شنبه, 12 اسفند 1402
شنبه, 12 اسفند 1402
Saturday, 02 March 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۶۶ ]

 

 

 گیلان امروز- سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران با اشاره به موفقیت اجرای طرح پزشک خانواده در استان گفت که روزانه ۱۰ هزار مازندرانی به پزشکان خانواده خود مراجعه می کنند و ویزیت می شوند.

رضا صفری عربی در گفت و گو با ایرنا افزود: بیش از ۶۰۰ پزشک خانواده شهری و بیشتر از ۳۰۰ پزشک خانواده روستایی در مازندران فعالیت دارند، به ازای هر پزشک خانواده ۲ هزار و ۵۰۰ تا سه هزار نفر زیرنظر دارند و خدماتدهی لازم در این خصوص را ارائه می کنند.

وی ادامه داد: پزشکان خانواده به عنوان پزشک مرجع هر خانوار مازندرانی به شمار می رود که با توجه به تشکیل پرونده سلامت هر یک از افراد لیستی از وضعیت سلامت جسمانی جامعه هدفشان در اختیار دارند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران گفت: با توجه به سابقه بیشتر از یک دهه اجرای طرح پزشک خانواده در استان که در ابتدا به صورت پایلوت(نمونه) اجرا شد با رفع کم و کاستی های اجرای آن اکنون اعتماد لازم میان مردم با این پزشکان ایجاد شده است.

وی توضیح داد: پرونده سلامت هر یک از افراد زیر پوشش این طرح به صورت الکترونیکی تعبیه شده است و تمام اطلاعات وضعیت سلامت جسمی فرد از جمله نوع بیماری و یا داروهای مصرفی در اختیار است.

به گفته صفری عربی با توجه به ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی در خصوص پزشک خانواده هر پزشک می بایست به صورت مستمر وضعیت سلامت افراد زیر مجموعه خود را کنترل کند که این امر منجر به ردگیری بیماری های غیرواگیر همچون فشار خون و دیابت شده است.

وی تاکیدکرد: بخش عمده موارد شناسایی شده بیماران دیابت و فشار خون در مازندران ماحصل اجرای این طرح است که منجر به انجام اقدامات مداخلانه درفرصت مناسب شده است.

طرح پزشک خانواده که از سال ۱۳۹۱ در مازندران و فارس به عنوان ۲ استان پایلوت

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان