امروزه سرمایه گذاری ..." /> امروزه سرمایه گذاری ..." />

دوشنبه, 01 مرداد 1403
دوشنبه, 01 مرداد 1403
Monday, 22 July 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۴۷ ]

ام البنین فتوحی

سرمایه گذاری در یک تعریف کلی عبارت از "به کارگیری سرمایه برای تولید درآمد جدید" . به عبارت دیگر سرمایه گذاری از دیدگاه اقتصاد دانان، به معنای استفاده از منابع به منظور افزایش درآمد یا تولید در آینده است.
امروزه سرمایه گذاری بخش خصوصی درامور شهری یک ضرورت محسوب می گردد.ضرورتی که می تواند منجر به توسعه ی پایدار شهری شود و برای این کار باید سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در شهرها قانع کرد و بستر شهرها پذیرای سرمایه گذاری مطمئن و کارا و سودآور باشند.
حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه های مدیریت شهری ، سبب کم شدن وابستگی به کمک های دولتی و عوارض و حرکت به سمت شناسایی درآمدهای پایدار و روش ها و ابزار های جدید تامین منابع مالی در مدیریت شهری خواهد شد.
جذب سرمایه های بخش خصوصی در پروژه های شهرداری ها همچنین باعث بهبود وضعیت اقتصادی شهرها، کارآفرینی، ورود شهرداری به عرصه های جدید کار تلاش و خدمت رسانی و ارتقای سطح رفاه شهروندان می شود.
از مطالبات اصلی شهر نشین ها رشد و پیشرفت و عمران در ابعاد مختلف است، و لازمه انجام ، آگاهی مدیران شهری از قابلیت ها و سرمایه های موجود، انتظارات مردم و سازمان ها است تا بتواند در زمان های لازم با اعمال روش های مدیریتی زمینه ایجاد زیر ساخت های لازم، ارتقای شاخص های مختلف و رفاه شهروندان را فراهم نماید.
یکی از تاثیر گذار ترین این مهم، شورای های اسلامی شهر هستند که میتواند با تعامل با ادارات مختلف راه را برای استفاده از پتانسیل های موجود برای سرمایه گذاری در شهر ها هموار سازند و سبب ایجاد احساس امنیت برای شهروند وسرمایه گذار در حوزه مدیریت شهری گردند.
شهر رشت با توجه به اقلیم و پیشینه ای که دارد بستری بکر و مناسب برای سرمایه گذاری است و می توان گفت ظرفیت کافی و نیز فرصت مناسبی را برای جذب سرمایه گذاری دارد.
اما متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل عدم ثبات مدیریت شهری و اتخاذ تصمیمات نادرست در این حوزه، باعث شده که سرمایه گذاران عطای سرمایه گذاری در رشت را به لقایش ببخشند و به شهرهای دیگر رجوع کنند.
پروژه های نیمه تمام و حتی در حد طرح سالهای سال است که منتظر سرمایه گذاری برای اتمام و بهره برداری هستند و در کشاکش اگر و مگرها، پروژه های ناتمام شهری مستهلک می شوند.
رشت در چند سال اخیر ،‌بی شمار فرصت های سرمایه گذاری را از کف داده در حالی که با قدری درایت و مانع زدایی مسیر ورود بخش خصوصی می شد شاهد جذب سرمایه های کلان برای وقوع تحولی بزرگ در کیفیت خدمات شهری بود.

به اشتراک بگذارید:
برچسب‎ها : ام البنین فتوحی

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان