یکشنبه, 12 آذر 1402
یکشنبه, 12 آذر 1402
Sunday, 03 December 2023
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۰۳ ]
رییس قوه قضاییه:

برنامه هسته ای هرگز متوقف نشده است

۱۳۹۹/۱۱/۲۳ چاپ

رئیس قوه قضاییه گفت: هیچ کشوری مانند عراق وجود ندارد که این همه نزدیک به جمهوری اسلامی ایران باشد و ریشه‌های این مسئله به مدنیت و باور‌های دو ملت بر می‌گردد.

به گزارش فارس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در گفت‌وگو با تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی از جمله شبکه تلویزیونی عراقی العهد عراق گفت که چشم انتظار همکاری با عراق و کشور‌های همجوار هستیم و این امر از اولویت برای ما برخوردار است.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد که جنایت ترور فرماندهان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نقض عرف‌های بین المللی و حاکمیت عراق بود و باید عاملان آن مجازات شوند.

رئیس دستگاه قضا درباره انرژی هسته‌ای نیز گفت: ما در زمینه انرژی هسته‌ای هرگز متوقف نخواهیم شد و در زمینه دفاعی هر روز شاهد توسعه و پیشرفت هستیم.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانع ما نخواهد شد و جلوی ما را برای صادرات نفت نخواهد توانست بگیرد.

رئیس قوه قضاییه در این مصاحبه که برگردان عربی آن را شبکه تلویزیونی العهد عراق پخش می‌کرد، خاطرنشان کرد که داعش ساخته آمریکا است و صهیونیست‌ها و آمریکا آن را برای کسب منافع خود ایجاد کردند.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: این آمریکا بود که داعش را ساخت و ادعا می‌کند که با آن می‌جنگد.

رئیس دستگاه قضایی کشورمان درباره جنایت ترور فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس در یکسال پیش در فرودگاه بین المللی بغداد تاکید کرد که آمریکا در ارتکاب جنایت فرودگاه تنها نبود بلکه برخی افراد مرتبط با برخی کشور‌ها در آن مشارکت داشتند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد که هرکشور یا شرکت یا فردی که در عملیات ترور این فرماندهان شهید مشارکت داشته است، مورد تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

آیت الله رئیسی تاکید کرد که ما آماده همکاری با عراق در پرونده ترور فرماندهان شهید تا رسیدن به نتایج مورد نظر هستیم.

رئیس قوه قضاییه گفت: باید نیرو‌های آمریکایی از منطقه اخراج شوند، زیرا حضور آن‌ها خطر به شمار می‌رود.

آیت الله رئیسی سپس با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد: این انتخابات چهره واقعی آمریکا را نشان داد و ما نشانه‌های زوال آمریکا را می‌بینیم.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از مصاحبه خود به امضای سه یادداشت تفاهم همکاری حقوقی و قضایی در سفر کنونی خود به عراق اشاره کرد و افزود: سفر ما به عراق برای همکاری با بغداد در مبارزه با جرایم و تروریسم صورت گرفته است.

آیت الله رئیسی تصریح کرد که روابط و همکاری بین ایران و عراق در مسیر توسعه و گسترش در زمینه‌های مختلف حرکت می‌کند.

هیچ کشوری مانند عراق به ایران نزدیک نیست
رییس قوه قضائیه درباره روابط بین ایران و عراق تاکید کرد که این روابط در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در حال توسعه و پیشرفت است.

به گفته آیت الله رئیسی این روابط در باور‌های مشترک دو ملت و فرهنگ نزدیک به هم دو کشور ریشه دارد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: هیچ کشوری مانند عراق وجود ندارد که این همه نزدیک به جمهوری اسلامی ایران باشد و ریشه‌های این مسئله به مدنیت و باور‌های دو ملت بر می‌گردد.

به گفته آیت الله رئیسی، در خصوص همکاری قضایی رایزنی‌های خوبی را در عراق داشتیم و در جریان سفر قبلی «فائق زیدان» رییس شورای عالی قضایی عراق به تهران، این همکاری بین دو کشور شکل گرفت و در آستانه چهل و دومین سال پیروزی انقلاب اسلامی، سفر من به دعوت فائق زیدان بغداد اتفاق افتاد تا در زمینه مبارزه با فساد و مواد مخدر و جرایم سازمان یافنه و پولشویی دو کشور با هم همکاری کنند.

به گفته رئیس دستگاه قضا نباید اجازه داد مجرمان احساس امنیت در دو کشور کنند و قانون استرداد مجرومین به امر مبارزه با فساد کمک خواهد کرد، اما آنچه در این قضیه مهم است وجود اراده و عزم است تا مجرمان در تنگنا قرار گیرند.

رئیس قوه قضاییه به امضای سه یادداشت تفاهم همکاری قضایی و حقوقی با عراق در جریان سفرش به بغداد اشاره کرد و گفت که همکاری قضایی بین دادستانی‌های دو کشور، مبارزه با فساد با یادداشتی که بین کمیته مبارزه با فساد عراق و سازمان بازرسی کل ایران امضا شد و همچنین یادداشت امضا شده بین دو وزارت دادگستری ایران و عراق مهمترین یادداشت‌های امضا شده هستند.

به اشتراک بگذارید:
برچسب‎ها : رییسی هسته ای

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان