دوشنبه, 01 مرداد 1403
دوشنبه, 01 مرداد 1403
Monday, 22 July 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۴۷ ]

گیلان امروز - مشاور دولت پیشین آمریکا گفت، دونالد ترامپ درباره صدور دستور ترور بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه صحبت کرده بود.

به گزارش ایسنا، مشاور دولت پیشین آمریکا گفت، دونالد ترامپ درباره صدور دستور ترور بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه صحبت کرده بود.

کی.تی مک‌فارلند، معاون سابق مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، چند هفته پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ این رئیس جمهوری سابق مدعی شد که بشار اسد را بیرون می‌اندازد.

اظهارات این مشاور در مصاحبه با سری مستندهای جدید شبکه بی‌بی‌سی تحت عنوان “ترامپ جهان را می‌گیرد” مطرح شد.

مک‌فارلند، از مقام‌های دفاعی سابق گفت: من گفتم خب آقای رئیس جمهور شما نمی‌توانید این کار را بکنید. او پرسید چرا؟ من هم گفتم چون این یک اقدام جنگی است.

ترامپ نگاهی به من کرد و طبق معمول خودش با قیافه جدی دست به سینه شد.

براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، خانم مک‌فارلند چند ماه بعد به دلیل نگرانی‌ها درباره حزب‌گرایی او اخراج شد. او اکنون تحلیلگر شبکه خبری فاکس نیوز است.

این قسمت از برنامه بی‌بی‌سی که در روزهای آینده منتشر می‌شود، جزئیات دیگری از افراد مطلع درباره تصمیم‌های سیاست خارجی دولت ترامپ را افشا می‌کند.

به گفته فیونا هیل که در شورای امنیت ملی آمریکا خدمت می‌کرد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه توانست ترامپ را طی یک تماس تلفنی با شماره شخصی او برای خارج ساختن نیروها از سوریه متقاعد کند و موجب شود تا ترکیه، روسیه و داعش نفوذ بیشتری در این منطقه به دست آورند.

مقام‌های سابق آمریکایی همچنین نکاتی را درباره تصمیم‌گیری این دولت در رابطه با مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی مطرح کردند. براساس گزارش‌ها، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ترامپ را متقاعد کرد تا فلسطینی‌ها را به حاشیه رانده و روی متحد کردن کشورهای عرب علیه “یک دشمن مشترک” متمرکز شود.

رون درمر، سفیر تل‌آویو در آمریکا به بی‌بی‌سی گفت: نخست وزیر نهایت تلاشش را کرد تا رئیس جمهور ترامپ متقاعد شود که یک امکان واقعی برای پیشرفت استراتژیک با کشورهای عربی وجود دارد. وقتی اسرائیلی‌ها و رهبران عربی یک طرف باشند، وقتی بحث ایران است،بقیه مجبورند توجه کنند.

رهبران فلسطینی گفتند که تیرگی در روابط با دولت ترامپ دلیل دیگری هم داشت؛ قدس.

حسام زملط، رئیس سازمان آزادی‌بخش فلسطین در آمریکا در مستند بی‌بی‌سی گفت که دولت ترامپ از وعده خود برای عدم انتقال سفارتش از تل‌آویو به قدس برگشت. او گفت: من جارد کوشنر، داماد رئیس جمهوری آمریکا را متوجه کردم که اگر او این کار را کند، دیگر ما را نمی‌بیند. دقیقا آخرین جمله‌ای که به او گفتم این بود که این آخرین نشست میان ما خواهد بود و واقعا هم آخرین نشست ما شد.

نمایندگان دونالد ترامپ به درخواست روزنامه ایندیپندنت برای اظهارنظر پاسخی ندادند.

به اشتراک بگذارید:
برچسب‎ها : ترامپ

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان