یکشنبه, 12 آذر 1402
یکشنبه, 12 آذر 1402
Sunday, 03 December 2023
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۰۳ ]

سعید سیمیاری  

دو هفته ای است  که  برخی رجال سیاسی گیلان  در مقابل سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی صف بندی کرده اند. نام چند مدیر برای انتصاب  مدیر عاملی منطقه آزاد انزلی در این مدت به میان آمده است ، در میان آنان چهره های سرشناس و کار آمدی دیده می شود ، اما این  در حالی است که وقتی مدیر عامل قبلی ، سفارشی و با کمترین شناخت عهده دار مسئولیت  حساس ترین  سازمان اقتصادی شمال کشور  می شود ، سبب می شود تا مقام ارشد برای عدم آسیب پذیری سازمان متبوعه خود به ادامه مجدد سفارش یکی از بالاترین مقامات ارشد دولت بی توجهی کرده و آنچه را که مصلحت سازمان برای اداره امور است برگزیند و سرانجام از بدنه سازمان عضو هیات مدیره و معاون توسعه که عهده دار سرپرستی سازمان است را گزینه بهتری برای مدیرعاملی مطرح  کند.
اما با دکتر محمد باقر نوبخت معاون گیلانی رییس جمهور و مقام کلیدی دولت تدبیر و امید و چهره بسیار محبوب مردم گیلان ، در برخی از انتصابات در استان شانس همراه نبوده است . او از آمدن محمد علی نجفی استاندار گیلان آنچنان خرسند نشد و برای منطقه آزاد انزلی هم نتوانست جایگزین دلخواهش را انتخاب کند و اینجا هم نجفی با روابطی که داشت کرسی مهم ترین دستگاه اقتصادی گیلان را از آن خویشاوندان خود کرد .
در همان زمان محمد باقر نوبخت هم خواهرزاده خود را برای مسئولیت معاونت اقتصادی راهی این سازمان کرد . دیری نپائید که وحید سقایی به این مهم پی برد که جایگاه مسرور بسیار محکم و یا به اصطلاح عامیانه آن " فیل قادر به تکان دادن او نیست "، سفره خود را جای دیگری پهن کرد که از قضای روزگار بر اساس شنیده ها خوشبخت عالم شده است.
دکتر نوبخت این سال ها را تحمل کرد تا اینکه  عمر صدارت مسرور به سر آمد . مسرور با دکتر سالاری استاندار وقت گیلان به یکی از هلدینگ های سازمان تامین اجتماعی پیوست. آن زمان بود که ولی اله روزبهان به عنوان مهم ترین گزینه نزدیک به دکتر نوبخت از سازمان برنامه و بودجه گلستان راهی منطقه آزاد انزلی شد. به او ماموریت هایی محول شده بود و او هم هر روز تصاویری از بازدیدهای کاری خود در تارنمای سازمان به نمایش می گذاشت ، مهمترینش راه آهن بود ، اما واقعیت چیز دیگری بود ، دولت از عملکردش در نظارت بر راه آهن رشت - کاسپین ناراضی بود و سرمایه گذاران هم مدعی بودند او نگاه بالا به پایین به بخش خصوصی دارد و به جای گوش دادن و وقت گذاشتن به دغدغه های کارآفرینان ، مشکلات را پاسکاری می کند . شاید مساله روزبهان این بود که به جای ایجاد یک تیم قوی و منسجم برای پیشبرد امور دستگاه دولتی متبوعه خود را با یک شرکت خصوصی اشتباه گرفته بود و خانواده خود را در امور مربوطه دخالت داده بود که این موضوع خشم خیلی از کارکنان و همکاران او را برانگیخته بود، به هر دلیل عمر مدیریتی او بیش از 14 ماه طول نکشید و معاون توسعه او تا انتصاب مدیرعامل جدید ، سرپرستی سازمان را از 15 بهمن ماه سال 99 عهده دار شد. در این مدت نگاه ها معطوف به عملکرد سید مهدی نقوی شد تا اینکه از هفته دوم فروردین ماه فضا برای مدیری که تجربه لازم را داشت و می توانست عهده دار این مسئولیت شود ملتهب و گزینه ای به نام علی اوسط مقدم به عنوان جدی ترین گزینه مورد حمایت دکتر نوبخت در مقابل سید مهدی نقوی قرار گرفت.
نقوی در این میان پشتوانه ای از بخش خصوصی را برای حضور در این عنوان با خود همراه دید ، از آن طرف در مقابل برخی از افرادی که همسو با دکتر نوبخت بودند علی اوسط مقدم را بهترین گزینه برای مدیر عاملی سازمان می دانستند  ، تا بتوانند گل خورده خود را جبران کنند و هم بتوانند برخی از کارهای ناتمام در دوره روزبهان را تا پایان دولت به روی کاغذ بیاورند . این افراد که در طول سرپرستی نقوی همچنان در سازمان دارای مسئولیت بودند و از امکانات سازمان نیز استفاده می کردند آنچنان طی همان 14 ماه به قدرت رسیده بودند که می توانستند از طریق بسترهای رسانه ای و غیره جریان سازی کنند .
از 22 فروردین ماه بوق های رسانه ای با ایجاد خبرهای جعلی در سایت های کشوری با اعلام خبر انتصاب علی اوسط مقدم شروع و حتی برای این انتصاب ، زمان معارفه او را هم برای روز 28 فروردین مشخص کردند . البته ساعاتی بعد از این خبر دبیرخانه شورا این خبر را تکذیب کرد .در همان زمان شنیده می شد حکم امضا شده است اما اعلام رسمی آن حکم ماند برای روزهای سه شنبه و سرانجام چهارشنبه 25 فروردین ، باز هم به طور رسمی خبری مبنی بر حکم مدیر عامل جدید که آقای اوسط باشد  اعلام نشد ، این اتفاقات فقط بر اساس گمانه زنی و شنیده های منابع موثق بود ، تا اینکه ماند برای شنبه 28 فروردین ، باز هم خبری نشد تا اینکه بر اساس آخرین شنیده ها تا لحظه نگارش این متن معرفی مدیر جدید برای پایان هفته  از منابع معتبر عنوان شد . این انتصاب با این کشمکش پشت پرده نشان از معمایی دارد که شاید سهم خواهی های سیاسی یک روی آن باشد روی دیگر می تواند موضوع یا مشکل جدی باشد که برخی ها در مرکز به دنبال چاره جویی و یا لابی گری برای حل آن هستند ، احتمالا آمدن آقای اوسط مقدم برای دکتر نوبخت در حال هزینه بر داشتن است ، هزینه ای که می تواند تاوان سختی را در آینده به دنبال داشته باشد.
اما یک نکته با آقای اوسط مقدم ، او اکنون معاون عمرانی استاندار و مسئول یک دستگاه اجرایی تراز اول استانی است و مجموع عملکرد خوب یا بدش متوجه استاندار گیلان خواهد بود ، اما از زمانی که مسئولیت در سازمان را بپذیرد هر عملکردی متوجه او می باشد و او است که  به عنوان شخص اول سازمان  موظف به پاسخگویی می باشد. سازمانی که شناخت دقیقی از رفتارهای سازمانی آن ندارد و بخش خصوصی  هم پذیرای او نیست و مهمتر اینکه مسئول بالا دستی هم با سفارش های چند جانبه پذیرای او شده است.او اگر دغدغه راه آهن دارد ، این پروژه را می تواند در معاونت عمرانی استانداری هم دنبال کند.
از آخرین روزهای هفته گذشته هم بخش اعظمی از فعالان و سرمایه گذاران منطقه آزاد انزلی برای عدم آسیب پذیری جایگاه اقتصادی منطقه آزاد انزلی و برای ایجاد بستر امنیت اقتصادی در سازمان ، تحرکات حمایتی خود را که با همراهی احمد دنیا مالی و تعدادی از نمایندگان و انجمن سرمایه گذاران همراه بوده است به کار انداختند تا ببینند سیاسیون برای تنها منطقه آزاد شمال ایران چه خوابی دیده اند .
ما نیز به انتصاب روزهای آینده بر اساس پایبندی به قانون احترام می گذاریم و امیدواریم پروژه های مهمی که نتوانسته بود در ماههای گذشته اجرایی شود در طول مدت باقی مانده به عنوان یک امتیاز مهم برای توسعه زیر ساخت های حمل و نقل دریایی در بندر کاسپین عملیاتی شود. شهرک صنعتی شماره 3 منطقه آزاد انزلی برای ایجاد بسترهای سرمایه گذاری و کارآفرینی و ایجاد 5 پست اسکله جدید که بتواند تعداد  اسکله های منطقه را به 11 پست با اسکله هایی که تا پایان سال تکمیل می گردد برساند و از مهمترین رویداد های توسعه گرایانه استان در منطقه آزاد انزلی باشد

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان