دوشنبه, 01 مرداد 1403
دوشنبه, 01 مرداد 1403
Monday, 22 July 2024
روزنامه گیلان امروز [ شماره ۶۵۴۷ ]

 

 

بهرام قربانپور

اوایل اردیبهشت ماه سال جاری بود که کاسه صبر مردم سراوان از پس آلودگی های زیست محیطی و کشنده زباله این منطقه، به سر رسید و با تجمعی شبانه روزی در ورودی سایت پسماند، از ورود خودروهای حمل زباله ممانعت کردند این تجمع چند روزی طول کشید تا اینکه پای مسئولان و شورای تأمین استان به این منطقه باز شد. «پایان زباله سراوان در سال جاری» وعده اسدالله عباسی نماینده عالی دولت در گیلان به مردم سراوان بود و در این راستا با صدور دستورات لازم و پیگیری های شبانه روزی، از هیچ کوششی برای تحقق این وعده دریغ نکرد.

حالا پس از گذشت ۸ ماه از ماجرای اجتماع مطالبه گرانه مردم سراوان در خصوص ساماندهی زباله، شرایط به سمت تغییر در حال حرکت بوده و به بیانی دیگر امید به سراوان برگشته است.

اگر چه مکان دفن زباله همچنان نامطلوب است اما اگر تا چند ماه پیش نمی توانستید حتی دقایقی از کنارش رد شوید اما امروز می توانید ساعتی را در هیاهوی کوه ۱۱۰ متری اُطراق کنید.

حجت الاسلام محمدی امام جمعه سنگر در گفتگو با مهر با اشاره به اقدامات ارزشمند در راستای ساماندهی زباله سراوان رشت، اظهار کرد: روند بهسازی و ساماندهی زباله سراوان به خوبی پیش می رود.

وی با امیدبخش خواندن اقدامات دولت سیزدهم در راستای ساماندهی زباله سراوان افزود: دولت و دست اندر کاران امر قدم های مثبتی در راستای ساماندهی زباله برداشتند که البته انتظارات و مطالبات مردم در این بخش به حق است.

امام جمعه سنگر با بیان اینکه مردم قدردان تلاش های دولت در خصوص ساماندهی زباله سراوان هستند، گفت: دغدغه ۴۰ ساله سراوان باید هر چه زودتر خاتمه پیدا کند.

 

مردم حتی اجازه ورود ریجکت زباله را به سراوان نمی دهند

ابراهیمی یکی از معتمدین روستای سراوان با تقدیر از تلاش های صورت گرفته در قبال بهسازی زباله این منطقه، اظهار کرد: اگر تمام منطقه را طلاکوب کنید باز هم برای ما اهمیتی ندارد تا زمانی که هیچ زباله ای به سراوان نیاید راضی نمی شویم.

وی با اشاره به قول استاندار گیلان مبنی بر اتمام زباله تا پایان سال جاری، افزود: سال در حال تمام شدن است اما همچنان زباله در سراوان ریخته می شود.

این معتمد اهل سراوان رشت با بیان اینکه ۴۰ سال است که مردم این منطقه در رنج و عذاب هستند، گفت: ساماندهی شیرابه زباله سراوان باید در اولویت قرار گیرد.

ابراهیمی با اشاره به آثار مخرب رهاسازی شیرابه زباله به دامان طبیعت، بیان کرد: کار تصفیه خانه شیرابه زباله سراوان یک درصد هم پیشرفت فیزیکی ندارد و شیرابه ها در طبیعت رها شده است.

وی با بیان اینکه مردم حتی اجازه ورود ریجکت زباله را به سراوان نمی دهند، افزود: هیچکدام از مسئولان قاطعانه در خصوص پایان زباله سراوان در سال جاری نظر نمی دهد.

این معتمد سراوانی با بیان اینکه ورود زباله به این منطقه خط قرمز مردم است، گفت: به خط قرمز مردم سراوان اهمیت داده نمی شود.

 

ورود زباله ممنوع

شهریاری یکی دیگر از روستاییان سراوان با تاکید بر اینکه وعده آقای استاندار پایان زباله در سال جاری بود، اظهار کرد: با این شرایط موجود تحقق وعده آقای استاندار ممکن نیست.

وی با بیان اینکه ورود زباله به سراوان ممنوع شود، افزود: عدم ورود زباله به سراوان مطالبه جدی مردم است.

 

زهکشی شیرابه های زباله سراوان

ربیعی مجری پروژه بهسازی زباله سراوان رشت با اشاره پیشرفت ۲۸ درصدی اجرای این پروژه، اظهار کرد: ساماندهی زباله های دفن شده، ایجاد حفاظ برای جلوگیری از رانش زباله ها و پوشش سطح زباله ها بخشی از روند طرح بهسازی زباله سراوان رشت است.

وی با بیان اینکه شیرابه های زباله سراوان زهکشی می شود، افزود: با راه اندازی تصفیه خانه سراوان این شیرابه ها وارد مدار تصفیه می شود.

مجری طرح بهسازی زباله سراوان رشت با بیان اینکه بعد از ساماندهی زباله، عملیات درخت کاری انجام می شود، گفت: ایجاد فضای سبز و احیای طبیعت سراوان در اولویت قرار دارد.

ربیعی با بیان اینکه قرارداد یک ساله برای ساماندهی زباله سراوان و بهسازی منطقه بسته شده است، اضافه کرد: از آبان ماه سال جاری این طرح وارد فاز اجرایی شده است.

وی از ایجاد ۱۳ متر دیواره برای جلوگیری از رانش زباله خبر داد و افزود: تسطیح و بهسازی انبوهی از زباله کار زمان بری است اما تلاش می کنیم تا پایان تعهدات قراردادی این مهم را تحقق ببخشیم.

 

بازگشت سراوان به دامان طبیعت

«حمیدرضا امام پناهی» فرماندار رشت، اظهار کرد: بهسازی محل زباله سراوان و احیای طبیعت این منطقه در اولویت دولت سیزدهم قرار دارد.

وی از اجرای حدود ۳۰ درصدی بهسازی زباله سراوان رشت خبر داد و افزود: با پیگیری های صورت گرفته در مجموعه استان، کار بهسازی زباله سراوان با جدیت تمام پیگیری شد.

فرماندار رشت با بیان اجرای تصفیه شیرابه سراوان در روند مقدماتی قرار دارد، گفت: طبق تعهدات پیمانکار، قرار بر این است پروژه تصفیه خانه شیرابه سراوان تا پایان سال به بهره برداری برسد.

امام پناهی با تاکید بر افزایش ظرفیت کود آلی لاکان رشت، بیان کرد: این پروژه در حال حاضر با ظرفیت ۳۰۰ تن فعالیت می کند که بنا داریم این رقم به ۸۰۰ تن برسانیم.

وی با اشاره مزیت های کارخانه کود آلی رشت جهت ساماندهی زباله استان گیلان، افزود: خروجی زباله ها به این شرکت، به ۵۰ درصد به کود آلی و ۵۰ درصد به زباله خشک تبدیل می شود.

فرماندار رشت با اشاره به رونمایی آزمایشی دستگاه تصفیه آب توسط سازمان انرژی هسته ای در گیلان، بیان کرد: این طرح برای تصفیه شیرابه زباله سراوان به آب کشاورزی طراحی شده که بزودی در مرحله اجرا قرار می گیرد.

امام پناهی با بیان اینکه سراوان به زودی به دامان طبیعت بر می گردد، گفت: تلاش های دولت سیزدهم و همچنین مجموعه استانداری گیلان بر این است تا محل دفن زباله سراوان دوباره به منطقه سرسبز و طبیعی تبدیل شود.

 

خروجی کود آلی زباله نیست

«یوسف یزدانی» سرپرست شهرداری رشت با بیان اینکه عملکرد این شهرداری در خصوص بهسازی زباله سراوان مثبت است، اظهار کرد: داشتن طبیعتی سالم حق مردم سراوان است.

وی از بهره برداری افزایش ظرفیت کارخانه کود آلی خبر داد و اضافه کرد: افزایش ظرفیت کود آلی از ۴۰۰ تن به ۸۰۰ دالی ۱۰۰۰ تن کار ارزشمندی در حوزه مدیریت شهری رشت به شمار می رود.

سرپرست شهرداری رشت با بیان اینکه خروجی کود آلی زباله نیست، گفت: در فرایند این شرکت، زباله ها ۵۰ به کود آلی و ۵۰ درصد به ریجکت تبدیل می شود.

یزدانی با بیان اینکه محل دفن جدید زباله را به شهرداری معرفی نکردند، اضافه کرد: شهرداری فقط نقش مجری داشته و وظیفه اش جمع آوری زباله است و تصمیم سازی ها و تصمیم گیری در خصوص زمین در جای دیگر صورت می گیرد.

 

مطالبه مردم سراوان به حق است

«محمد حسین واثق کارگرنیا» رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه مطالبه مردم سراوان به حق است، گفت: مردم سراوان سال هاست که با بوی تعفن زباله روزگار می گذرانند که از بابت سو مدیریت پیش آمده عذر خواهیم.

وی از افزایش ظرفیت کود آلی رشت خبر داد و افزود: افزایش ظرفیت کود آلی از ۵۰۰ تن به ۱ هزار تن می تواند مشکل زباله سراوان را حل کند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به نقش کود آلی در ساماندهی زباله بیان کرد: نظارت و بررسی در روند اجرای کود آلی و پاکسازی زباله سراوان رشت با دقت انجام می شود.

واثق کارگرنیا با اشاره به اقدامات تحسین برانگیز پروژه بهسازی زباله سراوان، بیان کرد: ساماندهی و اجرای پروژه بهسازی زباله سراوان حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیمانکار نسبت به میزان تعهد قراردادی عملکرد خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه طبیعت سراوان دوباره احیا می شود، افزود: اجرای بهسازی و ساماندهی محل زباله، سراوان را به روزهای گذشته و پاک برمی گرداند.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code
طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان