سه شنبه, 28 اردیبهشت 1400
سه شنبه, 28 اردیبهشت 1400
Tuesday, 18 May 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۴۵ ]

 

گیلان امروز- با آغاز پیک چهارم کرونا بعد از تعطیلاتِ نوروزی، بالاخره تصمیم برای تعطیلیِ ده روزه گرفته شد. تعطیلی‌ای که اگرچه به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان، برای جلوگیری از پیشروی شیوع کرونا و گذشتن از وضعیت قرمز به وضعیت غیرقابل کنترل لازم است اما در این بین کارگران متحمل ضررهای بسیاری می شوند. تعطیلاتی که بیش از همه کارگران اصناف کوچک را که نسبت به باقیِ کارگران ثباتِ کاری کمتری دارند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. اصلا بعید نیست که خیلی از آنها در این ده روزِ تعطیلی، حقوقی دریافت نکنند و یا حتی بسیاری از آنها به دلیلی شرایطِ بدِ اقتصادی و نداشتنِ پشتوانه‌ و حمایتِ قانونی اخراج شوند. حالا دیگر بعد از گذشتِ یک سال از شیوع کرونا با کارگرانی مواجه هستیم که شرایط اقتصادی بسیار سخت‌تری نسبت به سال قبل متحمل می‌شوند.

محسن باقری (عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) با بیان اینکه این وضعیت برای کارگرانِ شاغل در کارگاه‌های کوچک و بزرگ مشکلاتی را به وجود می‌آورد، گفت: البته مشکلات واحدهای کوچک بسیار بیشتر است؛ این کارگران چون درآمد چندانی ندارند و تنها راه امرار معاش آنها همین حقوق حداقلی و معمولاً بدون مزایای مزدی است و با توجه به اینکه مزدی هم که تعیین شده تنها یک سوم سبد معیشت است و معمولا تا دهم ماه بیشتر کفاف هزینه‌های زندگی آنها را نمی‌دهد، دچار مشکلات بسیاری می‌شوند.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: تاوان بی‌تدبیری و کوتاهیِ مسئولان در ایام عید و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا را کارگران باید بدهند. این مصوبات درواقع تنها برای ادارت و دستگاه‌های دولتی است؛ در این اوضاع وخیم برخی از کارگران باید حتما سرکار باشند و مشاغلی هم که تعطیل می‌شوند همانطور که گفتم، کارگرانشان تحت فشار قرار می‌گیرند. وضعیت کارگرانِ خدماتی هم که مشخص است؛ آنها مجبورند در این دوران بحرانی سرکار باشند اما هیچ امتیازات ویژه‌ای برایشان در نظر گرفته نشده است. 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان