چهارشنبه, 02 تیر 1400
چهارشنبه, 02 تیر 1400
Wednesday, 23 June 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۷۱ ]

 

بخش اقتصاد- ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور مشکلات بزرگی را از قبیل قاچاق کالا و گارانتی کالا های خارجی در کشور به وجود آورده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بازار لوازم خانگی یکی از بازار های پر رونق در کشور بوده به طوری که دارای اتحادیه و انجمن های مختلف در سراسر کشور است.

تا چند سال گذشته حجم بسیار زیادی از نیاز بازار های داخلی توسط واردات لوازم خانگی به کشور بر طرف می شد وارداتی که تماما به صورت قانونی و توسط نمایندگی های رسمی همان شرکت های خارجی در ایران انجام می گرفت.

اما با افزایش توجهات به تولیدات داخلی و جلوگیری از خروج بی رویه ارز از کشور، نهاد های مربوطه مانند وزارت صمت تصمیم به ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور گرفتند که این تصمیم در ابتدا مشکلات زیادی را در بازار لوازم خانگی کشور به وجود آورد.

در وهله اول تمام شرکت های نمایندگی به نوعی بازنشسته شدند به دلیل اینکه فعالیت آن ها کاملا تعطیل شد. در چند ماه ابتدایی که تصمیم یه ممنوعینت واردات لوازم خانگی به کشور اجرا شد، در تامین تقاضا در بازار های کشور با مشکل مواجه شده بودیم.

شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی در ایران هنوز به توان تامین کامل تقاضا در بازار نرسیده بودند به اصطلاح عرضه و تقاضا با یکدیگر همخوانی نداشت؛ به طوری که این تصمیم مورد انتقاد بسیاری از فعالان این بازار قرار گرفت. آن ها معنقد بودند دولت در ابتدا باید شرکت های تولیدکننده را تا حد تامین نیاز بازار تقویت می کرد سپس ممنوعیت واردات را اعمال می کرد.

این نقص در بازار با گذشت حدود ۳ سال تا حدودی بر طرف شد به طوری که امروز نیاز بازار به لوازم خانگی تا حد زیادی توسط تولیدات داخلی انجام می گیرد.

اکبر پازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص وضعیت عرضه و تقاضا در بازار اظهار کرد: امروز کارخانه ها و شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی ایرانی تا حدی ظرفیت های خود را افزایش داده اند که تمام نیاز سالانه بازار به لوازم خانگی را تامین کنند.

وی افزود: البته درصد ناچیزی از نیاز بازار همچنان از طریق موارد مشابه خارجی تامین می شود که به صورت قاچاق وارد کشور می شوند و در برخی از فروشگاه های سطح شهر نیز فروخته می شوند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران بیان کرد: اتحادیه مخالف فروش لوازم خانگی قاچاق است چرا که از طرفی با قوانین وزارت صمت برابری ندارد و از طرفی هم برای تولیدات داخلی اختلال ایجاد می کند، اما اتحادیه متولی مبارزه و مقابله با این امر نیست.

پازوکی ادامه داد: در حال حاضر تنها در تامین دو محصول ماشین ظرف شویی و کولر های گازی در بازار های کشور با مشکل مواجه هستیم که این ضعف هم با تقویت کارگاه های ساخت داخل بر طرف خواهد شد که البته حمایت دولت را می طلبد.

وی تصریح کرد: شرکت های نمایندگی که سال ها قبل شرکت های خارجی لوازم خانگی را در ایران پوشش می دادند امروز به طور کامل فعالیت خود را از دست داده اند و هیچ گارانتی برای لوازم خانگی خارجی وجود ندارد.

 

کالاهای ایرانی فاقد گارانتی

بر اساس این گزارش با گشتی در بازار های لوازم خانگی تهران شاهد فروش لوازم خانگی خارجی هستیم باوجود اینکه درصد آن نسبت به موارد مشابه ایرانی بسیار ناچیز است، اما همین درصد ناچیز می تواند تاثیر منفی در تولیدات ایرانی داشته باشد.

کاسبان این بازار مشتریان خود را به خرید کالای ایرانی تشویق می کنند چراکه کالای خارجی بیش از حد گران و فاقد گارانتی هستند این در صورتی است که تمامی کالا های ایرانی دارای گارانتی های طولانی معتبر هستند.

البته در این میان برخی شرکت های خصوصی فعالیت می کنند که کالا های خارجی قاچاق به کشور را به صورت غیر رسمی و با دریافت مبلغ زیاد گارانتی می کنند، اما طبق اظهارات انجمن خدمات پس از فروش کشور، فعالیت تمام این شرکت ها غیر قانونی است.

 

فعالیت شرکت های اعطای گارانتی مجاز اما در چارچوب قانون

وحید نجفی نائب رئیس انجمن خدمات پس از فروش کشور در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان درخصوص نحوه عملکرد شرکت های خصوصی در گارانتی لوازم خانگی قاچاق اظهار کرد: فعالیت کلی این شرکت ها قانونی است و تحت نظارت انجمن صنفی فعالیت می کنند، اما این فعالیت تا زمانی قانونی است که کالا های قاچاق را گارانتی نکنند.

وی افزود: کالا هایی همچون تلفن همراه، رایانه همراه و برخی از لوازم صوت و تصویری که واردات آن ها به کشور هیچ منع قانونی ندارد، توسط این شرکت ها با شرایط از پیش تعیین شده گارانتی می شوند، اما گارانتی لوازم خانگی که واردات آن ها ممنوع است، غیر قانونی است.

نائب رئیس انجمن خدمات پس از فروش کشور بیان کرد: به این ترتیب هیچ گارانتی برای لوازم خانگی در ایران معتبر نیست و نباید به کاغذ های درج شده به عنوان گارانتی اعتماد کرد.

نجفی در پایان مطرح کرد: در صورتی که برخی افراد تمایل به خرید لوازم خانگی خارجی قاچاق هستند به هیچ عنوان مبلغی بابت گارانتی پرداخت نکنند چراکه فاقد اعتبار است و هیچ قطعاتی از کالای مورد نظر در کشور جهت تعمیر وجود ندارد و تعمیر آن ها از طریق قطعات ایرانی صورت خواهد گرفت.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان