چهارشنبه, 02 تیر 1400
چهارشنبه, 02 تیر 1400
Wednesday, 23 June 2021
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۵۷۷۱ ]

 

گیلان امروز- سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در استان گیلان از اتمام بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس در هیئت‌های اجرایی خبر داد و گفت: اسامی داوطلبان شرکت در انتخابات میان دوره‌ای مجلس در حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه ۱۹ خرداد منتشر می‌شود.

به گزارش شبستان احمد قنبریان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان اینکه نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس از 8 فروردین به مدت یک هفته در آستانه‌ اشرفیه انجام شد اظهار داشت: اسامی داوطلبان شرکت در انتخابات میان دوره‌ای مجلس در گیلان 19 خرداد منتشر می‌شود.

سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در استان گیلان آخرین وضعیت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس در شهرستان آستانه‌اشرفیه را برشمرد و اذعان کرد: طبق جدول زمانبندی بررسی صلاحیت در هیئت‌های اجرایی به اتمام رسیده و افرادی که در این مرحله رد صلاحیت شدند شکایات خود را به هیئت نظارت استان دادند.

قنبریان با بیان اینکه از 31 فروردین تا 18 اردیبهشت موعد بررسی صلاحیت در هیئت‌های نظارت استان و هیئت مرکزی آغاز می‌شود عنوان کرد: 19 اردیبهشت نتیجه بررسی‌های اولیه هیئت نظارت استان و هیئت مرکزی از طریق فرمانداری‌ها به نامزدهای شرکت در انتخابات اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه لیست قطعی نامزدهای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس توسط شورای نگهبان 18 خرداد ماه مشخص شده و این لیست در تاریخ 19 خرداد از طریق اطلاعیه و آگهی انتشار پیدا می‌کند گفت: کسانی که در این مرحله شکایت دارند می‌توانند شکایات خود را مطرح کنند و به شکایات آن‌ها ظرف مدت چهار روز پاسخ داده می‌شود.

سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در گیلان در پاسخ به این پرسش که آیا روند بررسی صلاحیت داوطلبان موجبات کاهش مشارکت مردم در انتخابات را فراهم می‌کند یا خیر تصریح کرد: قانون انتخابات در ماه 28 ویژه انتخابات مجلس، صراحت دارد کسانی که قصد ورود به صحنه انتخابات را دارند باید واجد یکسری شرایط باشند.

قنبریان با تاکید بر اینکه هشت ویژگی و شرایط در قانون انتخابات برای داوطلبان در نظر گرفته شده است اضافه کرد: در ماه 50 قانون انتخابات و بخش شرح و وظایف هیئت‌های اجرایی قانون انتخابات صراحت دارد که هیئت‌های اجرایی با بررسی صلاحیت در محل و با استفاده از نتایج استعلام‌ها به صلاحیت‌ها رسیدگی و اعلام نظر می‌کنند.

وی مشارکت یا عدم مشارکت مردم در انتخابات را معلول رضایت یا عدم رضایت آنان دانست و در تشریح بیشتر این موضوع یادآور شد: ممکن است کسانی از وضعیت و شرایط موجود نظیر شرایط اقتصادی، فساد اداری و تبعیض‌ها و یا از نوع انتخابشان راضی نباشند طبیعتا میل به مشارکت در آنان کاهش پیدا می‌کند.

سخنگوی هیئت نظارت شورای نگهبان در استان گیلان رسیدگی به تخلفات داوطلبان انتخابات مجلس را هم مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: در قانون انتخابات پیش‌بینی شده همه دست‌اندرکاران انتخابات اعم از مجریان، ناظران، عوامل انتظامی و نامزدها ممکن است تخلف کنند و بیشترین تمرکز هم روی تخلفات نامزدها متمرکز است.

قنبریان با تاکید بر اینکه تبلیغات پیش از موعد، استفاده از امکانات دولتی، عدم توجه به محدودیت‌های چاپ بنرها و پوسترها و راه‌اندازی کارناوال‌ها از جمله مصادیق تخلفات انتخاباتی داوطلبان عضویت در مجلس است خاطرنشان کرد: مرجع رسیدگی به این دسته از تخلفات بر اساس گزارش‌های ارسال شده، دستگاه قضایی است.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان