چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
Wednesday, 19 May 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۴۵ ]

 

گیلان امروز- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از رهاسازی آب سدسفیدرود برای از سر گیری فعالیت‌های کشاورزی در استان گیلان خبر داد و گفت: از شالیکاران گیلانی انتظار داریم نسبت به لایروبی انهار بین مزارع خود اقدام کنند.

وحید خرمی در گفت‌وگو با شبستان ، رهاسازی آب سدسفیدرود برای از سرگیری فعالیت‌های کشاورزی در استان گیلان را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: بر همین راستا فرآیند آب‌گذاری کانال راست سنگر و فومنات از ۵ اردیبهشت و کانال چپ سد سنگر از ۹ اردیبهشت آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه این تصمیم بر اساس وضعیت حال حاضر منابع آبی و همچنین رعایت تقویم زراعی در کمیته منابع و مصارف آب استان گیلان اتخاذ شده است تصریح کرد: لایروبی انهار در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار دارد و شالیکاران گیلانی  هم باید نسبت به لایروبی انهار بین مزارع خود اقدام کنند.

خرمی با تاکید بر اینکه شبکه سفیدرود شامل فومنات و کانال راست و چپ سنگر چیزی در حدود ۱۷۲ هزار هکتار از شالیزارهای استان گیلان را تحت پوشش قرار می‌دهند ابراز داشت: شرکت آب منطقه‌ای گیلان در راستای لایروبی انهار و رودخانه‌ها، سردهنه‌ها و ساماندهی آب‌بندان‌های استان طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده حرکت می‌کند.

وی اقدامات شرکت آب منطقه‌ای گیلان در جهت آماده‌سازی رودخانه‌ها، انهار و تأسیسات و تجهیزات با هدف تأمین و انتقال آب به مزارع تحت پوشش استان را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: تسهیل در هدایت آب زراعی به سمت مزارع و همچنین کاهش در مصرف منابع آبی از جمله مواردی است که با مشارکت شالیکاران تحقق پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه آب‌بندان‌های استان گیلان در گذشته جایگاه بسیار مهمی در حوزه فعالیت‌های کشاورزی داشته و آب مورد نیاز شالیکاران را تامین می‌کردند خاطرنشان کرد: احداث سازه‌هایی مانند سدهای لاستیکی و مخرنی برای تامین آب شرب و آب مورد نیاز امور زراعی در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار دارد.

به گزارش شبستان، سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان به شمار می‌رود و هم‌اینک آب زراعی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان از این سد تامین می‌شود.سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان