چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
Wednesday, 19 May 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۴۵ ]

 

بخش ورزش- طبق برنامه مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، تیم های ایرانی استقلال و تراکتور باید به مصاف تیم های عربستانی الهلال و النصر بروند و باز هم بحث مناقشه قدیمی دو کشور مطرح شده است.

به گزارش ایسنا، دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب به پایان رسید و چهره تیم های حاضر در مرحله یک هشتم نهایی مشخص شد. طبق برنامه ریزی مسابقات که با توجه به شیوع ویروس کرونا انجام شده، مرحله یک هشتم نهایی به صورت تک بازی انجام می شود و تیم های صدرنشین در این دور میزبانی خواهند کرد. البته این موضوع شامل یکی از صدرنشین ها نمی شود چرا که از میان پنج صدرنشین دور گروهی، یک تیم باید مهمان شود و قرعه شانس به نام پرسپولیس افتاده است!

بر این اساس در این مرحله، تیم های استقلال ایران، النصر عربستان، استقلال تاجیکستان و الشارجه امارات میزبان هستند و بیش از چهار ماه بعد که همزمان با فصل بعد مسابقات باشگاهی در لیگ های فوتبال در غرب آسیاست، از رقبای خود پذیرایی خواهند کرد. البته هنوز AFC جزییات کامل این مرحله را اعلام نکرده و با توجه به دوران پاندمی کرونا، تغییر برنامه ریزی مسابقات امری محال نیست و بارها این اتفاق در دو سال گذشته رخ داده است.

 

اخبار ضد و نقیض از مناقشه فوتبال ایران و عربستان

استقلال باید از الهلال عربستان و النصر عربستان باید از تراکتور پذیرایی کنند. این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که اخبار ضد و نقیضی درباره مناقشه فوتبالی دو کشور به گوش می رسد که می تواند در آینده با تصمیماتی علیه تیم های ایرانی و به سود تیم های عربستانی تمام شود.

طبق مناقشه دو کشور در سال ۹۴، بازی های رو در روی نمایندگان دو کشور به علت نبود امنیت، در زمین بی طرف برگزار می شود اما بعد از گذشت حدود ۶ سال، امسال به علت اپیدمی کرونا، عربستان میزبان سه گروه بازی های متمرکز لیگ قهرمانان آسیا شد و تیم های ایرانی هم بدون اعتراض به این موضوع راهی ریاض و جده شدند. در آن مقطع اعتراض یا سوالی از سوی ایران برای مقامات ارشد AFC انجام نشد اما اکنون بحث میزبانی از تک دیدارهای دور یک هشتم نهایی مطرح شده است.

در این زمینه شایعات متعددی به گوش می رسد که چندان امیدوارکننده نیست. نخست اینکه گفته می شود مناقشه فوتبالی دو کشور به قوت خود باقی است و هر دو بازی نمایندگان دو کشور در زمین بی طرف برگزار می شود اما مقامات فوتبال عربستان از جمله رئیس باشگاه النصر خواستار برگزاری تیمش با تراکتور در ریاض شده است. این اتفاق در صورتی قابل پذیرش است که استقلال هم به عنوان نماینده ایران در تهران از الهلال پذیرایی کند.

 

مسئولان ایرانی زمان را از دست ندهند

اگر چه بازگشت به مناقشه فوتبالی دو کشور بعد از حضور نمایندگان ایران در عربستان در مرحله گروهی، بسیار مبهم است اما اعمال محدودیت میزبانی برای ایران در دور حذفی مسابقات، غیرقابل پذیرش است. کما اینکه در ارتباط با میزبانی ها در ایران، AFC به تازگی تیم ملی را هم از حق قانونی خود محروم کرده و ایران با وجود شکایت از این کنفدراسیون، باید راهی بحرین شود.

با شعار دادن و مصاحبه کردن، اتفاق خوشایندی در ارتباط با میزبانی های بین المللی رخ نمی دهد و باید در فاصله چهار ماهد تا این مسابقات، مسئولان فدراسیون فوتبال و همینطور وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به موقع این موضوع را پیگیری کنند تا کلاه گشادی بر سر فوتبال ایران نرود.

برنامه بازی ها به این شرح است:

مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا: (۲۲ و ۲۳ شهریور)

استقلال تاجیکستان - پرسپولیس ایران

استقلال ایران - الهلال عربستان

النصر عربستان - تراکتور ایران

الشارجه امارات - الوحده امارات

مرحله گروهی فصل ۲۰۲۱ لیگ قهرمانان آسیا به صورت فشرده و در سه کشور عربستان، امارات و هند برگزار شد که ۸ تیم مجوز صعود از این مرحله را دریافت کردند. استقلال تاجیکستان، استقلال ایران، النصر عربستان، پرسپولیس ایران، الشارجه امارات، تراکتور ایران، الهلال عربستان و الوحده امارات هشت تیمی بودند که موفق به انجام این مهم شدند.

یکی از نکات عجیب این بازی ها، حذف هر سه نماینده کشور قطر بود که هزینه زیادی برای موفقیت در این رقابت ها کرده بودند. الریان با تنها ۲ امتیاز در گروه E آخر شد، السد علی رغم کسب ۱۰ امتیاز در گروه D نتوانست به عنوان یکی از تیم های برتر دوم صعود کند و الدحیل نیز  با ۸ امتیاز و قرار گرفتن در رده دوم گروه C از صعود به دور حذفی باز ماند.

برای اولین بار، لیگ قهرمانان آسیا با حضور ۴۰ تیم در این مسابقات برگزار شد و چهار تیم گوا هند، الوحدت اردن، AGMK ازبکستان و استقلال تاجیکستان برای نخستین بار حضور در این رقابت ها را تجربه کردند. تجربه ای که برای تیم تاجیکستانی خاطره ساز شد و آن ها توانستند به عنوان صدرنشین گروه A راهی مرحله یک هشتم نهایی شوند و میزبان پرسپولیس ایران، نایب قهرمان فصل قبل در این مرحله باشند.

از هشت تیم صعود کرده به دور یک هشتم نهایی، تنها دو تیم سابقه قهرمانی در این رقابت ها را دارند. الهلال عربستان سه و استقلال ایران دو بار قهرمان آسیا شده اند و سایر تیم ها نتوانستند به این مهم دست پیدا کنند. دو تیمی که در این مرحله به میزبانی نماینده ایران باید رو در روی یک دیگر قرار بگیرند.

این دوازدهمین صعود الهلال به دور حذفی این رقابت ها بود و هیچ تیمی به اندازه آن ها تاکنون در این مرحله حاضر نبوده است. استقلال ایران نیز در پنج سال اخیر، چهار بار در این مرحله حاضر بوده که رکوردی منحصر به فرد به حساب می آید.

همچنین پرسپولیس ایران در دو بار که موفق شده به مرحله یک هشتم صعود کند، سرانجام فینالیست این رقابت ها شده است و این بار هم به نظر می رسد راه نسبتا آسانی برای حضور در فینال دارد. این هفتمین حضور قرمزهای پایتخت در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان است.

تراکتور ایران، تنها تیم بدون شکست منطقه غرب آسیاست که موفق شد جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را کسب کند. همچنین هیچ تیمی به اندازه استقلال و پرسپولیس، موفق نشد در مرحله گروهی این رقابت ها گلزنی کند( ۱۴ گل ).

پرسپولیس ایران با کسب ۱۵ امتیاز، به عنوان مقتدرترین صدرنشین راهی دور حذفی شد.

تراکتور ایران برای دومین بار توانست از مرحله گروهی به سلامت طی کند و آن ها برای انجام این کار موفق شدند، در پنج بازی از شش دیدار مرحله گروهی دروازه خود را بسته نگه دارند و کلین شیت کنند. مایکل اولونگا از الدحیل و شیخ دیاباته از استقلال، تنها بازیکنانی بودند که موفق شدند در پنج بازی از شش دیدار مرحله گروهی، برای تیم خود گلزنی کنند. الونگا در بازی اول مقابل الشرطه عراق و دیاباته در بازی پنجم استقلال برابر الاهلی موفق به گلزنی برای تیم هایشان نشدند.

پس از فینالیست شدن تیم فوتبال السد در فصل ۲۰۱۱ لیگ قهرمانان آسیا، این نخستین باری است که آن ها در مرحله گروهی این رقابت ها حذف می شوند. البته سفیدپوشان قطری در سال های ۲۰۱۳، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در این مسابقات حضور نداشتند.

گوا هند که اولین حضور نماینده ای از این کشور را در لیگ قهرمانان آسیا رقم می زد، نخستین گل تاریخ نمایندگان هند را مقابل یک تیم ایرانی یعنی پرسپولیس به ثمر رساند. همچنین گوا و الاهلی عربستان تنها میزبانانی بودند که نتوانستند جواز حضور در دور یک هشتم نهایی را کسب کنند و الهلال و النصر عربستان و شارجه امارات موفق به انجام این کار شدند. نکته عجیب دیگر در خصوص تیم هندی، ترک کشور هند توسط سرمربی و بازیکنان خارجی گوا پیش از دیدار پایانی این تیم در مرحله گروهی برابر الوحده بود.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان