» هم که در آن سال ها در زیر پرچم ثبت رشت در یونسکو بارها تکرار می‌شد به بار ننشست و رشت، همچنان همان شهری است که پیش از پیوستن به شبکه شهرهای خلاق یونسکو بود.

در پیاده راه فرهنگی آن که باید نماد فرهنگ و به نوعی معرف پیوستن رشت به شبکه بین المللی شهرهای خلاق خوراک دنیا باشد، نمی توان جز چند غذاخوری نیمه تعطیل، فضایی که نشان‌دهنده چنین برندی باشد، به چشم دید. چه بسا حتی فرهنگ غذاخوردن مردم رشت در پاسی از شب آن هم از گاری ها و سه چرخه های کبابی هم که می توانست اندک تلاش برای نشان دادن پیوستن رشت به شبکه ای بین المللی باشد و جاذبه ای برای گردشگران خارجی، هم بدون توجه به همسان سازی و زیباسازی آن ها به فراموشی سپرده شده و عملا نشانی از آن برندسازی که انتظار می رفت دیده نمی شود.

زمانی که رشت به شبکه بین المللی شهرهای خلاق خوراک می پیوست، با توجه به تنوع محصولات و غذاهای گیلان، وعده ایجاد موزه تاریخچه مکتب های آشپزی و غذا و بازارچه های دائمی عرضه غذا و افتتاح رستوران های چند ملیتی به گوش می رسید اما با گذشت ۶ سال هیچکدام از آن وعده های رنگارنگ و خوشمزه به ثمر نرسیده و برند شهر خلاق خوراک به راحتی به فراموشی سپرده شده است. حتی طی دو سال گذشته این بیم‌ می رفت که سازمان یونسکو این برند را از رشت بازپس گیرد به دلیل انکه اهداف و عملکرد رو به جلویی در این حوزه طی چند سال گذشته در رشت رخ نداده است.

 

 مسئولان محلی و ملی برند شهر خلاق خوراک را به فراموشی سپرده اند

هرچند چندی پیش یکی از اعضای شورای اسلامی رشت خواستار توضیحاتی درباره عملکرد شهرداری در این باره شد. «امیرحسین علوی» در جلسه شورا گفت: مشخص نیست چه اقداماتی در حوزه برندسازی رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شده در حالی که انتظار می رفت گام های بزرگی در این حوزه طی چند ماه گذشته که شهردار جدید منصوب شده، صورت گیرد.

درحالیکه تنها خبری که در این باره از سوی شهرداری رشت منتشر شد این بود که در اردیبهشت امسال، نشست شورای راهبردی شهرهای خلاق به صورت وبینار با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران‌ با حضور نمایندگان شهرداری و شورای رشت برگزار شد که البته حجت اله ایوبی در آن وبینار، از عملکرد رشت ابراز رضایت کرده است.

هفته گذشته، وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری هم به گیلان سفر کرد. اگرچه «علی اصغر مونسان» در سفر به گیلان از ساختمان شهرداری که در دست مرمت است، بازدید کرد اما باز هم صحبتی، نشانی از رایزنی درباره برند شهر خلاق خوراک از سوی مسئولان گیلان و وزارتخانه مربوطه شنیده نشد و عملا به نظر می رسد، برند شهر خلاق خوراک رشت به راحتی تنها به یک عنوان پرطمطراق تبدیل شده که دهان به دهان می چرخد اما نشانی از وقوع و بروز آن نیست.

حال با نزدیک شدن به انتخابات دوره ششم شورای اسلامی شهرها و روستاها، برند بین المللی شهر خلاق خوراک تنها عنوانی خالی از ثمره برای تبلیغات کاندیداها است که شنیده می شود بدون آنکه برنامه عملیاتی قابل توجهی از آن ها برای این منظور ارائه شود.

هرچند نسل های آتی این شهر در آینده مطالبه گر کسانی خواهند بود که با وجود برخورداری از امتیاز بین المللی این برند، هیچ گام مثمرثمری برای بهره مندی از آن برای رشت و گیلان برنداشتند و تنها به عنوان« شهر خلاق خوراک» بسنده کردند.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان