یکشنبه, 13 اسفند 1402
یکشنبه, 13 اسفند 1402
Sunday, 03 March 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۴۶۶ ]

 

 

 

گیلان امروز- چت جی پی تی یک توسعه فناورانه قابل توجه است که قادر به نوشتن نثر متقاعدکننده‌ای است که طبیعی، منسجم و آگاهانه به نظر می‌رسد. با این وجود، این فناوری محدودیت‌هایی دارد و می‌تواند چیز‌های احمقانه‌ای نیز بنویسد. برای مثال، این فناوری می‌تواند بگوید ۴۵۰ بزرگتر از ۵۰۰ است. هم چنین، چت جی پی تی گفته است ۱ پوند پر وزنی معادل با ۲ پوند آجر دارد.

به گزارش فرارو به نقل از کانورسیشن، هم چنین، چت چی پی تی تقلب نیز می‌کند و قادر به سرقت ادبی نیز می‌باشد. برای مثال، از چت جی پی تی بخواهید نام شهری را برای یک داستان فانتزی پیشنهاد کند و ناگهان در قلمروی آشنای طبیعت سرزمین میانه (Tolkien's Middle Earth) (این کتاب توسط هارپرکالینز و مارینر بوکز در سال ۲۰۲۱ میلادی منتشر شد. این کتاب شامل مجموعه‌ای از مقالات و بخش‌هایی از داستان‌های "جی. آر. آر. تالکین" در مورد پرسش‌های مربوط به عملکرد دنیای فانتزی او "سرزمین میانه" است که توسط "کارل اف. هاستتر" ویراستاری شده است) قرار خواهید گرفت.

با این وجود، علیرغم این نقص هیجان زیادی در مورد آن چه که چت جی پی تی می‌تواند به دست آورد و آن چه می‌تواند تولید کند وجود دارد.

برای مثال، شرکت رسانه‌ای خبری اینترنتی آمریکایی "بازفید" قصد دارد از چت جی پی تی برای ایجاد آزمون‌ای آنلاین استفاده کند و روزنامه بریتانیایی "ریچ" پیش‌تر مقالاتی را منتشر کرده که با استفاده از فناوری چت جی پی تی نوشته شده اند.

با این وجود، علاوه بر هیجان ایجاد شده نگرانی‌هایی نیز وجود دارد همان طور که پیش‌تر نیز در مورد پیشرفت‌های هوش مصنوعی چنین نگرانی‌هایی رخ داده بود نگرانی مبنی بر آن که چت جی پی تی باعث ایجاد تعدیل نیروی انبوه در بخش‌های خاصی از اقتصاد شود.

زمانی که پیشرفت علمی سریع باشد این یک شکاف رایج است. هر زمان که یک فناوری جدید به وجود می‌آید صحبت از افزایش بهره وری و اتوماسیون (خودکاری شدن) و بحث بر سر این است که آیا وضعیت مردم بهتر خواهد شد یا بدتر.

برخی از اقتصاددانان استدلال می‌کنند که فناوری بهره وری را افزایش می‌دهد بدون اینکه تهدیدی برای تعدیل نیروی انبوه شود، زیرا باعث ایجاد مشاغل تازه‌ای می‌شود.

با این وجود، هرگز هیچ تضمینی وجود ندارد که مشاغل جدید به اندازه مشاغلی که به دلیل اتوماسیون از دست رفته اند ایمنی شغلی یا رضایت بخشی را به ارمغان آورند. کارکنان بخش‌های مختلف دلایل زیادی برای رنج بردن از اضطراب ناشی از اتوماسیون دارند.

این دیدگاه همچنین فرض می‌کند که مشاغلی که خودکار می‌شوند در واقع مشاغل ضروری هستند در غیر این صورت اتوماسیون لزوما به معنای بهره وری بیش‌تر نیست. نظریه متقاعد کننده و بحث برانگیز "دیوید گرابر" انسان شناس فقید در مورد "شغل‌های مزخرف" این موضوع را برجسته ساخت. ایده او این بود که تعداد زیادی از مشاغل اداری عمدتا و اساسا بی معنی هستند. او گفته بود حتی افرادی که این مشاغل را برعهده دارند نیز احساس می‌کنند که سهم بسیار اندکی در امور جامعه دارند.

بنابراین، بیایید بگوییم که چت جی پی تی نقش‌های بیش تری را در یک سازمان به عهده می‌گیرد: نوشتن فاکتورها، قالب بندی داده ها، سازماندهی صفحات گسترده یا جمع آوری آزمون ها. اگر این مشاغل به دلیل ناکارآمدی‌های بوروکراتیک وجود داشته باشند خودکارسازی چنین شغلی بهره وری را افزایش نمی‌دهد، زیرا آن شغل در ابتدا و از اساس بی ثمر بوده است.

هم چنین، این بدان معنا نیست که کار اداری برای انسان‌ها ناپدید می‌شود. مدیران مطمئنا علاقه محدودی به جایگزینی افرادی که آن شغل را برعهده دارند با هوش مصنوعی خواهند داشت. برخی استدلال می‌کنند که مدیران ارشد از مدیریت تیم‌های بزرگ لذت می‌برند، زیرا به آنان اعتبار و اقتدار می‌بخشد. هم چنین، بسیاری از کارکنان می‌توانند شرکت‌ها را قانونی‌تر جلوه دهند که ممکن است مزایای استراتژیک برای شرکت و مدیران آن داشته باشد.

بنابراین، کار یقه سفید‌ها ادامه خواهد یافت، اما در هر صورت وضعیت مبهم‌تر خواهد شد. درخواست‌های بیش تری برای "تماس‌های سریع زوم" وجود خواهد داشت. این بدان خاطر است که ابزار‌هایی مانند چت جی پی تی قادر خواهند بود کار‌های اداری این کارکنان را انجام دهند (مانند تهیه پیش نویس یک فاکتور)، اما بیکار کردن کارکنان لزوما به نفع روسای آنان نخواهد بود.

با این وجود، بزرگترین مانع برای چت جی پی تی از نظر تاثیر آن بر محل کار ما را می‌توان از از افکار متخصص سیستم‌های مدیریت Stafford Beer دریافت کرد. او می‌گوید که سیستم‌های رایانه‌ای به خوبی طراحی شده مشکلات را پیش بینی می‌کنند و در همان ابتدا آن را حل می‌کنند. با این وجود، سیستم‌هایی که طراحی ضعیفی دارند به سادگی با بروز مشکلات خود دچار مشکل می‌شوند این مشکل را می‌توان "ناکارآمدی کارآمد" نامید.

این معضل نشان می‌دهد زمانی که از فناوری برای انجام کار‌های ناکارآمدتر (ناکارآمدی بیش تر) استفاده می‌شود هیچ سود بهره وری‌ای وجود ندارد چیزی که از آن تحت عنوان "پارادوکس سولو" یاد می‌شود این که رایانه‌ها تاثیر کمتری از آن چه ما انتظار داریم بر بهره وری دارند.

خطر بیش از حد فکر کردن به اهمیت چت جی پی تی آن است که به راحتی می‌تواند به عنوان نمونه‌ای برجسته از استفاده ناکارآمد از فناوری برای انجام کار ناکارآمدتر به نتیجه برسد. این کار خود ممکن است هنوز ارزش انجام دادن نداشته باشد. انجام کار‌های ناکارآمدتر با کارایی بیش‌تر به این معنی است که می‌توانید کار‌های ناکارآمد تری انجام دهید که مشکل را تشدید می‌کند.

چت جی پی تی یک ابزار قدرتمند است و مزایای بالقوه هوش مصنوعی هنوز به طور کامل شناخته نشده است. با این وجود، این خطر اساسی وجود دارد که میراث چنین فناوری‌ای نه بیکاری بیش‌تر بلکه گسترش مزخرفات باشد.

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان