چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400
Wednesday, 19 May 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۴۵ ]

 

 

 

گیلان امروز- «وام ازدواج افزایش یافت»؛ این خبری بود که در آخرین ماه های سال ۹۹ رسانه ای شد و جرقه امید را در دل بسیاری از زوجین جوان روشن کرد. در همین راستا نیز مجلس شورای اسلامی در نهایت با افزایش وام ازدواج جوانان از ۵۰ میلیون به ۷۰ میلیون تومان موافقت کرد.بر این اساس ، وام ازدواج در سال ۱۴۰۰، ۷۰ میلیون تومان شد و به کسانی که تاریخ عقد آنها پس از فروردین ۱۳۹۷ باشد، تعلق خواهد گرفت.هرچند که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و رشد بی سابقه قیمت ها در زمینه مسکن، تهیه جهیزیه و غیره باز هم این رقم از وام ازدواج کافی نیست اما با این حال می تواند برخی گره های مسیر تشکیل خانواده را باز کند.به علاوه به منظور تشویق جوانان به ازدواج، وام پرداختی به دختران زیر ۲۳ و پسران زیر ۲۵ سال به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

حال که تقریباً یک ماه از شروع سال جدید می گذرد، بسیاری از زوجین جوان برای دریافت کمک هزینه ازدواج اقدام کرده اند اما گویا جوانان باید برای دستیابی به این وام کفش آهنی داشته باشند، چراکه تاکنون موانع زیادی بر سر راه پرداخت وام قرار دارد.

یکی از آشکارترین موانع دریافت تسهیلات ازدواج، داشتن ضامن و شرایط دشوار بانک ها برای پذیرش آن است.بر اساس شرایط درج شده در سایت مربوط به پرداخت تسهیلات ازدواج، بانک ها موظف به پرداخت این وام با یک ضامن معتبر یا در نظر گرفتن یارانه زوجین به عنوان ضامن هستند. این در حالی است که برخی بانک ها بدون در نظر گرفتن قوانین مربوطه، وجود یک ضامن را برای پرداخت وام کافی ندانسته و وجود سه ضامن را ضروری می دانند.

در خصوص در نظر گرفتن یارانه به جای ضامن نیز عملاً بانک ها این موضوع را نمی پذیرند یا در ضمانت قرار دادن یارانه حداقل ۳۰ نفر را برای وام ضروری می دانند این در حالی است که این امر خلاف مقررات تعیین شده بوده و عملاً ممکن نیست.

حال اینکه بانک ها چگونه برخلاف دستورالعمل اعلام شده در زمینه ضامن، با متقاضیان همکاری لازم را ندارند ابهامی است که این روزها جوانان را سردرگم کرده است. با پیگیری از مسئولین مربوطه به این نتیجه رسیدیم که در لایحه ابلاغی به بانک ها و در بخش مربوط به ضامن نقطه فراری برای بانک ها وجود دارد که منجر می شود بانک درخواست بیش از یک ضامن را کرده یا ضامن بازنشسته را نپذیرند.

در این بند آمده است که بانک با «اعتبارسنجی» اقدام به پرداخت وام می کند. تصریح کلمه «اعتبارسنجی» در آیین نامه ابلاغی به بانک ها برای پرداخت وام ازدواج، راه فراری را برای بانک ها فراهم کرده است. به همین دلیل نیز بانک ها با اتکا به اعتبارسنجی نسبت به تضامین متقاضیان اقدام به پرداخت وام می کنند و به بهانه اعتبارسنجی و اطمینان یابی از تضامین، وجود بیش از یک ضامن را برای پرداخت وام درخواست می کنند.

موضوع دیگر آنکه در حال حاضر متقاضیان دریافت وام ازدواج باید مدت زمان طولانی را برای دریافت وام خود در انتظار باشند.بر اساس گزارشات میدانی، زمان پرداخت وام ازدواج به متقاضیان، نسبت به سال گذشته افزایش یافته و جوانان پس از ثبت نام مدت زمان طولانی را در صف دریافت وام خواهند بود.

به طور کلی هرچند که افزایش وام ازدواج می تواند برای تشکیل زندگی راهگشا باشد اما مشکلات و عدم همکاری بانک ها در این مسیر نیز چالش های فراوانی را برای جوانان و متقاضیان وام ازدواج ایجاد کرده است. با این حال تاکنون نظارت خاصی از سوی دستگاه ها و مسئولین مربوطه نیز دیده نمی شود و دود آتش این کم کاری نیز تنها به چشم جوانان می رود. به همین منظور لازم است دستگاه های مربوطه و نظارتی نسبت به تخلفات در حال انجام نظارت کرده تا جوانان برای دریافت این تسهیلات با این گونه مشکلات مواجه نشوند.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان