یکشنبه, 27 خرداد 1403
یکشنبه, 27 خرداد 1403
Sunday, 16 June 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۲۵ ]

گیلان امروز- محمدجواد ظریف به سوالات مطروحه در کلاب‌هاوس پاسخ داد.

?اگر دوستان گاندوساز اجازه دهند همین کار فعلی‌مان را انجام دهیم، مخلصشان هم هستیم.

? حتی اگر‌ نگاه به شرق داشته باشیم، تحریم و FATF مانع هستند.

?همین الان هم مشکلاتی که درباره FATF داریم مانع همکاری ما با روسیه و چین می شود.

?روسیه تا پیش از انعقاد برجام هیچ دعوتی از سردار سلیمانی نکرده بود. نخستین دعوت روسیه از شهید سلیمانی مربوط به مردادماه ۱۳۹۴ یعنی چند روز پس از انعقاد برجام بود.

?ظریف در پاسخ به رضازاده، نماینده مجلس‌یازدهم، که پرسید بهتر نبود از سال۹۳ روی شرق سرمایه‌گذاری می‌کردید، گفت: من نه به نگاه به شرق اعتقاد دارم و نه نگاه به غرب. معتقدم نگاه ما در سیاست خارجی باید تعاملی و متناسب با همه دنیا باشد.

?این چینی‌ها بودند که از سال۹۲ که ما به سر کار آمدیم و درخواست رابطه استراتژیک کردیم تا سال۹۴ به ما پاسخ ندادند؛ چون شرایط قطعنامه‌های قبلی زمینه را برایشان فراهم نمی‌کرد.

?این یعنی همانقدر برجام برای حل مشکل غرب بود که برای حل مشکل شرق بود.

?سیاست خارجی ایران در طول تاریخ شاکله نگاه به شرق نداشته است و باید در مورد آن کار کرد.

?اگر امروز به سال۹۲ برمی‌گشتم، عین همین کار را انجام می‌دادم. حتما سعی می‌کردم برجام را به نتیجه برسانم. امروز هم تمام سعی من این است که بر اساس منویات رهبری برجام را زنده کنیم تا مردم یک روز بیشتر تحت تحریم نباشند.

?ظریف در پاسخ به محمود رضوی که به عنوان یک کارگردان از سریال گاندو دفاع کرد:
شما که فیلمساز هستی و من خودم بخاطر جایزه «ماجرای نیمروز» به شما جایزه دادم بیا یک فیلم درباره بدبختی‌های من بساز تا ببینیم که چه کسی حاضر می‌شود پخش کند، آن هم فیلمی که حتی یک دروغ و اتهام هم نداشته باشد

?شهاب مرادی، کارشناس فرهنگی در پایان گفت‌وگو با محور تفاهم‌نامه ایران و چین در کلاب هاوس از ظریف و آذری جهرمی در خواست کرد تا ویژگی‌های کلاب‌هاوس را در هیات دولت بگویند و با توجه به زمزمه‌های ایجاد شده، جلوی فیلتر این پلت‌فرم را بگیرند

ظریف در پاسخ گفت: من و آذری جهرمی نه فیلتر می‌کنیم و نه موافق فیلتر هستیم

جهرمی هم به شهاب مرادی گفت: «شما به رفقا بگویید حل است که فیلتر نشود» که مرادی هم در پاسخ گفت: من به رفقا گفته‌ام اما شما هم بگویید خوب است.

?گفتگو با یاسر جبراییلی: من از خودم برای کشور هزینه می‌کنم. مستندات شما (جبرائیلی) درباره صحبت‌های من با البرادعی شبکه کفر بی‌بی‌سی است. من مسلمان به شما می‌گویم به البرادعی چه گفتم. او می‌خواست ما با آژانس همراهی بیشتری بکنیم. من گفتم من بخاطر حرف زدن با شما حیثیتم را در کشورم از دست داده ام. شما می‌خواهید همراهی بیشتری بکنم؟

?بی بی سی مزخرفی را پخش کرده. من در شبکه‌های خارجی گفتم مردم ایران به برخورد با غرب رای داده اند. یک تکه را کریمی قدوسی در صفحه اش گذاشته و شما به آن استناد می‌کنید.

?همانطور که خبرگزاری فارس صحبت‌های من در دانشگاه تهران را تکه تکه کرد. سخنرانی من در دانشگاه تهران دو ساعت بود. مردم هم شنیدند. شما آن زمان معاون خبرگزاری فارس بودید.
?به خدا بنده نامزد نیستم، اشتراک انتخاباتی هم با لاریجانی ندارم.
من عضو ستاد و کمپین انتخاباتی هیچکس نمی‌شوم؛ نه اقای لاریجانی و نه هیچکس دیگر.
تا به حال در مراسم سیاسی کسی شرکت نکرده‌ام. فقط یکبار که اقای روحانی به شهر ما آمده بود، آنهم چون شهر خودمان بود شرکت کردم.
البته برای این موضوع از روز قبلش مرخصی گرفته بودم و حتی هزینه محافظانم‌ را هم دادم.
البته اگر امروز بود در این مراسم هم شرکت نمی‌کردم.


?جبرائیلی: آقا که به ما نگفتند تور دفاعی بگذارید. به شما گفت.

?ظریف: بله آقا به ما گفت، چون ایشان هم همان را شنیدند که خبرگزاری فارس به دروغ از من پخش کرده بود.
منبع: ایسنا/انتخاب/فرارو

به اشتراک بگذارید:
برچسب‎ها : ظریف,کلاب هاوس

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان