شنبه, 23 تیر 1403
شنبه, 23 تیر 1403
Saturday, 13 July 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۴۲ ]

گیلان امرو- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار درخواست برای پایبندی ایران به تعهدات برجامی پیش از واشنگتن، گفت تهران باید تمام اقدامات کاهش تعهدات را به عقب برگردانده و از برداشتن گام‌های بیشتر اجتناب کند.

به گزارش فارس، علی‌رغم تاکید مکرر مقام‌های سیاسی و تحلیلگران بین‌المللی مختلف درباره لزوم بازگشت آمریکا به برجام، واشنگتن بار دیگر درخواست نابجای خود مبنی بر اینکه ایران ابتدا باید به توافق هسته‌ای بازگردد، تکرار کرد.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه در پاسخ به سوالی درباره ضرب‌الاجل ایران برای کاهش بیشتر محدودیت‌های برجامی، گفت: «البته که ما از تهدید ایران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و همچنین دیگر اقدامات بازرسی ذیل توافق سال ۲۰۱۵، آگاه هستیم».

به نوشته وبگاه وزارت خارجه آمریکا، پرایس طی نشست خبری روزانه با اشاره به دیگر اقدامات ایران از جمله افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، اظهار داشت: «خبر خوب این است که تمام این گام‌ها، برگشت‌پذیر هستند و مسیر برای دیپلماسی [با ایران] همچنان باز است».

وی ادامه داد: «ما و متحدانمان تاکید کرده‌ایم که ایران باید این گام‌ها را به عقب برگرداند و از برداشتن گام‌های بیشتر که بر تعهداتش به آژانس اتمی اثر می‌گذارد، اجتناب کند... ایران باید همکاری کامل و به موقعی با آژانس اتمی داشته باشد».

این مقام آمریکایی با تکرار زیاده‌خواهی اخیر واشنگتن درباره برجام، گفت: «پیشنهاد ما هنوز روی میز است، اینکه اگر ایران پایبندی کامل به توافق را از سر بگیرد، ما هم همین کار را خواهیم کرد. همانطور که قبلا شنیده‌اید، این توافق برای ما، کف [سیاست‌های بایدن] است، نه سقف آن و ما می‌خواهیم ورای توافق ۲۰۱۵ برویم».

پرایس ادامه داد: «می‌خواهیم آن را تقویت و تمدید کرده و با توافق‌های متعاقب برای رسیدگی به دیگر حوزه‌های نگرانی درخصوص روابط با ایران، از جمله برنامه موشکی بالستیک ایران، آن را گسترش دهیم».

به اشتراک بگذارید:
برچسب‎ها : برجام, هسته ای

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان