یکشنبه, 01 خرداد 1401
یکشنبه, 01 خرداد 1401
Sunday, 22 May 2022
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۹۹۱ ]

 

 

 

بهرام قربانپور

پس از اجرای طرح اصلاح قیمت چهار قلم کالای اساسی با هدف «مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها»، به بازار، فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های عرضه کالا و اجناس در مرکز گیلان آمدیم تا از التهابات احتمالی افزایش قیمت‌ها و نگرانی‌های مردم در این حوزه گزارشی تهیه کنیم.

وقتی وارد بازار می‌شوید ازدحام و شلوغی‌ها در فروشگاه‌ها به چشم می‌خورد، صف خرید اجناس از جمله روغن و مرغ بسیار طولانی و خسته کننده است، مردم در صدد خرید مایجتاج اولیه زندگی هستند وقتی با آنها هم صحبت می‌شوید از گرانی‌ها، کمبود برخی اجناس و بی ثباتی قیمت‌ها گلایه دارند، اما از یک سو افزایش یارانه‌ها را اقدامی ارزشمند برای جبران افزایش قیمت‌ها تلقی می‌کنند.

افزایش رسمی چهار قلم کالا اعم از مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات سبب شده تا مردم برای تهیه این اقلام به فروشگاه‌ها و مراکز خرید مراجعه کنند و آنطور که مدیران فروشگاه‌ها عنوان می‌کردند، وضعیت شلوغی و حضور مردم در یکی دو روز اخیر نسبت به سایر روزها متفاوت بوده است.

 

جای خالی روغن و مرغ در فروشگاه‌ها

اما وقتی سراغ روغن را از قفسه فروشگاه‌ها گرفتیم با قفسه خالی مواجه شدیم، قفسه‌هایی که به محض پر شدن، خالی می‌شد و همین موضوع دغدغه و نگرانی مردم را دوچندان کرده است، البته این موضوع در برخی فروشگاه‌ها برای لبنیات هم صدق می‌کرد. فروشگاه‌های عرضه مرغ هم تمام اجناسشان به فروش رفته بود و دیگر مرغی برای فروش نداشتند و بعضاً کرکره‌هایشان را پایین کشیده بودند.

صف خرید مرغ در همان ابتدای آزادسازی قیمت‌ها بسیاری طولانی شد و مردم برای خرید مرغ و تخم مرغ به فروشگاه‌ها مراجعه کردند و بعضاً افراد بیشتر از حد نیازشان مرغ خریدند و همین موضوع ترازوی عرضه و تقاضا را به سمت تقاضا سنگین کرد، در حالی فروشگاه‌ها خالی از روغن و مرغ است که متولیان امر بارها مدعی شدند که هیچ کمبود کالایی در بازار وجود ندارد و هیچ جای نگرانی نیست و همین تضاد و دوگانگی حرف تا واقعیت‌ها، مردم را بیشتر نگران کرده است.

 

شتابزدگی مردم برای خرید

آن چیزی که در حین تهیه گزارش توجه‌ها را به خود جلب می‌کند نصب اطلاعیه اتاق اصناف در سر در برخی فروشگاه‌ها بود که در آن اطلاعیه قید شده بود «مشتری گرامی؛ حسب دستور اتاق اصناف و ستاد تنظیم بازار کشور تمام عرضه کنندگان موظف هستند روغن تولید شده حتی با قیمت قدیمی را به قیمت جدید عرضه نمایند».

از وضعیت بازار و شتابزدگی مردم برای خرید کالا و اجناس اینگونه می‌توان استنباط کرد که واریز یارانه اصلاحی به حساب مردم به افزایش قدرت خرید آنها کمک شایان کرده است اما اگر بازار به ثبات نسبی نرسد و سایر کالاها دستخوش افزایش و تغییر قیمت شوند قدرت خرید مردم بسیار کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه سفره مردم از اینکه هست کوچک‌تر می‌شود.

 

برخورد قاطع با محتکران

صالح پور یکی از شهروندان رشتی که در حال خرید بود در گفتگو با مهر گفت: فروشگاه‌ها از وقتی که آزادسازی و اصلاح قیمت‌ها صورت گرفته بسیار شلوغ شده است.

وی حرکت دولت در آزادسازی یارانه‌ها و افزایش قیمت کالاها را کمی شتاب زده عنوان کرد و افزود: اگر این آزادسازی‌ها و پرداخت یارانه‌ها به دهک‌های پایین هدفمند و با برنامه باشد می‌توان آینده دارای ثباتی را برای بازار متصور شد در غیر این صورت مردم متضرر می‌شوند.

این شهروند رشتی با تاکید بر افزایش نظارت‌ها در بازار، تصریح کرد: نبود نظارت‌ها در بازار سبب شده تا برخی سودجویان و منفعت طلبان از موقعیت پیش آمده سو استفاده کنند.

وی با تاکید بر برخورد ویژه با محتکران و گران فروشان، افزود: برخی با نگاه احتکاری بازار را اداره می‌کنند و این موضوع سبب کاهش اجناس و افزایش قیمت‌ها می‌شود و باید با محتکران برخورد قاطع شود.

 

نظام توزیع روغن در بازار باید ساماندهی شود

منصورزاده یکی دیگر از شهروندان رشتی با اشاره به التهابات موجود در بازار مرغ و روغن، بیان کرد: بازار روغن قبل از افزایش قیمت‌ها هم دچار چالش بود اما این افزایش قیمت سبب تشدید التهابات شده است.

وی با بیان اینکه روغن در فروشگاه‌ها یافت نمی‌شود، افزود: نظام توزیع روغن در بازار باید ساماندهی شود تا مردم راحت تر به این کالا دسترسی پیدا کنند.

این شهروند رشتی با بیان اینکه برخی شهروندان بیش از اندازه نیاز خود خرید می‌کنند، گفت: گاهاً مشاهده شده که برخی شهروندان احساسی خرید می‌کنند و به جای خرید یک بطری روغن، چندین بطری خریداری کرده و همین موضوع هم می‌تواند عاملی برای کمیاب شدن کالاها باشد.

 

مردم احساسی و هیجانی خرید نکنند

رضانژاد یکی از مدیران فروشگاه‌های عرضه کالا در رشت با اشاره به حضور شوکه کننده مردم برای خرید، اظهار کرد: پس از اعلام افزایش قیمت اقلام، فروشگاه‌ها با موجی از مردم مواجه شد که شوکه کننده بود.

وی با بیان اینکه خرید احساسی مردم موجودی برخی کالاها را با چالش مواجه کرده است، افزود: برخی مردم بیش از حد نیازشان کالا خریداری می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود تا سایر افراد در خرید اجناس با مشکل روبرو شوند.

این کسبه رشتی با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم در بیشتر ایام سال، بیان کرد: به محض واریز یارانه اصلاحی به حساب مردم، بازارها شلوغ شد این بدان معناست که مشکلات اقتصادی دامن جامعه را گرفته و باید چاره‌ای اساسی برای حل این موضوع اندیشید.

وی همچنین اضافه کرد: بازار در روزهای اخیر شرایط و حال و هوای شلوغ و ملتهبی را سپری کرده است البته کم کم به ساحل آرامش نزدیک می‌شود.

 

مردم پازل مهم و حیاتی اجرای طرح آزادسازی قیمت‌ها

طرح اصلاح و آزادسازی قیمت‌ها و پرداخت یارانه اصلاحی بر اساس دهک بندی ها از طبقه ضعیف و کم برخوردار تا متوسط به بالای جامعه حرکت خوبی است که دولت سیزدهم آن را آغاز کرده و حتی رئیس جمهوری در سخنانی گفته «آبرویم را در این راه می‌گذارم تا این طرح درست اجرا شود»، در کنار اقدام جهادی دولت و متولیان امر، کمک و مشارکت مردم را می‌طلبد تا بتواند به درستی اجرا شود.

مردم پازل مهم و حیاتی اجرای این طرح هستند تا با دوراندیشی، سعه صدر و میدان داری در جنگ اقتصادی، دولت را برای هر چه بهتر عمل کردن به تعهداتش یاری کنند و در مقابل دولت مردان بویژه ناظران بر عملکرد بازار می‌بایست این اطمینان خاطر را به مردم بدهند که در آینده نزدیک کشور به ثبات اقتصادی نسبی خواهد رسید و این غده چرکین ناعدالتی اقتصادی، فاصله طبقاتی و مشکلات معیشتی که بعضاً منجر به نافرمانی مدنی و التهابات در بازار و کف خیابان می‌شود، از جامعه رخت برچیند.

دولت زمانی می‌تواند در این «جراحی اقتصادی» موفق و سربلند بیرون بیاید که ضمن تشدید بر نظارت‌ها، ثبات قیمتی و برخورد با اخلال گران اقتصادی، محتکران، گران فروشان و دلالان سوداگر و منفعت طلب، مردم را در مدیریت اقتصادی شریک کند.

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان