یکشنبه, 13 اسفند 1402
یکشنبه, 13 اسفند 1402
Sunday, 03 March 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۶۶ ]

 

 

 

گیلان امروز- یک خانواده نروژی در منطقه‌ای مسکونی در جنوب این کشور پس از آنکه گوشواره‌ای از طلا را گم کردند، تصمیم گرفتند با فلزیاب آن را در باغچه جلوی خانه‌شان جستجو کنند، اما در عوض اشیایی با قدمت بیش از هزار سال را پیدا کردند.

سازمان میراث فرهنگی وستفولد اوگ تلمارک نروژ گفته است خانواده «آسویک» در حال جستجوی جواهرات گمشده خود بودند که به محض روشن کردن فلزیاب به یک سگک حکاکی‌شده و کاسه‌ای شکل و همچنین یک شیء مدفون دیگر برخورد کردند که به نظر می‌رسد متعلق به دوران وایکینگ‌ها باشد.این اشیاء در وسط باغچه و زیر یک درخت تنومند پیدا شده‌اند.

باستان‌شناسان قبلا اطلاع داشتند که در جومفرولند در ناحیه وستفولد اوگ تلمارک سکونتگاه‌هایی با قدمت صد‌ها سال وجود داشته است، اما شواهد موجود پیش از این تنها تا اوایل قرون وسطی عقب می‌رفت.

وایکینگ‌ها دریانوردانی از جنوب اسکاندیناوی بودند که بین اواخر سده هشتم تا یازدهم میلادی زندگی می‌کردند و به خاطر اکتشافات و قدرت جنگجویی خود مشهور بودند. یکی از کارشناسان گفته است که قدمت سگک بین ۷۸۰ تا ۸۵۰ سال تخمین زده می‌شود.

مسئولان اداره میراث فرهنگی نروژ از این خانواده به دلیل کشف بی‌سابقه و تماس فوری با مقامات در مورد این یافته نادر ستایش کرده‌اند.

پیشتر در اوایل ماه جاری، یک مرد ۵۱ ساله که به تازگی یک دستگاه فلزیاب برای خود خریده بود ۹ آویز، ۳ حلقه طلا و ۱۰ مروارید را در جزیره رنسوی در جنوب نروژ پیدا کرد.

اوله مدسن، مدیر موزه باستان‌شناسی در دانشگاه استاوانگر نروژ، یافتن آن را «کشف طلایی قرن» خوانده بود.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان