دوشنبه, 01 مرداد 1403
دوشنبه, 01 مرداد 1403
Monday, 22 July 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۴۷ ]

گیلان امروز- رهبر انقلاب اسلامی در بخشی از سخنرانی خود به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کردند که امسال در ورود به قرن ۱۴۰۰، سال انتخابات است یعنی حکمرانی مبتنی بر اتکا به نفس و اعتماد به نفس ملی. ما ورودمان در این قرن یک تفاوت به این مهمی دارد.

به گزارش ایسنا، سخنرانی نوروزی حضرت آیت الله خامنه‌ای از شبکه‌های صدا و سیما، سایت و صفحات KHAMENEI.IR در شبکه‌های اجتماعی به صورت زنده پخش شد. نوروز امسال نیز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مشهد سفر نکردند و مراسم سخنرانی نوروزی که هر سال در روز اول سال نو و در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شد، به علت توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از گسترش کرونا در مشهد مقدس برگزار نشد.

گزیده بیانات رهبر انقلاب را در ادامه می خوانیم.

*  ورود به قرن ۱۳۰۰ آغاز دیکتاتوری رضاخان با کودتای انگلیسی بود و حالا آغاز قرن جدید در سال ۱۴۰۰ همراه با انتخابات است

* وارد سال ۱۴۰۰ شدیم و با نگاه عرفی وقتی نگاه میکنیم این ورود در قرن جدید محسوب میشود ولو به لحاظ دقت محاسباتی اینجور نباشد اما عرفا میگویند وارد قرن جدید شدیم.

* یک مقایسه کوچک و پرمعنا با هنگام ورود کشور در قرن قبلی یعنی ۱۳۰۰ اگر بخواهیم بکنیم،‌ در سال ۱۳۰۰ آغاز دیکتاتوری وابسته رضاخان بود که در واقع کودتای انگلیسی به وسیله و به دست رضاخان بود. در واقع حکمرانی وابسته و دیکتاتوری و در حقیقت انگلیسی در کشور بود.

* امسال در ورود به قرن ۱۴۰۰، سال انتخابات است یعنی حکمرانی مبتنی بر اتکا به نفس و اعتماد به نفس ملی. ما ورودمان در این قرن یک تفاوت به این مهمی دارد.

*  در سال ۹۹ جهش تولید کامل صورت نگرفت اما در بخش‌های مهمی تولید ما پیشرفت یافت، این پیشرفتها باید ادامه یابد

* در سال ۹۹  آنچه را که هدف بود و جهش تولید نامیده شده بود به صورت کامل صورت نگرفت ولیکن از حق و انصاف نباید گذشت. در بخشهای مهمی تولید پیشرفت پیدا کرد.

* در بعضی از موارد جهش هم میتوان به آن اطلاق کرد و در بعضی از موارد هم اگر ولو جهش تولید نیست، پیشرفت تولید قطعا هست.

* یک فهرست نسبتا طولانی‌ای از کالاهایی که در آنها افزایش تولید داشتیم در اختیار من قرار گرفته که البته من آن فهرست را به‌تمامه نمیخوانم. عمدتاً لوازم خانگی که رشد زیادی کرد. لاستیک خودرو، آلومینیوم، پتروشیمی، فولاد و امثال اینها کالاهایی است که در سال ۹۹ واقعا پیشرفت کرد و رشد کرد.

* همین بایستی ادامه پیدا کند. این حرکت تولیدی در کشور بایستی ادامه پیدا کند و موانع تولید از سر راه تولید برداشته شود.

 * تاکید مهم رهبر انقلاب بر تقویت قدرت خرید مردم / قطع دست واسطه‌ها کمک زیادی به تولید خواهد کرد

* یک کمک عمده برای تولید این است که قدرت خرید مردم بالا برود و الا اگر تولید شد و تقاضای مردمی وجود نداشت، تولید شکست میخورد. قدرت خرید مردم نکته بسیار مهمی است.

* قطع دست واسطه‌ها هم در تولید مهم است. واسطه‌ها قیمتها را بالا میبرند. هم تولیدکننده هم مصرف‌کننده صدمه میبیند. اگر دست واسطه‌های بی‌مورد قطع بشود، کمک زیادی به تولید خواهد شد.

* مبارزه با فساد هم برای پشتیبانی از تولید خیلی مسئله مهمی است که بایستی کانالهای فساد و مجاری فساد به کلی بسته بشود.

* ظرفیتهای اقتصادی کشور ما بسیار فراوان است/ استفاده از آن هم معجزه نمیخواهد بلکه همت بالا میخواهد

* اقتصاد ما با ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که در داخل دارد یکی از شکوفاترین اقتصادهای منطقه میتواند باشد و میتواند یکی از شکوفاترین اقتصادهای دنیا حتی باشد.

* ما ظرفیتها و امکانات فراوانی داریم و استفاده از این امکانات هم احتیاج به معجزه ندارد. مسئولان ذی‌ربط با احساس مسئولیت و همت بالا میتوانند این مسائل راحل کنند؛ شرطش این است که یک مدیریت قوی وجود داشته باشد. مدیریت ضد فساد بر کشور حاکم باشد و یک برنامه جامع اقتصادی هم وجود داشته باشد.

* اقتصاددانان معروف و در واقع درجه یک دنیا میگویند که اقتصاد ایران در میان اقتصادهای برتر دنیا در رتبه هجدهم است. آنها میگویند اگر ظرفیت‌های استفاده‌نشده ایران، استفاده بشود اقتصاد ایران شش رتبه بالاتر می آید و به رتبه ۱۲ام می رسد.

* انتخابات یک نوسازی در کشور و از نظر بین‌المللی نشان‌دهنده اقتدار ماست

* از جنبه داخلی انتخابات در واقع یک نوسازی در کشور است. مردم وارد میدان میشوند وارد کار میشوند و در دستگاه اجرایی کشور یک نوسازی به وجود می‌آید که این خیلی مهم است. دستگاه اجرایی کارش خیلی سنگین است و انتخابات یک نفس جدیدی به دستگاه اجرایی خواهد داد.

* از نظر وجهه خارجی هم انتخابات و حضور و مشارکت مردم نشان دهنده اقتدار ملی است. بله امکانات دفاعی مهم است و در این شکی نیست اما بیش از همه اینها مردم یک کشورند، ملتند که اقتدار میدهند. حضور مردم موجب اقتدار کشور خواهد شد و انتخابات مظهر حضور مردم است.

* یکی از شاخص‌های ایران قوی حضور پرشور مردم در انتخابات است

* رهاسازی فضای اینترنت باعث افتخار نیست بلکه باید مانند همه دنیا آن را مدیریت کرد

*این که میگویند رئیس جمهور قدرت اجرایی ندارد صحیح نیست.

*نامزدهای انتخاباتی ببینند آیا توانایی مدیریت مجموعه اجرایی کشور را دارند یا خیر، سپس وارد رقابت انتخاباتی شوند، مشکلات را بشناسند و برای آن راه حل داشته باشند.

*مهمترین و موثرترین مدیریت کشور ریاست جمهوری است

* مهمترین و موثرترین مدیریت کشور ریاست جمهوری است. این که بعضی‌ها میگویند رئیس‌جمهور اختیاراتی ندارد یا رئیس جمهور تدارکات چی است ... اینها همه‌اش خلاف واقع است. یا از روی بی‌مسئولیتی گفته میشود یا از روی بی‌اطلاعی یا خدای‌نکرده غرض‌ورزی در کار است.

* از همه مدیریتهای کشور رئیس جمهور پرمشغله تر و پر مسئولیت تر  است. عمده نزدیک به همه مدیریتهای کشور که هزاران مدیریت است اینها در اختیار رئیس قوه مجریه است و مستقیم زیر نظر ریاست جمهوری است و همه بودجه مصوب کشور در اختیار رئیس جمهور است. امکانات حکومتی کشور اغلب آن هم همین طور اکثر در اختیار رئیس جمهور است.

* سیاست قطعی ایران در قبال طرف‌های برجامی لغو تحریم‌ها در عمل و سپس راستی‌آزمایی توسط ایران است

* اطلاعات رهبر انقلاب از فعالیت دستگاههای جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره انتخابات

* من این را هم عرض بکنم این دیگر اینها اطلاعات ما است. دستگاههای جاسوسی و اطلاعاتی کشورهایی از جمله آمریکا و... از چندی پیش دارند تلاش میکنند که انتخابات آخر خرداد را بی‌رونق کنند یا برگزارکنندگان را متهم میکنند که انتخابات مهندسی شده و ... و یا مردم را دلسرد میکنند که رأی شما اثری ندارد و در بهبود اوضاع اثری نمیگذارد. از فضای مجازی هم حداکثر استفاده را میکنند.

* فضای مجازی هم در یک جاهایی ول است. همه کشورهای دنیا فضای مجازیشان را مدیریت میکنند ولی ما افتخار میکنیم که آن را ول کردیم! ... از این فضا استفاده میکند دشمن که با شیوه‌های روانی مشارکت مردم را در انتخابات کاهش دهد.

* فضای مجازی را بایستی مدیریت کرد. از این امکان مردم استفاده کنند برای مردم وسیله آزادی است بلاشک. خیلی هم خوب است اما نباید این وسیله را اختیار دشمن قرار داد که بتواند علیه کشور و علیه ملت توطئه کند.

* توصیه‌های مهم رهبر انقلاب به کسانی که میخواهند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شوند؛ اگر میتوانید این بار سنگین و مهم را به دوش بگیرید بسم الله، وگرنه وارد نشوید

* به کسانی که میخواهند داوطلب ریاست جمهوری شوند، میگویم انتظار داریم سنگینی کار را بدانید. بدانید چه چیزی را و چه بار سنگینی را بر دوش میخواهید بگیرید.

مسائل اصلی کشور را بشناسید. بدانید که مشکل کشور کجاست و برای حل آن مسائل هم یک برنامه ای داشته باشید ولو اجمالی.

کارهای مهمی در خود مسئله اقتصاد هست. مسئله امنیت کشور مسئله بسیار مهمی است. موضوع آسیبهای اجتماعی یکی از آن مسائل مهم کشور است. روبرو شدن با سیاستهای پیچیده دنیا و مسئله سیاست خارجی مهم است. مسئله بسیار مهم فرهنگ هم هست. اینها را باید شما بدانید که در کشور چه خبر است و چه انتظاری  هست و چه کار باید انجام بگیرد.

ببینید اگر میتوانید این بار سنگین و مهم را به دوش بگیرید بسم الله. وارد بشوید اگر دیدید نه وارد نشوید.

توصیه رهبر انقلاب به مردم برای انتخابات ۱۴۰۰: هرکس به دنبال سعادت کشور است، رئیس‌جمهوری با این شاخصه‌ها انتخاب کند

* رهبر انقلاب، در سخنرانی نوروزی: یکی نکته دیگر درباره انتخابات خطاب به آحاد مردم است. هر کسی که به دنبال سعادت کشور است یک چنین رئیس جمهوری می خواهد:

اولا دارای مدیریت و کفایت مدیریت باشد.

ثانیا با ایمان باشد. آدم بی ایمان کشور را منافع کشور را یک وقتی میفروشد.

عدالت خواه و ضد فساد باشد. این یکی از مهم ترین خصوصیاتی است که بایست در رئیس جمهور وجود داشته باشد.

دارای عملکرد انقلابی و جهادی باشد یعنی با عملکرد اتوکشیده و اینها نمیشود کار کرد برای یک کشوری با این همه مسائل اساسی که در کشور وجود دارد.
به توانمندیهای داخلی معتقد باشد.

 به جوانان معتقد باشند. جوانها را به عنوان حرکت عمومی کشور بشناسد و به آنها اعتماد کند.

مردمی باشد، امیدوار باشد، آدم مایوس و بدبین و با نگاه تلخ به آینده و تاریک به آینده نباشد.

*فشار حداکثری آمریکا شکست خورد. آن احمق قبلی این سیاست فشار حداکثری را برای این طراحی کرده بود و اجرا کرده بود که ایران را در موضع ضعف قرار بدهد بعد ایران به خاطر ضعیف بودن مجبور بشود، بیاید پای میز مذاکره، و بعد او هم خواسته‌های خودش را تحمیل کند. خب او گم و گور شد و رفت و آن هم با آن افتضاح! رفتنش هم رفتن با عافیت نبود با افتضاح بود و هم خودش مفتضح شد و هم کشورش را مفتضح کرد.

*فشار حداکثری تا الان شکست خورده و بعد از این هم شکست می‌خورند. اینها هم گم و گور می‌شوند و میروند و ایران اسلامی با قدرت و با عزت هر چه بیشتر خواهد ماند.

*بعضی از آمریکاییها روی همان قرارداد برجام هم حرف دارند. شنیدم بعضی از آمریکاییها میگویند که از سال ۹۴ و ۹۵ که برجام امضا شد، امروز شرایط فرق کرده پس باید برجام هم تغییر پیدا کند. بنده هم قبول دارم که شرایط امروز با سال ۹۴ و ۹۵ تغییر کرده منتها شرایط به نفع آمریکا تغییر نکرده به نفع ما تغییر کرده.

* ایران از ۹۴ تا امروز خیلی قوی تر شده، توانسته به خودش متکی باشد و اعتماد به نفس پیدا کرده. شما از ۹۴ تا حالا بی آبرو شدید. یک دولتی سر کار آمد در آمریکا که با حرفش، با عملش با رفتارش و بعد هم با کناره گیری اش کشور شما را مفتضح کرد. مشکلات اقتصادی تمام مجموعه کشور شما را فراگرفت. بله شرایط عوض شده به ضرر شما اگر چنانچه بناست برجام تغییر پیدا کند، باید تغییر به نفع ایران پیدا کند نه اینها.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان