شنبه, 18 آذر 1402
شنبه, 18 آذر 1402
Saturday, 09 December 2023
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۰۸ ]

گیلان امروز ، سعید سیمیاری همدم- از بهمن ماه گذشته که روزبهان پس از مدت کوتاهی از مسوولیت در سازمان منطقه آزاد انزلی برکنار شد این برکناری برای دکتر نوبخت حرف و حدیث‌هایی را در پی داشت چون روزبهان آدمی خوب ولی مدیری ناکارآمد تلقی می‌شد. امروز هم برخی از افراد مدعی منتسب به دکتر نوبخت که در این انتصاب دخالت داشتند به دنبال چهره‌ای هستند که هیچ‌گونه تجربه ای در منطقه آزاد انزلی که حساس‌ترین موقعیت اقتصادی استان است ندارد و قطعا هرگونه انتصاب نابجا و سیاسی می‌تواند از دکتر نوبخت شخصیت ملی گیلان که چهره‌ای محبوب و مایه فخر گیلانیان است را با مخاطره روبه‌رو کند. دکتر نوبخت اولین و تنها گزینه گیلانی‌ها در طول انقلاب در این سطح ملی بوده است.

گیلان هیچ‌گاه چنین شخصیتی در چنین سطحی نداشته است دکتر نوبخت علاوه بر اینکه فرد باهوش و باذکاوتی است شخصیتی آرام و دوست داشتنی دارد. برخی از افراد مدعی منتسب به دکتر نوبخت متاسفانه بارها برای او هزینه تراشی کرده‌اند و این بار هم با معرفی برخی از افراد می‌خواهند در چند ماه پایان دولت پوست خربزه زیر پای او بیندازند ، دکتر نوبخت علی‌رغم اینکه برای همه دوستان خود احترام قائل و به آنان وفادار است اما باید به دوستان خود گوشزد کند که هر تصمیمی برای گیلان ، متوجه ایران است چون او همین اعتقاد را دارد و برای همین در چند سال گذشته قدم‌هایی ماندگار برای گیلان برداشته است که در تاریخ این آینده استان از آن نام برده خواهد شد.
پروژه راه‌آهن اگرچه تصمیمی قبل از دولت روحانی بوده است اما اتمام آن را به پای دکتر نوبخت باید نوشت چون او با جان و دل برای راه‌آهن و اتصال آن به رشت و بندر کاسپین و بندرانزلی که خواسته ای دیگر است و سرانجام آستارا متصل خواهد شد ،تلاش کرده است.
دکتر نوبخت برای پروژه‌هایی مثل آزادراه و سدهای پل رود و شفارود دلسوزانه جذب اعتبار کرد و برای تکمیل این پروژه‌ها از اعتبار خود در دولت هزینه کرد.
هیچ کس نمی‌تواند دلسوزی او را برای گیلان و گیلانی کتمان کند او مایه فخر گیلانیان است او نمونه ای بارز از ادب، شخصیت، خلاقیت و ذکاوت گیلانی‌ها است چون هرجا که گیلانی توانسته است با توجه به خردجمعی تصمیم‌ساز باشند آنجا اعتلا یافته است و دکتر نوبخت همین نقش را در دولت آقای روحانی داشته است.
منطقه آزاد انزلی پس از رفتن آقای مسرور دچار بازی‌های سیاسی و برخی اقدامات پست و فرومایه از سوی عده‌ای شده است که فقر مالی آنان در گذشته خود ، منطقه را از مسیر اصلی خود دور کرده است ، کسی که در اولین فرصت به این می‌اندیشد که در یکی از برج‌های مرتفع داخل منطقه از بیت‌المال آپارتمانی که قدرالسهم سازمان از مشارکت ساخت و ساز است را تجهیز کند و هم‌اکنون دو واحد از این آپارتمان‌ها در اختیار پدر و پسر دارای مسوولیت است، این اقدام را چه می‌شود تلقی کرد، اقدام یک مدیر دلسوز وانقلابی با توجه به مشکلاتی که در جامعه وجود دارد و دغدغه‌ای که رهبر انقلاب در آستانه نوروز از مشکلات مردم به عنوان "غصه و رنج " نام برده است،آیااستفاده از بیت المال توسط برخی مدیران بی‌شرمی نیست؟
ما از این حاشیه‌ها که شرح آن در این سطور نمی‌گنجد می‌گذریم؛ امروز نیاز است دکتر نوبخت در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی در منطقه آزاد انزلی حتما ورود کنند، شاید در گذشته ایشان دخالت نمی‌کردند اما امروز زمان دخالت ایشان است، فضا برای دخالت مستقیم ایشان فراهم است چون وضعیت گیلان در چند ماه آینده بسیار حساس است، گیلان را باید به‌گونه‌ای هدایت کرد که به وضعیت کما دچار نشود و باید شرایطی را فراهم کرد که با توجه به سرعت ساخت راه‌آهن و اتصال آن به بندر کاسپین، تحرکات اقتصادی، داد و ستد تجاری و فعال بودن بندر کاسپین و دغدغه‌ای که فعالان اقتصادی دارند از سرپرست فعلی سازمان مهندس سید مهدی نقوی که مقبول سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی منطقه آزاد است و دارای سابقه مدیریت چندین ساله در حوزه‌های حساس سازمان را دارد با همین پشتوانه همراهی و حمایتی انجمن سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و جامعه بازاریان که صاحبان اصلی منطقه آزاد انزلی ، اعضای همین انجمن و مردم هستند با تاسی از شعار رهبر معظم انقلاب پشتیبانی خود را اعلام کنند.
گذشت زمان فرصت خدمت را از مسوولان در منطقه می‌گیرد،چرخش افکار در منطقه هم‌اکنون حول محور بقا یا عدم بقای آقای نقوی است، چهره‌های خوبی هم در چند روز اخیر به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تعرفه شده اند اما دور از انتظار است آن افراد به دلیل جایگاه باثبات و حساسی که دارند وارد مسوولیت سازمان شوند که در این میان نام مهندس فرزام صفت که از مدیران موفق اقتصادی گیلان است نیز دیده می‌شود اما از سوی ایشان اشتیاقی برای ورود به سازمان تا کنون دیده نمی‌شود ، از آقای لاهوتی نماینده ادوار لنگرود هم که به دکتر نوبخت نزدیک است نام می برند ایشان هم دارای توجه فراوان در کار عمرانی است چون در کمیسیون عمران مجلس همواره فرد تاثیر گذار بودند که احتمالا ورود ایشان هم ممکن است با فضایی که هم اکنون وجود دارد دامنه همسویی ها را با روند آهسته روبرو نماید ، یک گزینه بومی دیگری هم هست که قطعا انتخاب او دامنه همکاری ها و توسعه استان از منطقه آزاد را با چالش بسیار جدی روبرو خواهد کرد که این اقدام آسیب جدی بر پیکره سازمان وارد می کند.
در این میان برخی‌ها به دنبال منفعت طلبی از رهگذر انتخاب افرادی هستند تا در چند ماه آینده اندوخته‌ای را برای آخرت خود ذخیره کرده باشند لذا همه شرایط برای تداوم مدیریت سرپرست فعلی وجود دارد.
همه دلسوزان گیلان در چند ماه باقی‌مانده از مسوولیت دولت اجازه نخواهند داد تا برخی از افراد با نام دکتر نوبخت هر اقدامی را در جهت منافع فردی و یا تیمی خود انجام دهند، منفعت طلبی، سودجویی و فردگرایی دیگر در گیلان جایگاهی ندارد، باید برای گیلان آبروداری کنیم، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد شمال کشور و آبروی گیلان است و هم اکنون در برزخ مدیریت قرار دارد ، گیلان بدون منطقه آزاد عروس بی‌جهیزیه است. دکتر نوبخت این شما و این عروس ایران.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان