یکشنبه, 27 خرداد 1403
یکشنبه, 27 خرداد 1403
Sunday, 16 June 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۲۵ ]

 

 

کاظم شکوهی

مسافری که از مسیر امامزاده هاشم از جنوب و جاده منتهی به میدان گیل وارد رشت شده بود با خشم و غصه تلفن کرد که «درخت‌های این مسیر را قطع می‌کنند و جایش آسفالت می‌کنند باید به کجا شکایت کنیم؟» ما هم جواب حاضر و آماده‌ای نداشتیم ولی علی‌الحساب به او گفتیم درخت‌های شهر، مربوط به شهرداریست و بهتر است به شهرداری شکایت کنی که پاسخش با طعنه و طنز همراه بود که: «خدا پدر شما را بیامرزد!! این‌ها را شهرداری قطع می‌کند!» و در پاسخ ما او را به اداره حفظ محیط زیست ارجاع دادیم ولی این داستان قطع درختان شهر که پیش از ما دیگران کاشتند مربوط به امروز و دیروز نیست.

در زمانه‌ای نه چندان دور به بهانه ایجاد مسیر (بی، آر، تی) شهرداری تا میدان گیل، تعداد قابل توجهی از درختان را قطع کرد و در پاسخ به انتقادات، جواب این بود که به ازاء قطع هر درخت چندین اصله درخت در شهر کاشته خواهد شد! که قطع درختان را ما دیدیم ولی اطلاع درستی از نهال‌های جایگزین نداریم.

ظاهرا اخیرا شهرداری رشت هم اعلام کرده است چند صد هزار نهال در محدوده رشت غرس خواهد کرد، که این برنامه هم چون شعار غرس یک میلیارد درخت که دولت سیزدهم وعده آن را داد و احتمالا همچون وعده اشتغال و مسکن و کاهش تورم نتیجه‌ای عایدمان نشود. حالا باید خدمت بزرگواران شهرداری عرض کنیم، غرس چهارصد هزار درخت پیشکش، لطف فرمایند برای این آشفتگی فضای سبز رشت و سر و سامان دادن و راست نگهداشتن و حفظ همین مختصر در قبال برف زمستان و باد و طوفان و نگهداری طبیعی آنها برای شاداب نگهداشتن درختان در پارک‌ها و خیابان‌ها در آستانه زمستان فکری بکنند تا همین موجودی درختانی که دیگران کاشتند با تمهیدات مناسب از تطاول ایام زمستان و برف و بوران و طوفان‌های احتمالی حفظ شوند.

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان