پنجشنبه, 06 مهر 1402
پنجشنبه, 06 مهر 1402
Thursday, 28 September 2023
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۳۵۲ ]

 

گیلان امروز- مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: بقایای خانه‌هایی کهن که به احتمال بسیار زیاد مربوط به دوران صفویه است در رشت پدیدار شد.

ولی جهانی در گفت و گو با ایرنا افزود: دیوار سازه یادشده با عرض ۹۰ سانتیمتر یکی از قطورترین دیوارهای دوره صفویه در گیلان است که تاکنون شناسایی شده است.

وی اظهار داشت: دیوار یادشده سازه‌ای آجری است که پس از اخذ مجوز گمانه‌زنی به منظور پاسخ به استعلام در بلوار امام خمینی (ره) شهر رشت و در اثناء کاوش‌های باستان‌شناسی کشف شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با تاکید بر اینکه این دیوار یکی از قطورترین دیوارهای بدست آمده از دوران مختلف تاریخی در گیلان است، افزود: به منظور بررسی و کیفیت سازه‌های احتمالی بجا مانده از گذشته بخصوص در بافت‌های تاریخی، پیش از صدور هرگونه مجوز ساخت و ساز انجام عملیات گمانه‌زنی و پژوهش باستان‌شناسی در دستور کار قرار گرفته و مورد اخیر نیز در همین راستا تعریف شده است.

جهانی اضافه کرد: برای کاوش سازه پدیدار شده و بررسی آثار بدست آمده بایستی تا عمق تقریبی سه متر از سطح زمین پیش رفت؛ چنان که پیداست بقایای پدیدار شده مربوط به خانه‌های مسکونی آن زمان است که به مرور زمان پر شده و بر روی آنها بناهای تازه ای ساخته شده است.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان