یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
Sunday, 21 April 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۸۹ ]

 

 

مهری شیر محمدی

بازگشایی حریم رودخانه های رشت و ایجاد خیابان های جدید در دستور کار مدیریت شهری است و در این راستا بازگشایی و آسفالت حریم رودخانه زرجوب در حال اجرا بوده و محله «لب آب» را به محله «رودبارتان» متصل می کند.

تا همین چندماه پیش، هر کسی که می خواست از سمت گذر نخچیر محله و خواهر امام به سمت محله لب آب برود، باید از کوچه پس کوچه های گذر به سمت محور اصلی صیقلان و سپس به سمت محله زرجوب می رفت. کوچه های منتهی به رودخانه زرجوب در محله لب آب همگی به بن بست ختم می شد و یا اگر بن بست نبود، راه بسیار باریکی بود که تنها عابر پیاده می توانست از آن عبور کند.

حالا اما از کوچه تاجر باشی، راهی به سمت محله لب آب گشوده شده است. راهی که بازگشایی آن تا محله رودبارتان همچنان ادامه دارد.

این روزها اگر از سمت بازارچه کیوان به سمت رودخانه زرجوب بروید، ماشین های سنگین شهرداری رشت را خواهید دید که روزانه مشغول کارند. کامیون های شهرداری مخلوط شن و ماسه و قلوه سنگ های رودخانه ای را بر بستر جاده ای تخلیه می کنند که در حال زیرسازی است. بستری که تا همین چند ماه پیش، خانه هایی در آن پابرجا بود که تا نزدیک رودخانه امتداد داشت.

آخرین پلاک خانه ای که در خیابان جدید قرار داشت، تخریب شد و حالا حریم رودخانه «زرجوب» به طور کامل بازگشایی شده و خیابان جدید در حاشیه رودخانه از سمت لب آب به سمت محله رودبارتان می رود و خودروها نیز می توانند از فرعی های ایجاد شده به سمت محله ساغریسازان و محله خواهر امام بروند.

پروژه بازگشایی حریم دو رودخانه رشت یعنی «زرجوب» و «گوهر رود»، سال هاست از سوی مدیریت شهرداری رشت در حال اجراست. پروژه ای بسیار هزینه بر که باید ابتدا املاکِ در مسیر را از مالکان خریداری کرد و سپس با تخریب آنها، مسیر مذکور را تسطیح و در نهایت آسفالت کرد.

این بازگشایی طی چندین فاز در حال اجراست، یک دهه پیش، لاین دیگر زرجوب از سمت سد کشاورزی، تبدیل به خیابانی برای تردد خودروهایی شد که برای فرار از ترافیک مرکز شهر به سمت محلات تختی و گلسار می روند. بازگشایی دو لاین دیگر زرجوب از سمت غرب محله لب آب، از سال ۱۳۹۴ شروع شد. ابتدا محور جنوبی بازگشایی و سنگفرش شد و حالا قسمت شمالی رودخانه در حال بازگشایی و زیرسازی است.

علاوه بر خودروها، اکنون گردشگران که قصد دارند پیاده از محلات قدیمی رشت یعنی محله لب آب به سمت محله زرجوب و سپس بقعه خواهر امام و محله ساغریسازان بروند، می توانند پیاده یک مسیر کوتاه را طی کنند.

علاوه بر کاهش بار ترافیکی، آزادسازی حریم زرجوب در ضلع غربی، ادامه مسیر بزرگ گردشگری پیاده که قرار است از محله زرجوب آغاز شود و با گذر از ساغریسازان و بازار رشت به پیاده راه فرهنگی مرکز شهر رسیده و با امتداد از پیاده راه اعلم الهدی، از محله قدیمی پیرسرا عبور کرده و در نهایت به تالاب درون شهری عینک برسد.

در همین زمینه، رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری رشت می گوید: خیابان باز شده در لب آب به سمت رودبارتان، به همت سازمان عمران در حال زیرسازی است و بازگشایی کامل و آسفالت این محور در دستور کار سازمان عمران قرار دارد.

امید اکبری، با اشاره به تملک املاک در مسیر لب آب، اظهار می کند: املاک زیادی در مسیر این خیابان جدید قرار داشت که توسط مدیریت شهرداری منطقه ۲، خریداری شده و ماشین آلات سازمان عمران با تخریب املاک در مسیر، این خیابان جدید را در حاشیه رودخانه زرجوب بازگشایی کردند.

وی با بیان اینکه آخرین ملک تملک شده از سوی شهرداری نیز تخریب شده است، می افزاید: با بازگشایی رسمی این محور، سازمان عمران برای زیرسازی اقدامات لازم را انجام می دهد. در این راستا، خاک نباتی و نخاله های ساختمانی از محور برداشت شده و ماشین آلات سازمان عمران با زیرسازی مناسب، محور مذکور را برای آسفالت مناسب سازی می کند.

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی، یادآور می شود: پیش از اجرای آسفالت، لوله انتقال آب شرب توسط اداره آب باید انجام شود و سپس، خیابان لب آب به سمت محله رودبارتان آسفالت می شود.

اکبری همچنین می گوید: بازگشایی خیابان لب آب، در راستای آزادسازی حریم رودخانه های رشت و ایجاد خیابان های جدید و به منظور کاهش بار ترافیکی مرکز شهر انجام شده است.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان