پنجشنبه, 06 مهر 1402
پنجشنبه, 06 مهر 1402
Thursday, 28 September 2023
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۳۵۲ ]

 

 

گیلان امروز- همه نیروهای راهداری، شهرداری، فرمانداری، سپاه، آتش نشانی، هلال احمر و مرزبانی برای عادی سازی شرایط در شهرستان سیل زده آستارا در تلاشند چرا که در پی وقوع سیل اخیر در آستارا ۱۳۰ خانوار توسط امدادگران جمعیت هلال احمر استان گیلان اسکان اضطراری شده اند و به تجهیزات شهری و زیرساخت ها آسیب وارد شده است.

 

تخریب راه ارتباطی اصلی روستای بخش حویق

 سرپرست فرمانداری تالش گفت: راه ارتباطی اصلی روستای بخش حویق کاملا تخریب شده است.

فرامرز مرجانی در حاشیه بازدید از مناطق طغیان رودخانه در ویزنه و لمیر بخش حویق شهرستان تالش در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در پی بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌ها از بامداد روز گذشته، روستاهای نزدیک به آستارا در معرض آبگرفتگی قرار گرفتند و راه ارتباطی آنها تخریب و قطع شد.

سرپرست فرمانداری تالش افزود: راه ارتباطی اصلی روستای بخش حویق کاملا تخریب شده اما راه‌های فرعی از سایر روستاها قابل دسترسی بوده و با تلاش مدیران شهرستانی آب، برق و گاز روستاییان برقرار شده است.

 

 

اسکان اضطراری ۱۳۰ خانوار سیل زده در آستارا

هادی سلیمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وقوع سیل در شهرستان آستارا، اظهار کرد: تاکنون ۱۳۰ خانوار سیل زده توسط امدادگران جمعیت هلال احمر استان گیلان اسکان اضطراری شده اند.

وی از امدادرسانی به ۶۰ خانوار سیل زده نیز خبر داد و تصریح کرد: با کار جهادی و برنامه ریزی منسجم در مناطق سیل زده اقدام به امدادرسانی خواهیم کرد.

سلیمی خاطرنشان کرد: در روستاهای فاقد آب شرب بر اثر سیل، هفت دستگاه تانکر آبرسانی ۷۰۰۰ لیتری را مستقر کردیم تا مردم از آب بهداشتی بهره مند شوند.

وی هم چنین از توزیع ۲۵۰۰ وعده غذایی گرم طی امروز بین آسیب دیدگان مناطق سیل زده خبر داد.

 

بارش پنج ساعته آستارا معادل بارندگی میانگین سالانه یک استان

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: در مدت زمان پنج ساعت ابتدایی بارش‌ها در آستارا ۲۶۵ تا ۲۷۰ میلیمتر بارندگی رخ داد که معادل یک سال دبی بارش در یک استان است.

وحید خرمی در گفت‌وگو با خبرنگاران، به تشریح بارندگی‌ سیل آسا در آستارا در بامداد روزگذشته پرداخت و اظهار کرد: انتظار بارش ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیمتری در یک روز وجود داشت، این در حالی است که در مدت زمان پنج ساعت ابتدایی بارش‌ها در آستارا ۲۶۵ تا ۲۷۰ میلیمتر بارندگی رخ داد که معادل یک سال دبی بارش در استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه در ۲۴ ساعت از شروع بارش‌ها دبی بارش‌ها به ۳۲۰ میلیمتر رسید، یادآور شد: سیلاب جاری شده در آستارا جزو سیلاب‌های ۱۰۰ ساله در این منطقه به شمار می‌رود؛ به عبارت دیگر احتمال بروز چنین بارشی و وقوع این سیلاب هر ۱۰۰ سال یک بار وجود دارد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون بارندگی‌ها در رشت ادامه دارد، به تشریح فرآیند فعالیت شبکه آبرسانی در منطقه آستارا پرداخت و تصریح کرد: با توجه به اینکه تصفیه‌خانه آستارا(تصفیه‌خانه بهارستان) در ارتفاعات قرار دارد، بر این اساس، این تصفیه‌خانه دچار چالش شد و مشکلاتی برای تامین آب شرب شهروندان منطقه به وجود آمد.

وی متذکر شد: با توجه به رسوب گل و لای در مخازن آب شرب، این مخازن خالی شد و در کنار آن مصرف آب توسط شهروندان بالا رفته است و در چنین شرایطی انتظار می‌رود طی یک تا دو روز آینده این شرایط ادامه یابد.

 

پل جدیدی جای "سیبلی" ساخته می شود

غلامعلی نیک‌فهم در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تخریب یک دستگاه پل در شهرستان آستارا به دنبال وقوع سیلاب، اظهار کرد: محور آستارا - تالش چهار بانده بوده که با همکاری پلیس راه یکی از لاین ها(رفت) را مسدود کردیم و لاین مخالف به صورت دو طرفه زیر بار ترافیک رفته است.

وی با بیان این که هم اکنون تردد روان در محور آستارا - تالش جریان دارد، افزود: پل سیبلی کاملا تخریب شده و قابلیت بازسازی ندارد و لذا مقدمات ساخت پل جدید را فراهم کردیم که جایگزین می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان متذکر شد: در حال حاضر کلیه محورهای اصلی و فرعی باز بوده و هیچ‌گونه انسدادی نداریم.

نیک‌فهم افزود: البته بارندگی روز گذشته در ۵۰ سال اخیر سابقه نداشته و لذا آب‌شستگی محورهای خاکی بیش از پیش بوده است، اما جاده ای مسدود نشده است.

 

رانش و قطع راه روستای لاسک

مدیرکل مدیریت بحران گیلان در گفت وگو با ایسنا، از قطع بارندگی در آستارا و عادی شدن نسبی شرایط خبر داد و اظهار کرد: شاهد بارش ۱۳۴ میلیمتری در امامزاده اسحاق شهرستات شفت بودیم.

امیر مرادی از رانش و قطع راه روستای لاسک و آبگرفتگی پل آبنمای روستای چوبر شهرستان شفت خبر داد و تصریح کرد: با حضور نیروهای راهداری، مشکل روستای لاسک حل و رفع انسداد شد.

مدیرکل مدیریت بحران گیلان همچنین از بارش ۱۲۴ میلیمتری در انزلی، بارش ۱۳۴ میلیمتری در شفت و ۸۰ میلیمتری در رشت و تالش و رضوانشهر خبر داد و گفت: رودخانه های فومن طغیان کرده است، اما وضعیت مناسب بوده و گزارشی از تخریب و رانش و انسداد راه نداریم.

 

وضعیت مردم آسیب دیده از سیل مورد رسیدگی قرار گیرد

نماینده آستارا در مجلس با اشاره به خسارات سیل آستارا خواستار رسیدگی‌ سریع به وضعیت مردم آسیب دیده شد.

غلامرضا مرحبا در جلسه علنی با اشاره به سیل آستارا در تذکری گفت: سیل اخیر در آستارا صدها خانواده را آواره کرد و به تمام تجهیزات شهری، و زیرساخت ها آسیب زده است.

وی با بیان اینکه آب شرب شهری و برق روستاها قطع شده است، افزود: پل اصلی شهر و برخی از پل های فرعی نیز آسیب دیده است که باید ضمن جبران خسارت وضعیت مردم آسیب دیده مورد رسیدگی فوری قرار گیرد.

 

پوشش ارتباطی در مناطق متاثر از سیلاب گیلان برقرار است

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان گفت: در حال حاضر پوشش ارتباطی در مناطق متاثر از سیلاب روز گذشته در غرب گیلان برقرار است.

فرزاد توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بارش‌های روز گذشته و جاری شدن سیل در شهرستان آستارا در خصوص پوشش ارتباطی منطقه مذکور، اظهار کرد: پوشش ارتباطی در این شهرستان برقرار بوده و تنها در برخی از نقاط به علت قطعی برق ناشی از سیل ارتباط قطع شده که از سوی اداره برق شهرستان در حال پیگیری جهت رفع مشکل است.

مدیرکل ICT گیلان با اشاره به قطعی برق و مشکل قطع ارتباط یک سایت ایرانسل در روستای باش محله لوندویل شهرستان آستارا، تصریح کرد: هماهنگی‌ها و پیگیری‌های لازم با ادارات برق منطقه برای اعزام نیرو انجام شده و در اسرع وقت نسبت به برقراری ارتباط اقدام خواهد شد.

 

تدارک چهار مرکز اسکان اضطراری برای سیل زدگان آستارا

 مدیرعامل هلال احمر گیلان، با بیان اینکه ۲۴۴ سیل زده به مناطق امن منتقل شدند، گفت: چهار مرکز را برای اسکان اضطراری آسیب دیدگان ناشی از سیل آستارا تدارک دیده‌ایم.

هادی سلیمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وقوع سیلاب در گیلان، با بیان اینکه تمام امکانات و اقلام زیستی و غذایی مورد نیاز را در اختیار سیل زدگان قرار دادیم تا در محیطی آرام و امن اسکان داشته باشند، اضافه کرد: تاکنون ۲۴۴ مورد از هموطنان از مناطق متاثر از سیل و خانه‌های سیل زده به مناطق امن منتقل شدند و ۷۰ مورد از خانه‌ها را تخلیه آب انجام دادیم.

 

اعزام تیم واکنش سریع جمعیت هلال احمر بندرانزلی به آستارا

رئیس جمعیت هلال احمر بندرانزلی از اعزام تیم واکنش سریع جمعیت هلال احمر این شهرستان به آستارا در پی وقوع سیل امروز خبر داد.

کامبیز راحمی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تیم واکنش سریع جمعیت هلال احمر شهرستان بندر انزلی در پی وقوع سیل جهت کمک به حادثه دیدگان و همکاری با سایر نیروهای دست‌اندرکار به آستارا اعزام شد.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان