یکشنبه, 27 خرداد 1403
یکشنبه, 27 خرداد 1403
Sunday, 16 June 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۲۵ ]

 

گیلان امروز- ریل گذاری مسوولان دولت سیزدهم در مازندران برای توسعه و ارتقای حمل و نقل دریایی و استفاده از آن برای صادرات محصولات استان نتیجه داد و در مدت کوتاهی از صادرات نخستین محموله ها توسط کشتی های کانیتنردار یخچالی به روسیه خبرهایی مبنی بر روند فزاینده صادرات از این طریق مخابره می شود.

به گزارش ایرنا، در سال های گذشته همواره از بی ثباتی در قیمت، استمرار نداشتن تامین کالا برای مقصد، بخشنامه های مختلف و ضعف زیرساختی از جمله نبود موضوع حمل و نقل دریایی و هوایی به عنوان مشکلات ریز و درشت صادرات مازندران یاد می شد؛ که با وجود بالا رفتن بهره وری تولید محصولات کشاورزی و صنعتی، اما میزان صادرات این استان روند صعودی به خود نمی گرفت.

پس از آنکه با تلاش مسوولان برای تحقق آرزوی فعالان اقتصادی مازندران برای صادرات محصولات استان از طریق حمل دریایی به کشورهای منطقه با آماده شدن زیرساخت شرکت های داخلی حمل بار دریایی و مذاکره با شرکت های مختلف انجام شد، کشتی کانتینردار وارد استان مازندران شد.

نبود کشتی های کانیتنربر یخچالی از جمله ضعف های زیرساختی در توسعه و گسترش صادرات بین المللی در گذشته روی میز تجار مازندرانی قرار داشت و آنها را بابت ارسال باکیفیت و بدور از فساد محصولات کشاورزی دل نگران می کرد.

در این میان رویکرد مسولان دولت سیزدهم برای گسترش دیپلماسی خارجی و صادرات محصولات و ورود جدی تر در بازار رقابت با کالاهای کشورهای دیگر تاثیرخود را گذاشت و از سال های اخیر تاکنون با اقدامات دولت سیزدهم از مازندران به عنوان استان برخوردار خاص اقتصادی و زیرساختی یاد می شود که مهمترین ویژگی در این زمینه قرارگیری در مرکز ثقل کریدور شمال-جنوب و وجود سه بندر و سه فرودگاه مهم است.

این ظرفیت های بکر تجاری باعث شده مازندران جایگاه ویژه ای در تحقق سیاستگذاری های اقتصادی دولت سیزدهم پیدا کند و با شکوفاکردن ظرفیت ها و توسعه صادرات، نقش پراهمیتی را در فعال سازی دیپلماسی اقتصادی با کشورهای اتحادیه اوراسیا و روسیه داشته باشد.

نتیجه دیپلماسی فعال دولت مردمی سیزدهم منجر به ایجاد فرصت های جدید برای افزایش مبادلات تجاری مازندران با کشورهای همسایه شده و افزوده شدن برخی کشورها در فهرست تبادلات تجاری و اقتصادی مازندران از آن جمله است.

بازتاب نتایج پیگیری های مسوولان ارشد مازندران به ویژه استاندار برای راه اندازی حمل و نقل دریایی محصولات استان به کشورهای همجوار در اوایل ماه گذشته با اخبار خوشایندی از برداشته شدن این مانع صادراتی دریایی مازندران به نقل از مدیر عامل شرکت کشتیرانی دریای خزر مبنی بر اینکه

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان