شنبه, 29 خرداد 1400
شنبه, 29 خرداد 1400
Saturday, 19 June 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۶۸ ]

 

گیلان امروز- شاید باور این که این کالا‌ها در برخی کشور‌ها ممنوع است، برای شما سخت باشد، اما این‌ها عین حقیقت است. البته گا‌ه منطق درستی پشت برخی این ممنوعیت‌ها وجود دارد که آن‌ها را در جای خود بیان خواهیم کرد.

 

9 – آدامس در سنگاپور

واردات، فروش، مصرف و خرید آدامس در سنگاپور ممنوع است. متخلفان توسط قانون کشور محکوم به پرداخت جریمه یا حبس میشوند. شاید این قانون خارج از منطق و انصاف به نظر برسد، اما در قدیم، تقریبا هر نقطه‌ای از سنگاپور توسط آدامس‌های جویده شده آلوده شده بود. این موضوع به حدی بحرانی شده بود که درب‌های مترو، به علت همین مشکل، گا‌ه باز نمیشد.

 

8- بازی‌های کامپیوتری در کره جنوبی

البته این کالا به صورت عام و کلی ممنوع نیست، بلکه محدودیتی دارد. یعنی این قانون تنها برای کودکان زیر ۱۶ سال و پس از نیمه شب ممنوع است. بنا به قانون کره جنوبی کودکان زیر ۱۶ اگر پس از نیمه ششب مشغول گیم‌های کامپیوتری باشند، مجرم هستند و توسط قانون محکوم میشوند.

قانون به این صورت اجرا میشود که در این کشور برای ورود به سرور‌های بازی، باید با شماره شناسنامه وارد شوند، و پس از نیمه شب هر کاربر زیر سن قانونی از سرور اخراج می شود.

 

7- کیسه پلاستیکی در بنگلادش

در رتبه‌ی هشتم عجیب‌ترین کالا‌های ممنوع در کشور‌های جهان، کیسه‌ی پلاستیکی قرار دارد. امروزه معمولا تمام کالا‌های خریداری شده در سرتاسر جهان در کیسه‌های پلاستیکی حمل می شوند. این مورد در بنگلادش هم معمول بود. تا این که مشکلات زیادی به بار آورد. بنگلادش کشوری است که خیلی به حمل و نقل روی رودخانه وابسته است، پلاستیک‌های مصرف ش ده در این کشور به خوبی بازیابی نمیش به همین علت عموما در طبیعت رها میشد. همین موضوع حمل و نقل را در این کشور سخت کرده بود. بد‌تر این که بعد‌ها همین کیسه‌های پلاستیکی راه آب را سد کردند و سیل رخ داد و دو سوم کشور به زیر آب فرو رفت. پس از این که این اتفاق برای دومین بار در این کشور رخ داد، این کالا در این کشور ممنوع شد؛ و متخلفان شاید تا یک سال به زندان محکوم شوند.

 

6- دمپایی در جزیره کاپری ایتالیا

کاپری یک جزیره زیبا و توریستی در ایتالیا است که همه ساله جمعیت زیادی از توریست‌ها را میزبانی می کند. اما توریست زیاد فواید و ضرر‌های خود را دارد؛ و مردم شهر از یکی از این ضرر‌ها خسته شده بودند. از سرو صدای زیاد. منظور از سرو صدا، صدای ماشین یا بلند بلند حرف زدن و … نیست. بلکه صدای تالاپ تالاپ‌های برخورد کف دمپایی به زمین بود. به همین علت این کالا در این شهر ممنوع شد؛ و افراد متخلف محکوم به پرداخت جریمه می شوند.

 

5- شلوار جین در کره شمالی

کشور‌های غربی از جمله آمریکا در کره‌ی شمالی کشور محبوبی نیست؛ و این کشور به شدت در حال مبارزه با غرب گرایی در فرهنگ خود است. از بارز‌ترین نماد‌های فرهنگ کشور آمریکا می توان به همبرگر، موسیقی پاپ و شلوار جین اشاره کرد. به همین علت برای جلوگیری از غرب گرایی، دولت کره شمالی داشتن شلوار جین را در این کشور ممنوع اعلام کرد.

 

4- تناسخ بدون مجوز در تبت

البته در این جا ما تقلب کردیم، چرا که تناسخ یک شی محسوب نمی شود، اما این مورد خاص انقدر عجیب بود که اصرار داشتیم در این مقاله به آن اشاره کنیم. این قانون توسط دولت چین گذاشته شده است، که راهبان بودایی بدون مجوز دولت چین حق تناسخ ندارند! برخی باور دارند که این قانون به این علت گذاشته شد، که دولت چین بتواند فردی با نفوذ دالای لاما (قدیسی که پس از مرگ روح او در بدن تازه‌ای حلول می کند.) را تحت نظر و کنترل خود داشته باشد. گویا که حکم فرد خطاکار، ۱۰۰ سال زندان بدون عفو است. به نوعی از زمانی که روح در بدن فرد حلول می کند، تا زمانی که از بدن او خارج می شود، باید در زندان بماند.

 

3- بطری‌های کوچک آب در ماساچوست

در رتبه‌ی چهارم عجیب‌ترین کالا‌های ممنوع در کشور‌های جهان، بطری پلاستیکی قرار دارد. خرید و فروش بطری‌های آب کوچک‌تر از یک لیتر در ماساچوست ممنوع است؛ و مبلغ جریمه‌ی آن از ۵۰ دلار شروع میشود. دولت علت این قانون گذاری را این طور اعلام کرده است که ساخت و حمل و نقل این بطری‌ها بسیار هزینه بر است و به راحتی در محیط زیست انباشته میشود و به آن ضرر می رساند.

 

۲- دستگیره درب در کانادا

البته این مورد کمی شرایط خاص دارد. اول این که ممنوعیت تنها در استفاده از دستگیره درب‌های قدیمی است. دوم این که تنها در ساختمان سازی‌های جدید باید اعمال شود. علت این قانون جدید، مدرن سازی ساختمان‌ها و سادگی در استفاده‌ دستگیره‌های جدید بوده است.

 

۱- کچاپ در فرانسه

در مدارس فرانسه استفاده از سس کچاپ ممنوع است. چرا که این باور را دارند که کچاپ به نوعی از این که کودکان طعم واقعی غذا را بچشند جلوگیری می کند؛ و باعث می شود به نوعی سلیقه‌ی غذایی آن‌ها کور شود و رشد نکند.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان