یکشنبه, 13 فروردین 1402
یکشنبه, 13 فروردین 1402
Sunday, 02 April 2023
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۲۲۰ ]

 

گیلان امروز- رئیس اداره امور بهداشت ایمنی محیط زیست و انرژی (HSEE) سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان اظهار کرد: طبق برآوردها بخش صنعت گیلان نسبت به سایر استان‌های کشور کمترین سهم را از تولید گازهای گلخانه‌ای و آلایندگی دارد.

علیرضا رهبر در گفت و گو با ایرنا افزود: استان گیلان در بخش صنایع از استان‌های برتر دراین زمینه است چون عمده واحدهای تولیدی گیلان به سوخت پاک گاز طبیعی مجهز هستند و به ندرت و درصورت اجبار از سوخت مایع استفاده می‌کنند.

وی افزود: تنها یک واحد تولیدی سیمان با رعایت محدودیت مصرف گاز در فصل سرما مواجه است که با تایید اداره کل محیط زیست و واحدهای نظارتی با استفاده از فیلتر هوا از نفت کوره مازوت استفاده می‌کند.

وی تعیین میزان آلودگی هوا را از وظایف محیط زیست دانست و گفت: این مجموعه و دستگاه های ناظر بر این بخش نظارت دارند و ما بعنوان دستگاه همکار تلاش می کنیم واحدهای صنعتی خود را مجاب تا سیستم ها را به روز کرده و کمترین آلودگی را داشته باشند و در این زمینه هم تا حدودی موفق بوده ایم.

رئیس اداره امور بهداشت ایمنی محیط زیست و انرژی (HSEE) سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ادامه داد: درصورت قرار گرفتن واحدهای صنعتی در لیست کارخانه‌های آلاینده این واحدها باید یک درصد از فروش خود را بعنوان جریمه آلایندگی بپردازند.

وی تعداد کارخانه‌هایی که در لیست آلایندگی هوا قرار دارند را محدود به سه واحد دانست و اضافه کرد: عمده آلودگی‌های واحدهای صنعتی استان مربوط به پساب های صنعتی است که البته با اقدامات انجام شده در این مدت تعداد آنها بسیار کم شده و آلایندگی همین واحدها هم بزودی با اتصال به تصفیه خانه‌های شهرک‌های صنعتی رشت به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت.

وی در ادامه ماموریت این اداره را ارتقاء چهار محور بهداشت و سلامت، ایمنی شغلی، محیط زیست و بهبود عملکرد مصرف انرژی عنوان کرد و افزود: ساختار این اداره از سال ۹۳ در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای یکپارچه کردن این محورها شکل گرفت تا واحدهای صنعتی را به سمت رعایت این موارد سوق دهد.

رئیس اداره امور بهداشت ایمنی محیط زیست و انرژی (HSEE) سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان بیان کرد: در زمان آغاز به کار این اداره تعداد واحدهای صنعتی آلاینده در لیست اداره محیط زیست بیش از ۱۸۰ واحد بود که در بخشهای آب، خاک و هوا دارای آلودگی بودند که با برنامه ریزی ها و تلاش واحدهای صنعتی اینک به طور میانگین ۴۰ واحد صنعتی آلاینده در گیلان داریم و درتلاشیم این واحدها هم با اقدامات اصلاحی از لیست آلاینده‌ها خارج شوند.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان