دوشنبه, 10 مهر 1402
دوشنبه, 10 مهر 1402
Monday, 02 October 2023
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۳۵۵ ]

 

گیلان امروز- رئیس کل بانک مرکزی گفت: با هماهنگی و همکاری خوبی که با وزرات امورخارجه انجام شده است در روزهای آینده خبرهای خوبی از آزادسازی منابع ارزی ایران اعلام می شود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی در آئین رونمایی از درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز صرافی‌ها با تشریح اقدامات انجام شده در راستای افزایش شفافیت و تعمیق بازار ارز طی ماه‌های اخیر در گفت: بانک مرکزی از هر اقدامی برای تعمیق بازار ارز استقبال می‌کند.

وی تصریح کرد: اولین اقدام در این زمینه راه اندازی بازار توافقی ارز بود که ابتدا به صورت محدود انجام شد و پس از آن گسترش پیدا کرد و در حال حاضر تابلو مشخصی در بازار متشکل ارزی برای این اختصاص یافته است.

دکتر صالح آبادی دومین اقدام در این خصوص را انتشار لحظه‌ای نرخ و حجم معاملات و تقاضاها در بازار ارز توافقی از طریق سامانه بازار متشکل برای عموم مردم و فعالان بازار دانست و گفت: این اقدام نقش مهمی در افزایش شفافیت بازار ارز داشته و عموم مردم می‌توانند جزئیات نرخ‌ها و معاملات و تقاضاها را بازار ارز توافقی مشاهده کنند و در جریان آخرین تغییرات قرار گیرند.

وی با اشاره به رونمایی از درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز صرافی‌ها از امروز گفت: سومین اقدام ارزنده‌ای که از امروز و در راستای تعمیق بازار ارز عملیاتی شده است اعلام نرخ خرید و فروش ارز توسط هر صرافی به صورت برخط از طریق سامانه بازار متشکل است.

صالح آبادی ادامه داد: پیش از این هر صرافی نرخ‌های خرید و فروش خود را از طریق ویترین صرافی اعلام می‌کرد و عموم مردم برای اطلاع از نرخ‌ها باید به صرافی مراجعه می‌کردند اما از امروز این نرخ‌ها علاوه بر ویترین صرافی‌ها در سامانه بازار متشکل ارزی به تفکیک هر صرافی اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه این اقدام به شفافیت و عمق بخشی بازار ارز کمک می‌کند ادامه داد: البته در حال حاضر تعدادی از صرافی‌ها نرخ خود را در این سامانه اعلام می‌کنند اما به تدریج کلیه صرافی‌های عضو بازار متشکل نرخ‌های اعلامی خود را در این سامانه اعلام خواهد کرد.

صالح آبادی افزود: همچنین در روزهای آینده امکانی ایجاد می‌شود که مردم علاوه بر روش‌های موجود بتوانند خرید ارز خود از بازار توافقی را به صورت آنلاین از طریق صرافی انجام دهند و وجه ان را در حساب خود و یا به صورت صورت فیزیکی دریافت کنند.

 

رشد ۸۰ درصدی تأمین ارز در سامانه نیما

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش قابل ملاحظه معاملات در سامانه نیما گفت: در شش ماهه ابتدایی سال جاری معادل ۲۲ میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار در سامانه نیما معامله ارز انجام شده در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته معادل ۱۲ میلیارد و ۳۶۲ میلیون دلار بود که این آمار بیانگر رشد ۸۰ درصدی معاملات در نیما در سال جاری است.

وی ادامه داد: همچنین طی شش ماهه سال جاری حجم معاملات در بازار متشکل ارزی به صورت اسکناس و برای تأمین نیازهای خدماتی، ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

صالح آبادی همچنین با اشاره به اثرات مثبت سیاست حذف ارز ترجیحی گفت با اجرای این سیاست تقاضاهای کاذب در بازار ارز کاهش پیدا کرده و نیازها واقعی شده است؛ در واقع نیاز ارزی کاذب برای ارز ۴۲۰۰ بالا بود و با حذف این موضوع ارز قابل ملاحظه برای فروش در سامانه نیما وجود دارد و صرافی‌ها توانند از این ارزها برای تأمین کالاهای اساسی و غیر اساسی استفاده کنند.

 

اقدامات عملی برای آزادسازی منابع بلوکه شده

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اخبار منتشر شده در مورد آزادسازی قریب الوقوع ۷ میلیارد دلار ارزهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی تصریح کرد: خوشبختانه با هماهنگی و همکاری خوبی که با وزرات امورخارجه انجام شده است پیشرفت‌های خیلی خوبی در این زمینه انجام شد که فعلاً به جزئیات آن اشاره نمی‌کنم و در روزهای آینده خبرهای خوبی در این زمینه در حوزه عمل اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: منابع ارزی، جزئی از دارایی‌های ملت ایران است و باید در راستای منافع کشور مورد استفاده قرار بگیرد. در همین راستا هم بانک مرکزی با همکاری دستگاه دیپلماسی از ابتدای استقرار دولت، پیگیری این موضوع را بطور جدی در دستور کار قرار داد که در یک مرحله، خوشبختانه منجر به آزادسازی بخشی از منابع مسدودی در انگلیس پس از بیش از ۴۰ سال گردید که رسماً هم در این خصوص اطلاع رسانی شد.

صالح آبادی ادامه داد: در خصوص سایر منابع مسدودی هم مذاکرات فشرده و مستمری در راستای استیفای حقوق قانونی ملت ایران انجام و طی هفته‌های اخیر هم پیشرفت خوبی در این خصوص حاصل شده، البته برخی ملاحظات بانکی در این زمینه باقی است که به طرف‌های مقابل اعلام شده و نمایندگان طرفین در حال پیگیری این موضوع هستند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان