چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
Wednesday, 19 May 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۴۵ ]

گیلان امروز- مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار محمدعلی حق بین روز چهارشنبه با حضورمسئولان کشوری و استانی در رشت برگزار شد.

سردار محمد علی حق بین، همرزم شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و از فرماندهان مطرح مقاومت در سوریه و عراق ، عصر سه شنبه به دلیل بیماری کرونا در یکی از بیمارستان های رشت به ملکوت اعلی پیوست.

مراسم تشییع پیکر روز چهارشنبه در لشگر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان در رشت با حضور سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه ، آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان ، ارسلان زارع استاندار گیلان و سایر مسئولان نظامی و انتظامی این استان برگزار شد.

در آغاز این مراسم و در ابتدا بخشی از پیام سردار سرلشکر حسین اسلامی در پی عروج شهادت گونه سردار حق‌بین قرائت شد.

در بخشی از این پیام آمده «این سردار عالی‌قدر و جانباز مخلص که از نمادهای ایثار و پایداری و روایت گران صدیق دفاع مقدس ملت عظیم‌الشأن ایران در جنگ تحمیلی جهانی هشت ساله و همراهان سردار دل‌ها سپهبد حاج قاسم سلیمانی در جبهه مقاومت و مدافعان حرم اهل‌بیت علیهم‌السلام به شمار می‌رفت، الگویی صالح و راستین از فداکاری و همت و خدمت بی‌منت برای اعتلای اسلام، انقلاب و ایران عزیز را فرا روی نسل جوان امروز به‌ویژه جوانان غیور گیلانی گشوده است.»

نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جعمه رشت در مراسم وداع با پیکر سردار حق بین گفت : معراج  این سردار بزرگ اسلام شهادت گونه بود و این عزیز از دست رفته از روزی که خودش و دنیای پیرامونش را شناخت، به اسلام و میهن خود خدمت کرد.

آیت الله رسول فلاحتی افزود: اگر شرایط کنونی و شیوع بیماری کرونا نبود، هم اینک مردم فهیم گیلان از سراسر استان در این مراسم حضور می یافتند و به دنیا می فهماندند که همه ما بیداریم و با توجه به شرایط موجود نیز، باز این مراسم با شکوه برگزار شد.

وی ادامه داد: سردار حق بین در اوایل جنگ تحمیلی به عضویت سپاه درآمد و بخش عظیمی از عمرش را در دفاع از میهن اسلامی و در جنگ هشت ساله نابرابر سپری کرد و حضور جانانه در هشت سال دفاع مقدس داشت.

نماینده ولی فقیه در گیلان اضافه کرد: پس از اتمام جنگ تحمیلی ، دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران از هر سو مرزهای جغرافیایی ما را تهدید می کردند که استان کردستان، مقصدی برای استکبار جهانی شده بود اما سردار عزیز ما به همراه سایر همرزمان طبق برنامه به جبهه کردستان اعزام شدند و این سردار بخش دیگری از عمرش را در دفاع از میهن اسلامی در کردستان سپری کرد.

آیت الله فلاحتی بیان کرد: پس از آن استکبار جهانی با تشکیل داعش، کشورهای منطقه را تهدید کرد و به همین دلیل سردار حق بین در عرصه دیگری در فراسوی جغرافیای ایران در سوریه ایام عمرش را سپری و برابر دشمنان اسلام  ایستاد و به خاطر رشادت هایش نشان افتخار از مقام معظم رهبری دریافت کرد.

امام جمعه رشت خاطرنشان کرد: این سردار توانست با رشادت های خود و با معرفتی که اندوخته بود، در مسیر اسلام و قرآن ایثار و مجاهدت  نشان داد و به همین دلیل در تاریخ ایران و گیلان همانند میرزاکوچک ماندگار شد و از این پس نیز راه مجاهدگونه این سردار عزیز توسط دیگر مجاهدان ادامه می یابد و وی الگویی برای نسل جوان ما شد.

همچنین در پایان مراسم وداع با پیکر سردار محمدعلی حق بین ، نماز بر پیکر این سردار توسط آیت الله رسول فلاحتی قرائت شد و سپس پیکر سردار بزرگ اسلام به خاک سپرده شد.

سردار سرافراز محمدعلی حق بین متولد ۱۳۴۳ از فرماندهان به نام گیلان، فاتح نبل و الزهرا پس از تحمل دوره‌ای بیماری در بیمارستان پارس به همرزمان شهیدش پیوست.

سردار حق بین در دوران خدمت خود در پست های متفاوتی خدمت کرد از جمله مسئولیت های وی فرماندهی لشکر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان، مشاور فرمانده نیروی زمینی سپاه  و فرماندهی قرارگاه مرکزی امام حسین (ع) نیروی زمینی سپاه بود و همچنین  یکی از فرماندهان تاثیرگذار در آزادسازی منطقه نبل و الزهرا سوریه و از یادگاران دوران هشت سال دفاع مقدس بود.

وی از همرزمان سردار رشید اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و از فرماندهان مطرح مقاومت در سوریه و عراق بود که کتاب خاطرات این سردار گیلانی با عنوان «گیل مانا» نیز سال گذشته منتشر شد.

 

 

روایتی کوتاه از زندگی سردار فاتح گیلانی

سردار محمدعلی حق‌بین باوجود جراحات بسیار که یادگار جنگ و نیز دفاع از حرم در سال‌های اخیر، پس از تحمل دوره‌ای بیماری به هم‌رزمان شهیدش پیوست.

سردار محمدعلی حق‌بین مشاور فرمانده نیروی زمینی سپاه بعد از حدود بیش از ۱۰ روز بستری در یکی از بیمارستان‌های گیلان، امروز براثر ابتلا به بیماری کرونا به دیار باقی شتافت.

سردار حق‌بین در سال ۱۳۴۳ در خانواده‌ای کشاورز و سخت‌کوش در یکی از روستاهای اطراف شهرستان لنگرود چشم به جهان گشود، وی دارای ۱۱ برادر و خواهر دیگر هم بود که محمدعلی هفتمین عضو این خانواده بود.

در دوران راهنمایی در سال ۱۳۵۸ و یک سال بعد از پیروزی انقلاب وارد پایگاه بسیج شد و در سال ۱۳۶۳ به عضویت سپاه پاسداران درآمد که در خاطراتش آمده که بعد از شش ماه خودش خبر نداشت که پاسدار شده است.

وی در زمان جنگ تحمیلی و اوایل سن ۲۰ سالگی‌اش نیز وارد عرصه پیکار با دشمنان شد و در دوران جنگ تحمیلی در عملیات زیادی شرکت کرد و معاون وقت گردان کمیل نیز بود.

سردار حق‌بین بعد از جنگ نیز به پیکار دشمن شتافت و از همان روزهای نخست حضور داعش در منطقه، راهی مبارزه با داعشیان شد و شهرها و استان‌های زیادی در کشور سوریه را از شر داعشیان آزاد کرد، نبل و الزهرا یکی از شهرهای شیعه‌نشین سوریه بود که حدود پنج سال در اشغال داعشیان بود ولی رزمندگان گیلانی طی نبردی سخت به فرماندهی سردار حق‌بین توانستند این شهر را از اشغال داعشیان درآورند که این کار مورد تحسین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز قرار گرفت.

سردار محمدعلی حق‌بین پیشتاز رزمندگان گیلانی در نبل و الزهرا بود که بعد از آزادسازی این دو شهر، سردار قاسم سلیمانی در مقر رزمندگان گیلانی حضور یافت و این کار بزرگ را فاتح خیبر نامید و انگشتر خود و اسلحه‌ای که توسط رزمندگان گیلانی به غنیمت گرفته‌شده بود به سردار حق‌بین هدیه کرد.

سردار حق‌بین تا چند سال پیش در سمت فرمانده لشکر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان مشغول بود و بعدازآن به‌عنوان مشاور فرمانده نیروی زمینی سپاه و فرمانده قرارگاه مرکزی امام حسین (ع) نیروی زمینی سپاه منصوب شد.

سردار محمدعلی حق‌بین به‌پاس ایستادگی و دفاع قهرمانانه در برابر کفر و استکبار جهانی و عوامل مزدور و فریب‌خورده آنان و همچنین اعتلای جبهه مقاومت اسلامی و دفاع از حریم اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) به دریافت نشان درجه‌ی سه فتح از سوی فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مفتخر شده بود.

"نشان فتح" به‌عنوان سمبل عملیات پیروزمندانه رزمندگان اسلام و نشانی برای فاتحان عملیات پیروز رزمندگان اسلام انتخاب‌شده است.

در بهمن‌ماه سال گذشته نیز کتاب گیل مانا روایت سردار حق‌بین از هشت سال جنگ تحمیلی توسط سید نسا هاشمیان گردآوری و رونمایی شد که نگارش این کتاب پنج سال زمان طول کشید که مطالعه این کتاب باعث می‌شود نسل جدید به رزمندگان دوران دفاع مقدس افتخار کنند.

سردار حق‌بین درباره گیل مانا گفته بود: خاطراتی که در این کتاب مطرح کرده‌ام همه خاطراتم از دوران دفاع مقدس نیست چراکه بنای من این نبود که من خاطره بگویم و مردم با خواندن آن خاطرات یا خوشحال شوند یا نگران شوند و آنی بگذرد. من بنا داشتم مسائلی را ثبت کنم که یک مقدار هم بوی خاطره داشته باشد اما مردم حس کنند که یک اتفاق مهمی در کشور رخ‌داده است.

سردار سرافراز گیلانی باوجود جراحات بسیار که یادگار جنگ و نیز دفاع از حرم در سال‌های اخیر بود پس از تحمل دوره‌ای بیماری در بیمارستان پارس رشت به هم‌رزمان شهیدش پیوست.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان