یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
Sunday, 21 April 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۸۹ ]

گیلان امروز- بازار موبایل سال ۹۹ را با افزایش چند برابری قیمت‌ها به پایان رساند و برخی اخبار و نشانه‌ها این احتمال را پررنگ می‌کنند که در سال جاری نیز باید منتظر روند نوسانی در این بازار باشیم.

 به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از مواردی که فعالان بازار معتقدند در سال جاری می‌تواند، به افزایش قیمت برخی از انواع مدل‌های موبایل منجر شود، مصوبه مجلس برای افزایش دو برابری تعرفه واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار است.

نمایندگان مجلس، در جریان رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، تصویب کردند که تعرفه واردات این دسته از گوشی‌ها، از شش درصد به ۱۲ درصد افزایش یابد.

مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی تهران به تجارت‌نیوز می‌گوید که مصوبه مجلس، روی قیمت گوشی‌های پرچمدار برندهای مختلف تاثیر می‌گذارد، اما در عین حال ادعا می‌کند که میزان اثرگذاری آن، بالا نیست.

چالش بازار ارز و FATF
موضوع قیمت دلار و سرانجام پیوستن یا نپوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی نیز یکی دیگر از مواردی است که بر قیمت موبایل اثر می‌گذارند.

محبی در این مورد می‌گوید: اگر ایران به FATF بپیوندد و ثباتی در بازار ارز ایجاد شود، بدون شک قیمت موبایل نیز از این تحولات، تاثیر مثبتی می‌گیرد. ضمن اینکه واردات موبایل تسهیل می‌شود و شرکت‌های واردکننده، چالش‌های کمتری را تجربه می‌کنند.

نظارت صمت بر قیمت‌ها
این فعال صنفی، اجرای «طرح افق» را یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر بازار موبایل می‌داند.

او در این مورد توضیح می‌دهد: سازمان صنعت، معدن و تجارت در طرح افق، بر کل فرایندی که برای رسیدن موبایل به دست مصرف‌کننده نهایی طی می‌شود، نظارت می‌کند. در این فرایند، واردکننده محصولات را به عمده‌فروش و او به خرده‌فروش تحویل می‌دهد و در نهایت به دست مشتری می‌رسد.

به گفته محبی، رصد این مسیر مشخص می‌کند که هر محصول به چه مبلغی به فروش رفته است و در نتیجه قیمت‌ها مدیریت می‌شوند.

او معتقد است، هر چند اجرای طرح افق چالش‌هایی را برای اصناف ایجاد می‌کند اما اگر کمبود کالا در بازار وجود نداشته باشد، می‌تواند بر ثبات قیمت‌ها موثر باشد.

به اشتراک بگذارید:
برچسب‎ها : قیمت موبایل

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان