یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
Sunday, 21 April 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۸۹ ]

 

 

 

بخش اقتصاد- تولید نیروگاههای بادی در اروپا برای نخستین بار در سال میلادی گذشته، از نیروگاه‌های گازسوز جلو زد و انتشار کربن این منطقه را کاهش داد.

داده‌های اندیشکده امبر (Ember) نشان داد تولید برق با استفاده از سوخت فسیلی در اروپا، در سال ۲۰۲۳، به میزان ۱۹ درصد کاهش یافت و در این راستا، تولید برق با استفاده از گاز، ۱۵ درصد و تولید برق زغال سوز، ۲۶ درصد کاهش یافت. هم‌زمان، داده‌ها نشان می‌دهند که برق بادی، ۱۳ درصد رشد کرد و ۱۸ درصد از کل سبد برق اروپا به حساب آمد.

دیو جونز، مدیر بینش جهانی اندیشکده اقلیمی امبر در مصاحبه ای گفت: اروپا در مسیر حذف تدریجی زغال‌سنگ است و ما اکنون چهار سال متوالی کاهش تولید گاز داشته ایم که معتقدیم ادامه پیدا خواهد کرد.

این گزارش نشان داد کاهش تولید برق با استفاده از سوخت‌های فسیلی و افزایش تولید با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و هسته‌ای، منجر به کاهش ۱۹ درصدی انتشار کربن صنعت برق شد.

طبق این داده‌ها، نیروگاه‌های گازسوز، تقریبا ۱۷ درصد از برق اروپا را در سال ۲۰۲۳ تامین کردند و در مقابل، نیروگاه‌های زغال سوز، اندکی بیش از ۱۲ درصد را تامین کردند.

نیروی هسته‌ای با سهم حدود ۲۳ درصدی، بزرگ‌ترین منبع تولید برق در سال میلادی گذشته بود، در حالی که سهم انرژی خورشیدی ۹ درصد بود. به طور کلی، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق، به رکورد ۴۴ درصد در سال ۲۰۲۳ رسید.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان