دوشنبه, 01 مرداد 1403
دوشنبه, 01 مرداد 1403
Monday, 22 July 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۴۷ ]
نشریه آتلانتیک بررسی کرد:

شمایل آمریکای بدون ترامپ

۱۳۹۹/۱۱/۲۳ چاپ

گیلان امروز - "پیتر نیکولاس" نویسنده و خبرنگار حوزه کاخ سفید "نشریه آتلانتیک" در گزارشی، به مساله جایِ خالی ترامپ برای آن دسته از تحلیلگران و پژوهشگرانی پرداخته که به طور روزانه و مستمر، امور مربوط به او (به عنوان رئیس جمهور آمریکا) را پوشش می‌دادند و اکنون (با خروج ترامپ از قدرت)، به آرامشی قابل توجه دست یافته اند.

وی در این رابطه می‌نویسد: «دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا که روزگاری در دوره حضور خود در قدرت، از هیچ جنجالی افکنی دریغ نمی‌ورزید و هر مطلبی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاشت و ایجاد بحران می‌کرد، به صورت ناگهانی (و پس از کنار رفتن از قدرت)، به تمامی این نوع از رویه‌های خود پایان داده است. این مساله در نوع خود می‌تواند برای بسیاری از آن‌هایی که به این نوع از رفتار‌های ترامپ عادت کرده بودند و انرژی ذهنی زیادی را صرف وی می‌کردند، گمراه کننده و عجیب به نظر برسد. تعداد زیادی از ناظران، تحلیلگران و چهره‌های دانشگاهی که لحظه به لحظه، اعمال و اقدامات ترامپ را دنبال می‌کردند، اکنون با یک وضعیت جدید رو به رو شده اند: "آمریکایِ بدون ترامپ". آن‌ها اکنون می‌توانند وقت زیادی برای قدم زدن و یا خوابیدنِ با آرامش صرف کنند. آن‌ها اکنون می‌توانند با آرامش به گوشی تلفن همراه خود بنگرند و هیچ نگرانی از این نداشته باشند که مبادا ترامپ، جنگی را آغاز کرده باشد و یا اتحادی را درهم شکسته باشد.

"شِری برمن" استاد علوم سیاسی در "کالج برنارد" که به مطالعه دموکراسی و همچنین سیاست‌های دونالد ترامپ مشغول بوده می‌گوید: "من در شرایط فعلی که ترامپ از قدرت کنار رفته، احساس می‌کنم که انگار از یک زندان آزاد شده ام. اکنون من می‌توانم به موضوعات جالب دیگری در عرصه معادلات سیاسی آمریکا بپردازم که از میزان جنجال کمتری برخوردار هستند".

"مَت گرتز" تحلیلگر مسائل سیاسی در آمریکا نیز در دوران حضور ترامپ، پروژه پژوهشی را دنبال می‌کرد که به نوعی، لحظه به لحظه از حیات او را با اقدامات جنجالی ترامپ گره زده بود. وی تک تکِ توئیت‌های ترامپ و ارتباط آن با رویه‌های شبکه تلویزیونی فاکس نیوز را دنبال می‌کرد. در واقع او سعی داشت تا بفهمد که تا چه اندازه، اخبار تلویزیونی، بر رویه‌های ترامپ تاثیرگذارند.

گرتز برای تحقق این پروژه پژوهشی خود، عملا در جهانِ ترامپ زندگی می‌کرد. در این راستا، هر وقت ترامپ توئیت زنی می‌کرد، مت گرتز در حالت فوق العاده قرار می‌گرفت. وی می‌گوید: "من هر لحظه رویه‌های توئیتری ترامپ را چک می‌کردم. گاهی اوقات در بیرون از منزل با دوستانم بودم و گوشی تلفن همراه خود را نگاه می‌کردم و دوستانم به من می‌گفتند: "خوب، این دفعه ترامپ قرار است چه اقدامی انجام دهد؟ "گرتز مجبور بوده تا ریشه‌های هر توئیت ترامپ را در برنامه‌های فاکس نیوز دنبال کند تا بفهمد چه چیزی ترامپ را به یک توئیت زنی خاص، تحریک کرده است. این عمل به یک اقدام روتین و منظمِ روزانه برای گرتز تبدیل شده بود. وی می‌گوید: "من دقیقا در چهار سال حضور ترامپ در قدرت، فاکس نیوز و همچنین توئیت‌های ترامپ را لحظه به لحظه دنبال می‌کردم".

در این راستا، من از مت گرتز پرسیدم که آیا اکنون در زندگی خود، حس وجود یک حفره و خلا را دارد (با توجه به کنار رفتن ترامپ از قدرت)؟ وی پاسخ داد: "نه. وضعیت کنونی واقعا عالی است. من درست استراحت می‌کنم و با خانواده ام برای قدم زدن بیرون می‌روم. من دیگر ترسی از این ندارم که ترامپ قرار است یک توئیت جنجالی کند و من در زمانی که در حالِ گردش در بیرون از خانه هستم، باید فورا به خانه ام بازگردم".

با این همه، نباید فراموش کرد که با توجه به روند مجدد استیضاح ترامپ، او بار دیگر به صحنه و مرکز توجهات باز خواهد گشت. از سویی باید به این نکته نیز توجه داشت که "ترامپیسم"، ابعادی گسترده داشته و دارد. ترامپ هنوز هم در میان جمهوریخواهان نفوذ دارد و می‌تواند از این مساله استفاده کند. "سارا لانگ وی" از منتقدان جدی ترامپ می‌گوید: "ترامپ از قدرت کنار رفته با این حال، دیوانگی و جنون ترامپیسم همچنان در سرجای خود قرار دارد و جامعه آمریکا را در ابعاد مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد".

جانشین دونالد ترامپ احتمالا از منزوی شدن وی متاسف نیست. "جن ساکی" دبیر مطبوعاتی "جو بایدن" در یک نشست خبری در پاسخ به این پرسش که آیا در نبودِ ترامپ، کار‌ها به خوبی و با آرامش پیش می‌رود یا خیر گفت: "شاید این باور برای شما بسیار سخت باشد با این حال ما وقت زیادی را در دولت جدید آمریکا، صرف صحبت کردن و یا فکر کردن در مورد دونالد ترامپ نمی‌کنیم. کاملا واضح است: وقتی می‌گوییم رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ، یعنی اینکه وی دیگر در قدرت نیست و کنار رفته است".

"لِن فونته" نویسنده و تحلیلگر سیاسی از نیویورک می‌گوید: "ترامپ حتی برای آن دسته از آمریکایی‌هایی که نمی‌توانند وی را تحمل کنند، به نوعی اعتیاد تبدیل شده است. خودِ من در این حالت هستم و سعی می‌کنم خود را از آن خارج کنم".

برای آن دسته از افرادی که کارشان مرتبط با ترامپ و اقدامات و رویه‌های وی بود، خلا حضور او در قدرت، آرامش بیشتری را (در کنار برخی نگرانی‌های ویژه از اقدامات آتی ترامپ) به ارمغان آورده است. "مایک الگان"، نویسنده حوزه تکنولوژی می‌گوید که در دوران حضور ترامپ در قدرت و در پاسخ به توئیت زنی‌های وی، او نیز هزاران پیام توئیتری ارسال کرده است. امید اصلی الگان این بود که حامیان افراطی ترامپ، توئیت‌ها و پیام‌های وی را نیز بخوانند و تا حدی تاثیر آن ها، از ترامپ و اقدامات افراطی وی فاصله بگیرند.

الگان به من گفت: "ترامپ، وقت و انرژی زیادی از انسان‌هایی نظیر من می‌گرفت. زمانیکه که توئیتر، ترامپ را از شبکه‌اجتماعی خود کنار گذاشت، من واقعا هیجان زده و حتی شوکه شدم. الگان تاکید کرد که یکی از مهمترین دغدغه‌های وی این بوده که فکر می‌کرده توئیت‌های او که علیه ترامپ منتشر می‌شده اند، هیچ تاثیری بر حامیان افراطی رئیس‌جمهور‌سابق آمریکا نداشته اند. حامیان ترامپ خود را از نظر فکری در سطح بالایی می‌دیدند و فقط، ترامپ را رهبر خود می‌دانستند و تنها استدلال‌های وی را می‌پذیرفتند".

"نیک شاپیرو" تحلیلگر و پژوهشگر آمریکایی، در دوره حضور ترامپ در قدرت، عملا بر روی یک تار مو زندگی می‌کرد. وی سناریو‌های مرتبط با تحرکات احتمالی ترامپ را در حوزه‌های مختلف، تهیه می‌کرد. در زمان ترامپ، به هر دلیلی امکان داشت تا وی به عنوان رئیس جمهور آمریکا، با شهروندان و شرکت‌های آمریکایی، یک جنگ و نبرد تمام عیار را آغاز کند. شاپیرو و گروه تحت امر وی در موراد متعددی نیز به مخالفان ترامپ در مورد اقدامات احتمالی وی (ترامپ) علیه آن ها، مشاوره می‌داد. با خروج ترامپ از قدرت، شاپیرو و گروهش تا حد زیادی از کار افتاده اند. وی می‌گوید: "در دوره ترامپ، روزِ خود را با ترامپ آغاز و با وی به پایان می‌بردیم. در میان روز تا شب، شما باید به دقت، ترامپ و رویه‌های وی را رصد می‌کردید".

با این حال هیچ تضمینی نیست که ترامپ بار دیگر با جنجال‌های فراوان، در عرصه معادلات سیاسی و اجتماعی آمریکا ظاهر نشود. شاید اگر ترامپ بخواهد تا بار دیگر برای سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود، جنجال‌های زیادی را در آمریکا ایجاد خواهد کرد.

اغلب افرادی که مسائل و امور مرتبط با ترامپ را دنبال می‌کنند، اکنون راحت می‌خوابند و آرامش دارند. با این حال باید توجه داشت که هیولای ترامپ و جنجال‌های او، همچنان نزدیک است. این هیولا فقط در روز‌های جاری که ما در آن هستیم، (هنوز) خود را نمایان نکرده است».

به اشتراک بگذارید:
برچسب‎ها : ترامپ

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان