پنجشنبه, 06 مهر 1402
پنجشنبه, 06 مهر 1402
Thursday, 28 September 2023
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۳۵۲ ]

 

 

 

گیلان امروز- آب بندان ابوالحسن کلای بابل که به علت رسوب پساب های صنعتی به رنگ بنفش درآمده است، در مدار تخلیه از گِل و لای و لایروبی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، هر چند مجوز لایروبی این آب بندان هنوز صادر و نهایی نشده اما مقدمات این لایروبی که تخلیه آب و زهکشی داخل این آب بندان است، آغاز شده است.

دهیار روستای ابوالحسن کلا در پیامی که در گروه فضای مجازی روستای خود منتشر کرده است، بیان کرد که مجوز برای لایروبی این آب بندان هنوز صادر نشده و به دست ما نرسیده اما مقدمات لایروبی این آب بندان در حال انجام است.

روستای ابوالحسن کلای بابل که در ۱۵ کیلومتری جنوب بابل واقع شده است با شهرک صنعتی رجه در بندپی شرقی بابل حدود یک کیلومتر فاصله دارد که بخشی از پساب های صنعتی این شهرک از طریق رودخانه محلی "یکرو" در طول ۱۵ سال در این آب بندان نفوذ کرده تا جایی که حدود یک و نیم متر پساب در این آب بندان رسوب کرده است.

دهیار روستای ابوالحسن کلای بابل در گفت و گو با ایرنا گفت: از زمانیکه شهرک صنعتی رجه راه اندازی شد، مشکلات پسابی صنعتی این روستا آغاز شده است.

حمزه رستمی بیان داشت: در یک مقطعی اهالی روستا در این آب بندان ماهی کپور چهار کیلویی صید می کردند ولی در حال حاضر هیچ موجود زنده ای در این آب بندان زیست نمی کند بلکه حدود یک و نیم متر پساب صنعتی در این آب بندان رسوب کرده است.

این کارشناس شیمی اضافه کرد که نفوذ پساب های صنعتی در زمین های شالیزار و در داخل روستا سبب شد بیماری سرطان در این روستا رو به افزایش باشد و در حال حاضر در یک خانواده سه بیمار سرطانی وجود دارد.

وی گفت که در حال حاضر مقدمات لایروبی در این آببندان در حال انجام می باشد و با زهکشی تلاش می کنیم در گام نخست آب این آب بندان به طور کامل تخلیه و بعد از صدور مجوزها لایروبی آن آغاز شود.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان