چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
Wednesday, 19 May 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۴۵ ]

 

گیلان امروز- مدیریت جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه از آغاز کشت بادام زمینی در زمین های کشاورزی این شهرستان خبر داد.

مهرداد محمدی در گفتگو با ایرنا با اشاره به آغاز کشت بادام زمینی در منطقه کورکاء آستانه اشرفیه اظهار داشت: این کشت بصورت مکانیزه توسط سید محمود میری ، یکی از بادامکاران منطقه و در سطح ۸ هکتار از زمین های زیر کشت بادام زمینی صورت گرفته است.

وی سطح زیر کشت بادام زمینی در این شهرستان را ۲ هزار و ۵۰۷ هکتار اعلام و خاطر نشان کرد: کشت بادام زمینی همه ساله از اواخر فروردین ماه و اوایل اردیبهشت ماه در این منطقه آغاز می شود.

وی با بیان اینکه محصول بادام زمینی در اواخر مردادماه توسط بادامکاران برداشت می شود یادآور شد: رقم بادام زمینی این منطقه از نوع گلی بوده و نبی دهکاء ، نقره ده ، کورکاء و  پرکاپشت یاورزاده از مهمترین مراکز این محصول در شهرستان به شمار می روند.

محمدی در ادامه با اشاره به اینکه ۹۹ درصد از زمین های زیر کشت بادام زمینی در این شهرستان بصورت سنتی و یک درصد باقی مانده بصورت مکانیزه کشت می شود افزود: پیش بینی می شود امسال ۱۵۰ هکتار از زمین های بادام زمینی این منطقه بصورت مکانیزه کشت شود.

وی این شهرستان را قطب اصلی تولید بادام زمینی در کشور دانست و گفت: کیفیت و طعم خوب موجب شده تا محصول بادام زمینی منطقه ( بصورت آجیل و کره ،بادام سوخته که نوعی شیرینی محلی است ) همواره مورد توجه مصرف کنندگان قرار گیرد.

همه ساله در این شهرستان، حدود شش و نیم تن پیله تر بادام زمینی بدست می آید که از این میزان، حدود چهار تن دانه بادام زمینی حاصل می شود.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان