شنبه, 23 تیر 1403
شنبه, 23 تیر 1403
Saturday, 13 July 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۴۲ ]

 

گیلان امروز- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری ساعت ۲۰ سیمای مرکز گیلان، اقدامات دانشگاه را در اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تشریح کرد.

محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری ساعت ۲۰ سیمای مرکز گیلان (شبکه باران) با محوریت اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به تشریح اقدامات دانشگاه در این خصوص پرداخت.

دکتر آشوبی با اشاره به اینکه قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دارای ۷۳ ماده است که ۴۳ ماده‌قانونی آن از تکالیف مستقیم و غیرمستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، گفت: از این ۴۳ ماده تکلیفی، ۳۳ ماده قانونی جزو وظایف تکلیفی دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

وی با بیان اینکه بر اساس ماده ۳۸ قانون جوانی جمعیت، آموزش و آگاه‌سازی زوجین پیش از ازدواج، بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است، تصریح کرد: در دانشگاه اقداماتی نظیر انجام مصاحبه تخصصی، تائید و جانمایی مربیان بهداشت و آموزش حقوق، اخلاق و احکام و روانشناسی از ابتدای ابلاغ قانون توسط مقام معظم رهبری طبق دستورالعمل همکاری بین بخشی انجام شده است. همچنین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دستگاهی یک‌ساله با ۷۰ نفر از مربیان بین دستگاهی در حال انجام است.

 آشوبی، برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه «سلامت جنسی زوجین ویژه مربیان بهداشت و سلامت جنسی » برای ۴۹ نفر مربیان بهداشت و سلامت جنسی»، آموزش‌های هنگام ازدواج و ۱۵ نفر از کارشناسان جوانی جمعیت شهرستان‌های تابعه را از دیگر اقدامات دانشگاه برشمرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه دانشگاه دارای ۱۶ مرکز آموزش و مشاوره هنگام ازدواج در ۱۷ شهرستان است، خاطر نشان کرد: تاکنون ۳۲۰ جلسه آموزشی برای ۱۵ هزار و ۳۹۸ زوج با پوشش ۹۴ درصدی برگزار شده است.

وی از شناسایی چهار هزار زوج نابارور در استان گیلان از ابتدای ابلاغ قانون جوانی جمعیت تاکنون خبر داد و افزود: . این زوج‌ها تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر هستند. همه این افرادی که شناسایی می‌شوند به مراکز درمانی ارجاع می‌شوند؛ با توجه به سطح خدماتی که به مراجعان ارائه می‌شود، پیش‌بینی می‌کنیم که بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از این اقدامات منتج به فرزند آوری شود.

دکتر آشوبی از راه اندازی یک مرکز فوق تخصصی ناباروری سطح سه فعال در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س)، سه مرکز درمان ناباروری خصوصی در استان و همچنین دو مرکز تخصصی سطح دو درمان ناباروری در قطب‌های شرق و غرب استان گیلان خبر داد و افزود: اقداماتی نظیر تأمین یک دستگاه سونوگرافی در رشت، تأمین جذب حداقل دونیروی کارشناس در زمینه‌ی جنین‌شناسی در آزمایشگاه و تأمین میز کار، دستگاه میکروسکوپ در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) انجام شده است. همچنین تعهد خدمات خاص ناباروری IVF، IUI، ICSI، FET، خدمات جنین اهدایی و رحم اجاره‌ای فرد نابارور گیرنده بر اساس سطح مجوز مراکز درمان ناباروری و همچنین افزایش داروهای نازایی در تعهد از ۱۵ قلم در سال ۱۴۰۰ به ۶۳ قلم در سال جاری از دیگر اقداماتی است که دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حوزه درمان زوج‌های نابارور در بخش دارویی ارائه کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از فعالیت سه مرکز ناباروری خصوصی در استان خبر داد و یادآور شد: هر سه مرکز درمانی ناباروری خصوصی با بیمه پایه عقد قرارداد دارند و به‌صورت صد درصدی، متعهد به جبران هزینه‌ها هستند. ضمنا هم‌اکنون ۶۱ مطب پزشکی بر اساس قراردادی که با بیمه‌ها دارند، در حوزه جوانی جمعیت مشارکت فعالانه دارند.

وی با بیان اینکه دو پزشک متخصص طب سنتی در استان مشاوره‌های ناباروری به زوج‌ها ارائه می‌کنند، گفت: با توجه به استقبال زوج‌های نابارور از طب سنتی، این نوید را به هم استانی‌های عزیزمان می‌دهیم که به‌زودی کلینیک تخصصی طب سنتی درمان ناباروری در کلینیک شهدای سلامت رشت دایر خواهد شد.

آشوبی، یکی از طرح‌های ضربتی نظام سلامت در کشور، را اجرای طرح نفس (نجات فرزندان سقط) عنوان کرد و افزود: در این طرح که با مشارکت بسیج جامعه پزشکی و خیرین بزرگوار انجام می‌شود، اقدامات حمایتی و مداخله‌ای توسط همکاران بهداشت و درمان در راستای حمایت از خانواده‌ها و مادران باردار انجام می‌شود. در این فرایند پیامدهای سقط‌جنین، آسیب‌های روحی و جسمی احتمالی به مادران و خانواده آموزش داده شده و اقناع مادران در نخستین مرتبه از مراقبت انجام می‌شود. خوشبختانه با استفاده از ظرفیت مردم و خیران تاکنون، حداقل ۱۵۰ مادر از سقط‌جنین خودداری کرده و حاملگی آن‌ها ادامه داشته و خوشبختانه ده‌ها نوزاد نیز از این مادران پا به چرخه حیات گذاشته‌اند.

رئیس دانشگاه، عدم همراهی و غفلت بسیاری از دستگاه‌های موازی در اجرای قوانین تکلیفی جوانی جمعیت را یکی از بزرگ‌ترین موانع در این مهم برشمرد و افزود: اجرای صددرصدی تکالیف قانونی منوط به همراهی دستگاه‌های متولی و مشارکت‌کننده است. خوشبختانه در استان گیلان قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده راه‌اندازی شده و نسبت به رفع موانع، برنامه‌ریزی می‌شود.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان