یکشنبه, 13 آذر 1401
یکشنبه, 13 آذر 1401
Sunday, 04 December 2022
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۱۴۲ ]

 

بخش اقتصاد- گزارش شرکت بریتیش پترولیوم، ایران را چهارمین مصرف کننده بزرگ گاز در دنیا پس از آمریکا، روسیه و چین معرفی کرده است.کشورهایی که همگی پرجمعیت اند.

با این حال بررسی ها نشان می دهد که سرانه مصرف درکشور ما در مقایسه با 10 کشور بزرگ مصرف کننده گاز خیلی غیر عادی نیست.هر چند باید به واقعیات متعددی درخصوص اتلاف این حامل انرژی مهم در کشور اشاره کرد.

اگر چه ایران جزو پنج کشور نخست تولیدکننده گاز دنیاست اما مصرف بالا سبب شده در زمره کشورهای بزرگ مصرف کننده از این منظر قرار گیرد. در این خصوص دیروز خبرگزاری فارس گزارش داد که طبق هفتاد و یکمین گزارش سالانه شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم (BP) با عنوان «مرور آماری انرژی جهان 2022» ایران با مصرف 241.1 میلیارد متر مکعب گاز، چهارمین مصرف کننده بزرگ گاز دنیا درسال 2021 است. این درحالی است که چند ماه قبل نیز این شرکت در گزارشی، ایران را چهارمین تولیدکننده بزرگ گاز دنیا با تولید 256.7 میلیارد متر مکعب اعلام کرده بود. این بدان معناست که حدود 94 درصد از گاز تولیدی ایران، تنها در داخل مصرف می شود.

طبق گزارش بریتیش پترولیوم، ایران در شرایطی چهارمین مصرف کننده گاز در دنیا شناخته می شود که کشورهای اول تا سوم در این فهرست یعنی آمریکا، روسیه و چین، جملگی جزو کشورهای با جمعیت بالا به شمار می روند. با این حال این سوال مطرح می شود که ایران با جمعیت زیر 100 میلیونی احتمالاً در مقایسه با کشورهای پرجمعیت، مصرف گاز بسیار بالایی دارد.

هر چند بیان وابستگی بین مصرف گاز و جمعیت در کشورهای مختلف به بررسی های بیشتر نیاز دارد اما به طور سرانگشتی می توان سرانه مصرف گاز در 10 کشور پرمصرف را مد نظر قرارداد. جدول پایین این موضوع را نشان می دهد.

همان طور که ملاحظه می شود، مصرف سرانه گاز در ایران در حالی به 2790 متر مکعب در سال می رسد که این رقم به عنوان مثال در آمریکا 2465، در روسیه با اقلیم سرد 3250، در چین 2620، در کانادا با اقلیم سرد 3161، در عربستان با اقلیم گرم 3370، در آلمان 1073 و انگلستان 1130 متر مکعب در سال است بنابراین می توان گفت سرانه مصرف گاز در کشور ما در مقایسه با سایر 10کشور بزرگ مصرف کننده گاز خیلی غیر عادی نیست.

با این حال داده ها و گزارش های دیگر نشان می دهند که جلوی فرصت تولید بالای گاز در کشور برای رشد صادرات این محصول راهبردی، هم اینک با مصرف بالا و غیر بهینه گرفته شده است. به طوری که حتی در سند «تراز تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور» که انتهای سال 99 ابلاغ شد، به صراحت پیش بینی تراز منفی گاز کشور در سال های 1400، 1404 و ... بیان شده است.

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان