شنبه, 29 خرداد 1400
شنبه, 29 خرداد 1400
Saturday, 19 June 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۶۸ ]

 

گیلان امروز- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از شرایط بحرانی و وضعیت قرمز در ۱۳ شهر ستان گیلان خبر داد.

آبتین حیدرزاده اظهار کرد : متاسفانه با ورود سیل عظیم مسافر به گیلان شرایط این استان بحرانی و به حالت قرمز درآمده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه طبق آمار دریافتی بستری بیماران، شرایط ۱۳ شهرستان گیلان به وضعیت قرمز تبدیل شده است گفت: بر اساس اعلام ستاد مدیریت و مقابله با کرونا همه شهرستان های گیلان به جز شهرستان های رضوانشهر، شفت، سیاهکل و ماسال قرمز هستند.

حیدرزاده اذعان داشت : این چهار شهر هم در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و دیگر هیچ شهرستانی در گیلان زرد و آبی نیست در حالیکه قبل از تعطیلات نوروز وضعیت استان زرد بود.

وی اضافه کرد: حضور مسافران و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی و برگزاری تجمع و دورهمی از مهمترین دلایل قرمز شدن گیلان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اعمال محدودیت های کرونایی در گیلان اظهار داشت: ستاد مدیریت و مقابله با کرونا برای کنترل ویروس کووید ۱۹ تعطیلی ادارات، اماکن ورزشی و بازار را در دست اجرا دارد که اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان با بیان اینکه در حال حاضر ۶۴۱ بیمار مبتلا به ویروس کووید ۱۹در مراکز درمانی استان بستری هستند گفت: در مقایسه با روز گذشته، ۵۶ بیمار افزایش یافته است.

رخشاد اذعان کرد : طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۸نفر در بیمارستان های استان بستری شدند. ۹۳ نفر از این بیماران کرونایی به علت وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

 

مسافرت های نوروزی؛‌ مهمترین عامل شکست گیلان از کرونا

بسیاری از مردم گیلان از آزاد شدن سفرهای نوروزی به استان گلایه دارند و انتظار می‌رفت برای جلوگیری از این امر تدابیر ویژه ای از سوی مسئولان ذی ربط اتخاذ می‌شد.

به گفته کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، در هشت ماه گذشته، هیچکدام از شهرهای استان وضعیت قرمز نداشته؛ این در حالی است که پس از پایان تعطیلات نوروز، سه شهرستان گیلان وضعیت قرمز دارند.

بی‌شک یکی از دلایل رفوزه شدن گیلان در مقابله با کرونا و کسب چنین آماری آزاد شدن سفرهای نوروزی بوده و با ورود مسافران شهرستان‌های زرد و آبی گیلان تغییر رنگ دادند و برخی ها نارنجی و قرمز شدند، زیرا افراد از نقاط قرمز و نارنجی به نقاط زرد و آبی آمدند و به تبع ویروس کرونا هم با آنها سفر کرده و جابجا شده است.

افزایش آمار بیماران کرونایی تنها پیامد سفرهای نوروزی و سهل‌انگاری در استفاده از ماسک و حضور برخی از افراد در دورهمی ها نبود، بلکه نتیجه بدتر و خطرناکتر آن شیوع کرونای انگلیسی در بسیاری از شهرهای گیلان است.

پر واضح است که به دنبال کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور و افزایش دید و بازدیدها و دورهمی ها، تعداد جان باختگان روزانه کرونا رو به افزایش خواهد رفت.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان