یکشنبه, 27 خرداد 1403
یکشنبه, 27 خرداد 1403
Sunday, 16 June 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۲۵ ]

گیلان امروز- در سراسر جهان خرافاتی وجود دارد و عده زیادی هم به آن‌ها معتقد هستند. در اینجا با تعدادی از خرافات آشنا خواهید شد که بیشتر از موارد دیگر شناخته شده هستند و بیشتر در مورد آن‌ها صحبت شده است.

ضربه به چوب 

ممکن است شما هم حداقل یک بار در زندگیتان برای محافظت از خودتان در مقابل شگون بد روی چوب ضربه زده باشید. این خرافه که به صورت گسترده در دنیای امروز نیز وجود دارد، به زمان قرون وسطی مربوط می‌شود. اروپایی هایی که به کلیسا می‌رفتند، چوب‌هایی را که گفته می‌شد از جنس صلیب است لمس می‌کردند. به اعتقاد آن‌ها لمس این چوب ارتباطی بین آن‌ها با منابع الهی برقرار می‌کرد و شگون بد از آن‌ها دور می‌شد.

چشم شیطان

آیا تا به حال کسی از شما و چیزی که متعلق به شماست تعریف کرده و آن چیز بعد از مدتی گُم یا نابود شده؟! عده زیادی معتقدند اگر این اتفاق بیفتد چشم شیطان در کار بوده است. مردم ترکیه برای محافظت از خودشان در مقابل این نگاه از نظر نگاه استفاده می‌کنند. این وسیله عموما به رنگ آبی است و در آن رنگ سفید دیده می‌شود. این وسیله علاوه بر ترکیه در یونان، مصر، ایران، مراکش و افغانستان هم دیده می‌شود.

گربه‌ها و پرندگان سیاه

در خرافات عموما گربه‌های سیاه با نیروی‌های شر آمیخته شده اند و تصور می‌شود که آن‌ها جادوگرانی هستند که به شکل گربه در آمده اند. در خرافات عامیانه نیز آورده شده است که در صورت عبور یک گربه سیاه از مسیری که شما در حال حرکت هستید، بد شانسی می‌آید. اما فقط گربه‌ها نیستند. در کره جنوبی کلاغ‌ها نیز نمادی برای بد شانسی و حتی مرگ هستند. خصوصا در انگلیس اعتقاد بر این است غُراب‌ها نیز مرگ و نابودی را پیش بینی می‌کنند. یک خرافه قدیمی انگلیسی هم وجود دارد که می‌گوید شش غراب همیشه باید در برج لندن بمانند وگرنه پادشاهی سقوط خواهد کرد. در ایرلند و اسکاتلند دیدن یک زاغ بدشگون است، اما دیدن دوتا یا بیشتر دیگر بد شانسی نمی‌آورد.

گرفتن ناخن در شب

در ترکیه، هند و کره جنوبی گرفتن ناخن پا یا انگشتان دست در تاریکی بد شگون است و بر اساس خرافه‌های ژاپنی حتی ادعا می‌شود که ممکن است باعث مرگ فرد شود. در دوران گذشته از چاقو و یا وسایل دیگری برای گرفتن ناخن استفاده می‌شده است و تاریکی به علاوه جسم تیز و کمبود وسایل پزشکی می‌توانست مساوی با مرگ ناشی از عفونت باشد.

سه شنبه سیزدهم

در اسپانیا و کشور‌های اسپانیایی زبان، مصادف شدن روز سیزدهم ماه با سه شنبه بد شگون است. نام روز سه شنبه اسپانیایی (martes) از خدای جنگ رومی به نام مارس گرفته شده که هر روز را در خشونت و مرگ و خون می‌گذرانده است. همچنین گفته می‌شود که قسطنطنیه یا استانبول کنونی، در جنگ چهارم صلیبی در روز سه شنبه تسخیر شده است.

سوت زدن

سوت زدن به تنهایی عامل بدشگونی نیست، اما در فرهنگ‌ها و خرافه‌های روسی و نروژی سوت زدن در مکان‌های سربسته کاری غیر عقلانی است. در روسیه سوت زدن در مکان سر بسته منجر به مشکلات مالی می‌شود و در نروژ هم سوت زن در مقابل خورشید باعث باران خواهد شد.

نشستن در گوشه میز

طبق خرافات مجارستانی و روسیه ای و البته دیگر مناطق جهان، نشستن در گوشه یک میز برای شما بد شانسی خواهد آورد. طبق این خرافه کسی که در گوشه میز بنشیند هیچگاه ازدواج نمی‌کند، اما در برخی موارد نیز برای این طلسم مدتی ۷ ساله تعیین کرده اند.

گذاشتن کیف پول روی زمین

خرافاتی‌ها در برخی از کشور‌ها در آمریکای جنوبی و مرکزی و همینطور فیلیپین، معتقدند گذاشتن کیف دستی یا کیف پول روی زمین باعث خواهد شد که شما در زمینه مالی با شکست‌هایی روبرو شوید. در بخشی دیگر از این خرافه که مربوط به روسیه است، گفته می‌شود نشستن مستقیم روی یک زمین سرد باعث می‌شود که یک زن هیچگاه بچه دار نشود.

آیینه‌ها
یکی دیگر از خرافاتی که بسیار شناخته شده است شکستن آیینه هاست که باعث می‌شود هفت سال بد شانسی گریبان گیر شما شود. در برخی از فولکلور ها، بازتاب تصویر یک شخص در آیینه باعث می‌شد ارتباطی با روح آن شخص و آیینه برقرار شود. به همین دلیل شکست آن‌ها عاقبت خوشی نخواهد داشت.

پرواز پرنده در خانه
داستانی قدیمی وجود دارد که می‌گوید پرواز یک پرنده در خانه یک نشانه بد است. خصوصا اگر در دور خانه بچرخد، روی یک صندلی بنشیند و سپس خانه را ترک کند. این به آن معناست شخصی که پرنده روی صندلی آن نشسته است، خواهد مرد.

به اشتراک بگذارید:
برچسب‎ها : خرافات, خرافه

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان