دوشنبه, 20 اردیبهشت 1400
دوشنبه, 20 اردیبهشت 1400
Monday, 10 May 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۳۸ ]

بخش اجتماعی- رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: عوارض عصبی و روانی ویروس کرونا بسیار جدی است و روز به روز این عوارض بیشتر شناخته می شود. نیاز است محققان بعد روانی و عصبی ویروس را بیشتر مورد بررسی قرار دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از ایرنا، محمد مهدی گویا روز چهارشنبه در اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید-۱۹ افزود: به عنوان مثال بیماران مبتلا به کرونا پس از ۱۰ روز  هنوز سردردهای شدید دارند.

گویا عنوان کرد: ویروس کرونا به طور غیر مستقیم در رفتارهای ما تاثیر گذاشته و این رفتارها نیازمند بررسی است و پیامد آن گسترش بیماری های افسردگی و اعتیاد را به دنبال دارد.

وی عنوان کرد: همه گیری کرونا چند موضوع مهم را یادآوری کرد و دنیای امروز با کرونا تغییر یافت.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر دار ادامه اظهار داشت: بشر تاکنون امنیت سلامت را مورد توجه ویژه قرار نداده بود. امنیت سلامت در کنار امنیت سیاسی و فرهنگی قرار گرفت. این ویروس نشان داد که چگونه امنیت سلامت بشر را هدف قرار داده است. یک ویروس در بازه زمانی کوتاه از قاره ای به قاره دیگر حرکت کرد.

گویا عنوان کرد: کرونا همچنان نشان داد نظام سلامت جهان دفاع ضعیفی دارد که پس از یک سال هنوز دانشمندان با تمام آزمایشگاه های فوق مدرن نتوانستند درمان مناسب برای این بیماری پیدا کنند.

وی با بیان اینکه ویروس همچنین سلامت روان مردم جامعه را مورد تهدید قرار داده است، گفت: این همه گیری نشان داد برای مقایسه کردن ابزارهای کمی در اختیار داریم و ابزارهای دقیقی برای مقایسه نیاز است.

 

ویروس جهش یافته جدید چند برابر ویروس قبلی همه گیری دارد

گویا با بیان اینکه در دوران پاندمی کرونا پیش بینی بسیار دشوار است، گفت: این ویروس بسیار پیچیده است و هر روز شکل جدیدی یافته و جهش پیدا می کند. قابل پیش بینی نیست که پس از جهش سرایت بیماری چگونه است. جهش جدید ویروس قدرت سرایت بیماری را افزایش داده است.

 

 

غیرقابل پیش بینی بودن ویروس استرس زا است

منصوره صادقی دبیر کنگره ملی دانشگاه و کووید ۱۹ عنوان کرد: در شرایط کرونا دانشجویان غم و اضطراب فراوانی را تجربه کردند. وظیفه ما این بود که دانشجویان به سلامت از این شرایط عبور کنند و عملکرد ایمنی دانشگاه افزایش یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: ابتدا در مورد کووید تحقیق کردیم. پیش بینی ناپذیر بودن کووید استرس را بالا برد و اطلاع رسانی لازم را انجام دادیم. همچنین راه اندازی پویش های مختلف و مسابقات کرونایی و کمپین در خانه بمانیم، برنامه های متنوع و پویش های مختلف طرح های همدلی، نشریه های متفاوت و گاهنامه سلامت روان و مشاوره خدمات و برگزاری کارگاه ها از جمله اقداماتی بود که انجام شد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان